رسانه خبری پیامِ ایرانی

بهای نفت و شاخص بورس‌های سهام اروپایی به خاطر شیوع کرونا سقوط کرد


حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

بازار سهام توکیو – نگرانی از رکود جهانی باعث کاهش چشمگیر بهای سهام در بورس‌های آسیا و اروپا شده است

در واکنش به شیوع ویروس کرونا، شاخص بهای سهام در بازارهای اروپایی و آسیایی کاهش یافته و در آستانه برگزاری نشست کشورهای عمده صادرکننده نفت، بهای نفت خام همچنان سیرنزولی پیموده است.

در معاملات بازارهای سهام اروپایی در روز جمعه، ١۶ اسفند (۶ مارس)، شاخص بهای سهام به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش داشت. دلیل این کاهش، نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد احتمال بروز رکود در اقتصادی جهانی به خاطر شیوع ویروس کرونا بوده است.

پیشتر، در پایان معاملات در بازارهای آسیایی شاخص‌های سهام کاهش یافت. شاخص بهای سهام در بورس توکیو – نیکی – و بورس هنگ‌کنگ – هنگ‌سن – هرکدام بیش از دو درصد تنزل کردند.

روند نزولی بهای نفت خام هم که در هفته‌های اخیر آغاز شده بود ادامه داشته است. روز جمعه، بهای نفت خام از نوع برنت با ١درصد کاهش نسبت به روز گذشته، به ۴٩ دلار و پنجاه سنت رسید. متوسط بهای روزانه نفت خام در ماه دسامبر بالای ۶٧ دلار بود که در ماه فوریه و پس از شیوع کرونا در چین و چند کشور دیگر به حدود ۵۶ دلار رسید.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

معاینه نمایندگان شرکت کننده در نشست نفتی در مقر اوپک در وین – اوپک خواستار کاهش چشمگیر تولید برای جلوگیری از ادامه سقوط بهای نفت است

قرار است امروز، جمعه، نمایندگان کشورهای عمده صادرکننده نفت شامل کشورهای عضو اوپک، روسیه و چند کشور دیگر برای بررسی نوع واکنش نسبت به کاهش سریع بهای نفت خام در وین تشکیل جلسه دهند.

کشورهای عضو اوپک و چند کشور دیگر خواستار کاهشی به میزان یک و نیم میلیون بشکه در روز هستند تا با تبعات کاهش تقاضا به خاطر شیوع کرونا مقابله شود. وزیران نفت اوپک در نشستی که پیش از اجلاس روز جمعه برگزار شد با این میزان کاهش موافقت کردند مشروط براینکه روسیه نیز آن را بپذیرد.

روسیه هنوز به این تقاضا پاسخ مساعد نداده اما به گفته ناظران بازار نفت، اعلام موضع اوپک عملا به معنی “هشدار نهایی” به روسیه بوده است و این سازمان بر این موضع پافشاری خواهد کرد.

با وجود کاهشی حدود ٢٠ درصد در بهای جهانی نفت از آغاز سال جدید میلادی، روسیه تا کنون از قبول پیشهاد کاهش تولید نفت به این میزان خودداری کرده درحالیکه عربستان خواستار کاهشی حتی بیشتر بوده است.

نشست روز جمعه در ساختمان سازمان اوپک در وین برگزار می‌شود و با توجه به شیوع کرونا، تدابیر ویژه‌ای برای این نشست به اجرا گذاشته شده است. از جمله از نمایندگان شرکت کننده هنگام ورود به این ساختمان معاینه پزشکی به عمل می‌آید.

از سال ٢٠١۵ تا کنون، کشورهای عضو اوپک و چند کشور غیرعضو، شامل روسیه به منظور مقابله با کاهش بهای نفت به تصمیم‌گیری مشترک در مورد عرضه نفت خود به بازارهای جهانی روی آورده‌اند. رهبری این حرکت را عربستان سعودی و روسیه مشترکا برعهده داشته‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.