رسانه خبری پیامِ ایرانی

کنگره آمریکا خواستار آگاه شدن از مذاکرات اتمی با عربستان شد | جهان | DWمذاکرات اتمی مقامات دولت آمریکا با مقامات عربستان سعودی در دوره زمامداری ریک پری، وزیر پیشین انرژی آمریکا ادامه یافته است. این در حالی است که نتایج این مذاکرات و توافق‌های حاصله به اطلاع نمایندگان کنگره آمریکا نرسیده است. دیوان محاسبات آمریکا نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده است.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از واشنگتن خبر از درخواست دیوان محاسبات از دو وزارتخانه انرژی و امور خارجه آمریکا نسبت به اطلاع‌رسانی پیرامون سطح گفت‌وگوهای هسته‌ای با عربستان سعودی داده است.

دیوان محاسبات از دو وزارتخانه یاد شده درخواست کرده است که اطلاعات مربوطه را در اختیار کمیته‌های ذیربط در کنگره قرار دهد.

دیوان محاسبات اعلام کرده است که کنگره باید در جریان هر تصمیمی که مغایر با قانون انرژی اتمی باشد قرار گیرد. این نهاد از دولت آمریکا درخواست کرده است که اطلاعات مربوطه را در اختیار کمیته مسائل بین‌الملل مجلس نمایندگان و همچنین کمیته روابط بین‌الملل مجلس سنا قرار دهد.

موضوع بر سر مذاکرات آمریکا با دولت عربستان پیرامون همکاری‌های هسته‌ای است. نمایندگان کنگره نسبت به بی‌اطلاعی خود از کم و کیف مذاکرات هسته‌ای دولت ترامپ با دولت عربستان ابراز نگرانی کرده‌اند. به‌ویژه اطلاعات کافی درباره مذاکرات ریک پری، وزیر پیشین انرژی دولت آمریکا و مقامات عربستان در اختیار کنگره قرار نگرفته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نگرانی نمایندگان کنگره زمانی تشدید شد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در گفت‌وگویی با شبکه خبری “سی‌بی‌اس” در سال ۲۰۱۸ گفته بود که عربستان تمایلی به تجهیز خود به جنگ‌افزارهای هسته‌ای ندارد، اما هرگاه ایران به چنین جنگ‌افزارهایی دست یابد، عربستان نیز خود را مجهز خواهد کرد.

درخواست خرید دو نیروگاه هسته‌ای

عربستان سعودی در سال جاری از تمایل خود برای خرید دو نیروگاه هسته‌ای سخن گفته بود. گفته شده است که مذاکراتی بین مقامات عربستان با مقامات کشورهای روسیه، چین، کره جنوبی و فرانسه بر سر احداث این دو نیروگاه اتمی صورت گرفته است.

دیوان محاسبات آمریکا درباره این موضوع که بسیاری از نمایندگان کنگره آمریکا از طریق اخبار منتشر شده در رسانه‌ها پیرامون این مذاکرات کسب اطلاعات می‌کنند، ابراز ناخرسندی کرده است.

نمایندگان کنگره آمریکا نگران آن هستند که همکاری‌های اتمی آمریکا با عربستان به منافع و مصالح آمریکا در آینده لطمه وارد سازد.

رابرت منندز، سناتور دموکرات و مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه سال گذشته درباره مذاکرات بین دولت ترامپ و دولت عربستان در زمینه همکاری‌های هسته‌ای خواستار توضیح شده بودند. آن‌ها به‌ویژه نگران آن هستند که وزارت انرژی آمریکا و نه وزارت امور خارجه هدایت این مذاکرات را برعهده گیرد.

“استاندارد طلایی”

موضوع بر سر توافقی است که تحت عنوان “استاندارد طلایی” بین آمریکا و عربستان صورت گرفته است. بر اساس این توافق، همکاری‌های هسته‌ای آمریکا با عربستان مشروط به محدودیت‌های ناظر بر میزان غنی‌سازی اورانیوم می‌شود.

آمریکا در سال ۲۰۰۹ نیز با امارات متحده عربی، بر سر سیاست مشابهی به توافق رسیده بود. محدودیت‌های پیش‌بینی شده در “استاندارد طلایی” عملا باید مانع از تجهیز این کشورها به جنگ‌افزارهای هسته‌ای گردد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

اکنون امارات متحده عربی اعلام کرده است که هرگاه این “استاندارد طلایی” در مورد عربستان از اعتبار ساقط شده باشد، امارات متحده عربی نیز الزامی به پایبندی به آن نمی‌بیند و خواستار لغو آن شده است.

از این رو، دیوان محاسبات آمریکا خواستار اطلاع‌رسانی دقیق دو وزارتخانه انرژی و امور خارجه آمریکا در مورد سطح توافق‌ها و مذاکرات این کشور با عربستان سعودی شده است.

 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.