رسانه خبری پیامِ ایرانی

خامنه‌ای خواستار ″توقف کشتار مسلمانان″ در هند شد | ایران | DWدر روزهای اخیر برخی مقام‌های جمهوری اسلامی ایران نسبت به درگیری‌های خونین میان مسلمانان و هندوها در دهلی نو و چند شهر دیگر واکنش نشان داده‌ و به اعمال خشونت علیه مسلمانان در هند اعتراض کرده‌اند.

پس از پیام توئیتری محمد جواد ظریف در محکومیت “موج خشونت سازمان‌یافته علیه مسلمانان هند” که به احضار سفیر جمهوری اسلامی در این کشور منجر شد، اکنون علی خامنه‌ای و رئیس مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی نیز درباره این تحولات اظهار نظر کرده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه، ۱۵ اسفند درباره رویدادهای اخیر نوشت: «قلب مسلمانان جهان از کشتار مسلمانان در هند جریحه‌دار است.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

علی خامنه‌ای در ادامه پیام توئیتری خود نوشته است: «دولت هند باید در مقابل هندوهای افراطی و احزاب طرفدار آنها بایستد و با توقف کشتار مسلمانان، از انزوای خود در جهان اسلام جلوگیری کند.»

درگیری و تشنج در هند حدود سه ماه پیش و با تصویب اصلاح قانون اعطای شهروندی در پارلمان آغاز شد. با این اصلاحیه دریافت تابعیت هندی برای مهاجران غیرمسلمان بنگلادش، پاکستان و افغانستان سهل‌تر می‌شود.

اختلاف بر سر قانون جدید شهروندی

قانون جدید اعطای شهروندی از جنبه‌های مختلف مورد انتقاد است. بسیاری از مسلمانان، تشکل‌های دانشجویی و احزاب اپوزیسیون معتقدند با این قانون برای نخستین بار حق شهروندی با تعلقات مذهبی پیوند خورده و این مغایر قانون اساسی هند است.

اندکی بیش از ۸۰ درصد جمعیت یک میلیارد و ۳۰۰ میلون نفری هند پیروان مذهب هندو هستند. مسلمانان به عنوان بزرگترین اقلیت دینی هند حدود ۱۴ درصد از جمعیت این کشور را شامل می‌شوند. آنها قانون جدید را تبعیض‌آمیز می‌دانند.

علی لاریجانی با اشاره به این قانون و تنش‌های اخیر که ده‌ها قربانی گرفته، گفته است: «برداشت و تصویری که از قانون جدید موسوم به حقوق شهروندی در هند وجود دارد، بیانگر ایجاد محدودیت‌هایی برای مسلمانان است و همین مسئله، نگرانی‌هایی را به وجود آورده است. این در حالی است که مسلمانان، بخشی از فرهنگ و جامعه هند هستند و در پیشبرد و توسعه این کشور نقش مهمی دارند.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس مجلس روز پنج‌شنبه تاکید کرد که جمهوری اسلامی از دولت هند انتظار دارد با استفاده از همه ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و امکانات برای پایان دادن به درگیری‌ها و حل و فصل مسئله به شیوه مسالمت‌آمیز اقدام کند.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز جمعه در بیانیه‌ای در واکنش به آنچه “کشتار بی‌رحمانه مسلمانان هند” خوانده نوشت: «از همه نهادهای بین‌المللی، کشورها و سازمان‌های اسلامی به ویژه وزارت امور خارجه انتظار می‌رود هر اقدام لازم برای جلوگیری از کشتار مسلمانان در هند را انجام دهند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تا کنون خبری در مورد واکنش احتمالی هند به این اظهارات منتشر نشده، اما با توجه به احضار چند روز پیش سفیر ایران پس از پیام توئیتری مشابه ظریف، چنین واکنشی دور از انتظار نیست.

پیام خامنه‌ای البته به مذاق سران پاکستان که از جمله در مورد منطقه کشمیر جدال دیرینه‌ای با هند دارد بسیار خوش آمده است. عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در پیامی که در صفحه توییرتش منتشر کرده، از علی خامنه‌ای و رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان به خاطر انتقاد از “اشغال کشمیر در جامو و کشمیر و قتل عام مسلمانان در هند” سپاسگذاری کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.