رسانه خبری پیامِ ایرانی

درخواست ایرانیان خارج از کشور برای کمک به مقابله با کرونا | ایران | DWهیئت مدیره اتحادیه سراسری ایرانیان مقیم سوئد در نامه سرگشاده‌ای به ‌نخست وزیر سوئد، استفان لوفون از شیوع سریع و گسترده ویروس جدید کرونا در ایران ابراز تاسف کردند.

در این نامه خطاب به نخست ‌وزیر سوئد آمده است: «تحریم ایران و ناکارآمدی دولتمردان آن، مردم بی‌دفاع ایران را با امکانات بسیار محدود در معرض بروز یک فاجعه انسانی قرار داده است. لطفا فراموش نفرمائید که ایزوله کردن ایران، به دامنه بحران می‌افزاید و در این میان مردم هستند که قربانی می‌شوند.»

اتحادیه ایرانیان مقیم سوئد می‌گوید “با پرهیز از اختلافات سیاسی و بر مبنای منشور جهانی حقوق بشر” از استفان لوفون به عنوان “نماینده مردم انسان‌دوست سوئد” انتظار دارد، در این شرایط حساس در حمایت از مردم ایران بکوشد و “با ارسال کمک‌های مادی و معنوی، مثل تماس‌های کارشناسی، ارائه وسائل ضروری پزشکی از شیوع این بیماری جلوگیری نماید.”

تشکلی به نام “فوروم دمکراتیک ایرانیان شهر ماینس” در آلمان نیز روز جمعه ۱۶ اسفند در دو نامه جداگانه با انتقاد از پنهان‌کاری و خلاف‌گویی مسئولان جمهوری اسلامی در مورد ابعاد واقعی شیوع کرونا و تعداد مبتلایان و قربانیان آن، از جمله خواستار رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی در ایران شده است.

یکی از این نامه‌ها خطاب به رئیس سازمان بهداشت جهانی و رئیس مرکز بهداشت خاورمیانه نوشته شده و در آن یادآوری می‌شود: «مردم ایران به شدت از عدم وجود اطلاعات کافی در باره درگذشتکان و مبتلایان و همچنین نوع مراقبت در برابر این بیماری، رنج می‌برند. ما از طریق اطلاعاتی که مرتبا از سوی مردم ایران دریافت می‌کنیم، به این نتیجه رسیدیم که تعداد درگذشتگان و همچنین مبتلایان به این ویروس بسیار بیشتر از آن چیزی است که دولت ایران گزارش داده است.»

تردید درباره درستی آمار رسمی

بر پایه آمار رسمی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی تا نیمروز ۱۶ اسفند چهار هزار و ۷۴۷ مورد ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده و ۱۲۴ نفر به خاطر ابتلا به آن جان سپرده‌اند.

بسیاری از ایرانیان و حتی برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی آمار منتشر شده از سوی مسئولان را غیرواقعی می‌دانند و معتقدند شمار قربانیان و مبتلایان به ویروس کرونا در ایران بسیار بیشتر از آماری است که به طور رسمی منتشر شده است.

قوه قضائیه چند روز پیش برای جلوگیری از شیوع کرونا در زندان‌ها با اعطای مرخصی به ده‌ها هزار زندانی موافقت کرد اما مطابق گزارش‌ها این حکم شامل برخی زندانیان سیاسی از جمله هشت متهم پرونده فعالان محیط زیست نشده است.

درخواست توجه به وضعیت زندانیان سیاسی

تشکل ایرانیان مقیم ماینس در این باره نوشته است: «زندانیان در زندان‌های ایران بخشا به این ویروس آلوده گشته‌اند. بخصوص زندانیان سیاسی از مراقبت‌های پزشکی محرومند. خانواده زندانیان از جامعه جهانی درخواست کرده‌اند که زندانیان با مرخصی وثیقه‌ای به قرنطینه فرستاده شوند.»

این تشکل خواهان تحت فشار قرار دادن حکومت جمهوری اسلامی برای رسیدگی به وضعیت زندانیان شده و خاطر نشان می‌کند: «ما در ایران با سیستمی روبرو هستیم که بر پایه اطلاعات نادرست و دستکاری شده بنا شده است و هر گونه مقاومت و اعتراضی برای روشن شدن وضعیت فعلی، تعداد مبتلایان و درگذشتگان از طریق تهدید به دستگیری روبرو می‌شود.»

تشکل ایرانیان شهر ماینس در نامه سرگشاده‌ دیگری به وزیر بهداشت آلمان، ینس اشپان می‌نویسد گرچه این وزارت‌خانه چهارم ماه مارس با استناد به اطلاعات انستیتو روبرت کخ شهرهای تهران و قم را به عنوان مناطق “در معرض خطر” طبقه‌بندی کرده اما مطابق اظهارات مقامات ایرانی و گزارش‌های دریافتی از ایران “شهرستان‌های بی‌شمار” دیگری از جمله شهر رشت هم به شدت درگیر آلودگی به ویروس کرونا هستند.

شیوع ویروس از طریق مسافران

نویسندگان نامه خطاب به ینس اشپان نوشته‌اند: «نگرانی بزرگ بر سر اشخاص و مسافرین و توریست‌هائی است که از ایران به آلمان می‌آیند و یا از ایران به آلمان برمی‌گردند و درباره ویروس کرونا اطلاعات کافی نگرفته‌اند. آنها از فرودگاه به خانه می‌آیند و سپس معلوم می‌شود که مبتلا گشته‌اند. در همین فاصله کوتاه بین خانه آمدن و مبتلا شدن، می‌توانند اشخاص بی‌شماری را که با آنها در رابطه‌اند، مبتلا سازند.»

برخی شرکت‌های هواپیمایی اروپایی، از جمله شرکت لوفت‌هانزای آلمان شرط پذیرش مسافران از ایران را داشتن کارت سلامت اعلام کرده‌اند. در نامه ایرانیان مقیم شهر ماینس تصریح شده که این کار کافی نیست و “می‌بایست اقدامات پزشکی در فرودگاه‌های آلمان هم انجام پذیرد.”

“فوروم دمکراتیک ایرانیان شهر ماینس” گسترش ویروس کرونا در ایران را یک “خطر بزرگ” خوانده که به باور این تشکل “نه تنها سلامتی مردم ایران بلکه سلامتی کل منطقه را تهدید می‌کند” و هشدار داده که این خطر باید جدی گرفته شود.

تعداد مبتلایان شناسایی شده به ویروس کرونا در ایران نه تنها در روزهای گذشته به شدت افزایش یافته که تا کنون بیش از ۲۰ کشور از جمله کانادا، آلمان، فرانسه، سوئد، آمریکا، نیوزلند، بلاروس و حتی خود چین، به عنوان کانون اصلی شیوع ویروس کووید- ۱۹ مواردی از ابتلا به کرونا در میان مسافران ایران را شناسایی کرده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.