رسانه خبری پیامِ ایرانی

‘ارتش اروپا’ چیست و آیا بالاخره تاسیس خواهد شد؟


  • کیوان حسینی
  • بی‌بی‌سی

eu army

منبع تصویر، Getty Images

«ارتش اروپا» برای طرفداران همگرایی اروپا، برای دهه‌ها یک رویای دور و دست نیافتنی بود. اما تنها ظرف چند روز پایانی ماه اوت سال ۲۰۲۱، ناگهان این ایده رنگ و روی طرحی را پیدا کرد که نه تنها عملی است، بلکه دیر یا زود اجرا خواهد شد.

در آخرین روزهای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، کشورهای اروپایی همه تلاششان را کردند تا دست‌کم خروج از فرودگاه کابل برای مدتی به تاخیر بیافتد. این نگرانی وجود داشت که شهروندان اروپایی و افغان‌هایی که با آنها همکاری کرده‌اند نتوانند تا پایان اوت از کابل خارج شوند. در نهایت اروپایی‌ها هرکاری کردند نتوانستند آمریکایی‌ها را قانع کنند.

حالا طرفداران «ارتش اروپا» می‌گویند، اگر اتحادیه اروپا دست‌کم یک نیروی متمرکز، آموزش دیده و آماده برای اعزام می‌داشت، می‌توانست امنیت فرودگاه کابل را برای روزهای بیشتری تامین کند و به دست و پای آمریکا نیافتد.

با سخنرانی روز سه‌شنبه رئیس‌ کمیسیون اروپایی و حمایت او از این ایده، احتمال تشکیل چنین نیرویی از هر زمانی ممکن‌تر به نظر می‌رسد. اما آیا واقعا چنین ایده‌ای عملی است؟ و آیا جنگ‌های دنیا از این پس به جز بمب‌های ناتو و آمریکا، با بمب و موشک‌های «اتحادیه اروپا» نیز روبه‌رو خواهند شد؟ استدلال‌های موافقان ومخالفان چنین نیرویی چیست؟منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.