رسانه خبری پیامِ ایرانی

اسرائیل از قصد ایران برای ترور تجار اسرائیلی در قبرس خبر داد | ایران | DWدفتر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه ۱۲ مهر از طرح یک ترور از سوی جمهوری اسلامیعلیه یک تاجر اسرائيلی خبر داد و گفت ترور او در قبرس “توطئه ایران برای حمله به اسرائیل است.”

بر اساس این خبر تدی ساگی به موقع از قبرس خارج شده و هدف حمله قرار نگرفته است. مقامات امنیتی اسرائیل می‌گویند ایران تاکنون به چند تاجر اسرائیلی فعال در قبرس حمله کرده است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

هفته گذشته سایت خبری (Kathimerini) قبرس گزارش داده بود که یک شهروند ۳۸ ساله روسی آشوری تبار که قصد کشتن چند تاجر اسرائیلی در نیکوزیا، پایتخت قبرس را داشته دستگیر شده است. بنا بر همین خبر این پرونده به دلایل امنیتی ملی بسته شده است. ابتدا اعلام شده بود که حمله به آقای ساگی احتمالا از سوی رقبای تجاری او طراحی شده است. اسرائیل اما تاکید کرده است که این نه یک توظئه جنایی که یک طرح تروریستی بوده است.

در گزارش‌ها آمده است که برخی از تجار مورد هدف “به طرز هوشمندانه‌ای” از این طرح مطلع شده و توانسته‌اند بلافاصله از قبرس فرار کنند. تدی ساگی، بنیانگذار یک شرکت قمار آنلاین و صاحب بازار کمدن، از جاذبه‌‌های مشهور توریستی در لندن است.  او یک میلیاردر اسرائیلی و یکی از تاجرانی است که پس از هشدار یک سازمان امنیتی در قبرس در مورد حمله احتمالی از این حمله جان سالم به در برد.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در این باره گفته است: ” همانطور که می‌بینید تهدیدهای امنیتی وجود دارد. شین بت، موساد و همه نیروهای امنیتی می‌دانند چگونه با آنها برخورد کنند.”

اما سفیر ایران در قبرس در این باره گفته است که اسرائیل همواره “چنین اتهامات بی اساسی را علیه جمهوری اسلامی مطرح می‌کند.” در سال‌های اخیراسرائیل هم  طرح ترور دانشمندان هسته‌ای ایران و حمله به مراکز حساس نظامی و هسته‌ای جمهوری اسلامی را عملیاتی کرده است.

مظنون چه کسی است؟

اوایل روز دوشنبه استلیوس پاپاتئودورو، رئیس پلیس قبرس به خبرنگاران گفت: “یک نفر که دارای یک تپانچه بوده بازداشت شده است”. او افزود “این یک پرونده حساس است” و “پشت درهای بسته برگزار می‌شود.”

رسانه‌های قبرس به نقل از یک منبع پلیس گزارش داده‌اند فرد مظنون در تاریخ ۲۷ سپتامبر و پس از عبور با ماشین از یک ایست بازرسی که شمال و جنوب تحت کنترل ترکیه را به هم متصل می‌کند، دستگیر شده است. بر اساس گزارش‌ها در خودروی او یک صدا خفه کن نیز پیدا شده است. او یک آذری با پاسپورت روسی است و ۳۸ یا ۳۹ ساله است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

رسانه های قبرس هم‌چنین گزارش داده‌اند که مظنون ۲۰ روز قبل از دستگیری دو ماشین اجاره کرده و از یک اسکوتر برقی نیز برای عبور و مرور به سمت شمال جزیره استفاده می‌کرده است. پرونده این فرد هنوز در دست بررسی است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.