رسانه خبری پیامِ ایرانی

تایید حکم یک سال حبس نازنین زاغری در دادگاه تجدیدنظر<![CDATA[18 ساعت،58 دقیقه

استان‌وایر – وکیل نازنین زاغری از صدور و ابلاغ رای پرونده دوم نازنین زاغری در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران خبر داد.

حجت کرمانی روز شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰، به «امتداد» گفت که شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران بدون برگزاری جلسه رسیدگی، رای دادگاه بدوی در خصوص اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» را عیناً تایید کرد.

پیش از این خانم زاغری از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب با همین اتهام به یک سال حبس تعزیری و یک سال منع خروج از کشور محکوم شده بود.

مصادیق اتهامی خانم زاغری برای فعالیت تبلیغی علیه نظام، رکت در تجمع مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۱۳۸۸ و مصاحبه با شبکه بی‌بی سی فارسی عنوان شده است.

حجت کرمانی در خصوص وضعیت پرونده زاغری توضیح داد: «هرچند از نظر موکل و اینجانب رای صادره منطبق بر موازین قانونی و شرعی نمی‌باشد، ضمن تمکین از رای صادره، پس از ارسال پرونده به اجرای احکام و با توجه به پرونده سابق خانم زاغری و اینکه قانوناً امکان اجرای این حکم وجود ندارد، اقدامات قانونی لازم انجام خواهد پذیرفت».

نازنین زاغری، تبعه ایرانی انگلیسی است که ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه کرمان دستگیر و پس از محاکمه به پنج سال زندانی محکوم شد.

گفته شده که محکومیت زاغری به عدم پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند بدهی دولت بریتانیا به ایران مرتبط بود. پس از انتشار این خبر در رسانه‌های بریتانیایی و ایرانی، مقامات هر دو کشور ارتباط آزادی زاغری با بدهی را رد کردند.

بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی دولت بریتانیا به دولت ایران مربوط به حکومت «محمدرضا پهلوی»، آخرین شاه ایران در دهه ۱۹۷۰ است. در آن زمان، این دو دولت قرارداد فروش تانک‌های «چیفتن» را امضا کردند که بر اساس آن، باید دولت بریتانیا یک هزار و ۷۵۰ تانک چیفتن و خودرو زرهی به ایران تحویل می‌داد.

شاه ایران مبلغ ۶۵۰ میلیون پوند برای این تعداد پرداخت کرد اما فقط ۱۸۵ تانک به ایران تحویل داده شد. پس از انقلاب در ایران و اشغال سفارت امریکا در تهران و قطع رابطه دو کشور، بقیه تانک‌ها به ایران داده نشدند. در حالی که گفته می‌شود دولت بریتانیا پول کامل را دریافت کرده بود.

همسر زاغری طی این سال‌ها بارها اعلام کرده که جمهوری اسلامی همسرش را برای دریافت پول، گروگان گرفته است.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.