رسانه خبری پیامِ ایرانی

ٰبا خوردن بادام زمینی، خطر سکته قلبی را کاهش دهید<![CDATA[1 روز،5 ساعت

مینو علوی

در دنیای امروز، پژوهش‌های زیادی درباره جزییات زندگی انجام می‌شود که گاه نتایج اعجاب‌آوری دارند؛ مثلا با تغییر رژیم غذایی یا عادت خواب و یا حتی انجام یک ورزش کوچک، ممکن است بتوانیم جلوی نفوذ یک بیماری سخت را در بدن‌ خود بگیریم. 

«ایران‌وایر» در سلسله مطالبی با عنوان «سلامت روح و جسم»، به همین جزییات و تغییرات کوچک و قابل دسترس می‌پردازد که روی کیفیت زندگی تاثیرات شگرف دارند.

**

بادام زمینی فقط خوش‌مزه نیست، این نوع آجیل نسبتا ارزان که بومی امریکای جنوبی است و در هند و چند کشور گرمسیری دیگر هم پرورش می‌یابد، خواص غذایی بسیاری دارد که از آن جمله می‌توان به انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی، چربی‌های اشباع‌ نشده شامل «امگا ۶» و البته ریزمغذی‌های بسیار دیگری مانند «بیوتین» اشاره کرد که در زمینه زیبایی پوست و مو به‌کار می‌روند. 

برخی حتی بر این باورند که میزان بالای پروتئین موجود در بادام زمینی به کاهش وزن نیز کمک می‌‌کند. علاوه بر تمام این‌ها، حالا دانشمندان می‌گویند که خوردن روزانه بادام زمینی به ژاپنی‌ها کمک کرده است که از سکته قلبی در امان باشند و خطر بروز آن را در زنان و مردان آسیایی که در ژاپن زندگی می‌کنند، نسبت به کسانی که بادام زمینی نمی‌خورند، کاهش داده است.

مطالعه‌ای که نتایج آن روز پنج‌شنبه ۹ سپتامبر در ژورنال «سکته» «انجمن قلب امریکا» منتشر شده، دریافته است افرادی که روزی چهار تا پنج عدد بادام زمینی خورده‌اند، احتمال بروز سکته ناشی از لخته خون در آن‌ها تا ۲۰ درصد و سایر انواع سکته‌ها تا ۱۶ درصد کاهش یافته است.

هم‌چنین این تحقیق نشان داده است که احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در افرادی که بادام زمینی می‌خورند، نسبت به کسانی که نمی‌خورند، ۱۳ درصد کمتر و این میزان کاهش خطر برای زنان و مردان برابر است.

دکتر «ساتیو ایکارا»، از نویسندگان اصلی این تحقیق و استادیار رشته سلامت عمومی دانشکده علوم پزشکی «دانشگاه اوساکا» در شهر «سویتا» ژاپن در یک کنفرانس خبری درباره نتایجی که تیم آن‌ها بدان دست یافته، گفته است: «عادت خوردن بادام زمینی و آجیل‌های درختی هنوز در ژاپن و اغلب کشورهای شرق آسیا جا نیفتاده است. با این‌حال، اضافه کردن این دانه‌ها به رژیم غذایی افراد، حتی در مقادیر بسیار کم هم می‌تواند نتایج شفابخشی داشته باشد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را به طور واضحی کاهش دهد.»

بنا به گفته دکتر ایکارا، بادام زمینی از نظر مواد غذایی مفید برای سلامت قلب، مانند اسیدهای چرب اشباع‌ نشده، فیبر، مواد معدنی و ویتامین‌ها بسیار غنی است و می‌تواند به صحت و سلامت قلب از طریق کنترل عوامل خطری مانند فشارخون بالا، کاهش کلسترول بد و کاهش التهاب مزمن کمک کند.

البته پیش از این نیز مطالعاتی در امریکا نشان داده بودند که حتی امریکایی‌ها که یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان آجیل در دنیا هستند نیز با خوردن بادام زمینی، قلب سالم‌تری خواهند داشت.

تحقیق جدید چه می‌گوید؟

دانشمندان ژاپنی در این تحقیق جدید، پرسش‌نامه غذایی ۷۴ هزار و ۷۹۳ نفر بین ۴۵ تا ۷۴ ساله را بررسی کرده بودند. همگی این افراد در یک پروژه تحقیقاتی آینده‌نگرانه که توسط مرکز سلامت عمومی ژاپن انجام شده است، مشارکت داشتند.

این گروه نزدیک به ۷۵ هزار نفره، برای مدت ۱۵ سال مورد بررسی قرار گرفته و دانشمندان سعی کرده بودند بفهمند که آن‌ها روزانه چه تعداد بادام زمینی خورد‌ه‌اند و خطر بروز انواع سکته‌های قلبی در آن‌ها چه قدر است.

این خطر شامل سکته «ایسکمیک»، سکته ناشی از لخته خون است که معمولا ۸۷ درصد سکته‌ها از این نوع هستند. البته سکته ناشی از ضعف رگ‌ها و مویرگ‌ها که در آن، رگ خونی در مغز دچار پارگی می‌شود و فرد خون‌ریزی مغزی می‌کند نیز هست.

علاوه بر این‌ها، دکتر ایکارا و همکاران او به‌دنبال احتمال بروز بیماری‌های قلبی ایسکمیک که زمانی که رگ‌های منتهی به قلب خیلی نازک می‌شوند، به‌وجود می‌آید نیز بودند. آن‌ها می‌گویند در این زمینه نیز خوردن بادام زمینی خبرهای خوبی به‌ همراه داشته و خطر گرفتگی رگ‌های قلب را هم به‌ طور قابل توجهی کاهش داده است.

چرا و چه‌طور بادام زمینی بخوریم؟

بنا به توصیه «انجمن قلب امریکا»، افراد بزرگ‌سال بهتر است دست‌کم پنج بار در هفته و هر بار به اندازه دو مشت بادام زمینی بخورند. این انجمن هم‌چنین تاکید کرده است که نه‌ تنها بادام زمینی بلکه هر آجیل دیگری که به قصد سلامتی آن را می‌خوریم، باید تا حد امکان خام باشند یا اگر خام نیستند، بی‌نمک باشند. 

بنابراین، اگر به فکر این هستید که کره بادام زمینی را جایگزین خوردن بادام زمینی کنید چون خوشمزه‌تر است، به خاطر داشته باشید که از کره‌های بادام‌زمینی بی‌نمک یا کم‌نمک استفاده کنید.

انجمن قلب امریکا هم‌چنین توصیه می‌کند که گردو، بادام درختی، فندق و بادام هندی را هم حتی الامکان در رژیم غذایی خود بگنجانیم تا از مزیت اسید‌های چرب اشباع نشده آن‌ها بهره‌مند شویم.

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.