رسانه خبری پیامِ ایرانی

کمبود راننده کامیون؛ نخست در بریتانیا و حال در آلمان | آلمان | DW


اودو لائوتنشلاگر، یک راننده کامیون در جاده‌های آلمان است. این راننده ۶۰ ساله به شغل خود علاقمند است، اما آینده را سیاه می‌بیند و می‌گوید: «این تهدید هست که در آلمان نیز با وضعیت بریتانیا و قفسه‌های خالی سوپرمارکت و بسته شدن جایگاه‌های سوخت بنزین روبرو شویم».

به اعتقاد او «دیر یا زود در آلمان نیز همین اتفاق در طول پنج سال آینده خواهد افتاد، زیرا جامعه ما را به رسمیت نمی‌شناسد.»

لائوتنشلاگر می‌افزاید، به همین دلیل کامیون‌ها را “دودکش و آلوده‌گر محیط زیست” می‌دانند و رانندگان کامیون شأن و منزلتی که سزاوارش هستند را ندارند. از نظر او، این بدنامی یکی از دلایلی است که کسی علاقه به این شغل نشان نمی‌دهد.

تا ۸۰هزار نفر کمبود راننده کامیون

بر اساس ارزیابی‌ها، ده‌ها هزار کمبود نیروی کار در این حرفه وجود دارد. بر پایه تشخیص اصناف، سندیکاها و نهادهای صنفی مختلف، این نیاز میان ۴۵هزار تا ۸۰هزار نیروی کاری است. بر اساس یک پژوهش وزارت راه و ترابری آلمان، تا پایان دهه جاری کمبود نیروی راننده کامیون می‌تواند به بیش از ۱۸۵هزار نفر برسد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

بنا به داده‌های اتحادیه حمل و نقل لجستیک آلمان، هر ساله حدود ۳۰هزار راننده کامیون بازنشسته می‌شوند، در حالی که تنها ۱۷هزار نیروی تازه‌نفس آموزش داده می‌‌شود.

در مورد علت تمایل نازل افراد به این شغل، در میان سندیکاها و اصناف اتفاق نظر وجود دارد: دستمزد بر اساس نوع کار، پایین‌تر از سطح متوسط است؛ علاوه بر آن ساعات کاری منظم نیست و شرایط کاری به طور کلی دشوار است.

استخدام راننده از خارج کشور اجتناب‌ناپذیر است

مانوئل لورنتس، کارشناس امور لجستیک در اتاق بازرگانی و صنایع رگنسبورگ در این رابطه می‌گوید، به همین دلیل این حوزه شغلی به نیروی کار خارج از قلمرو اروپا نیازمند است. برای مثال، در دوره پاندمی کرونا، شرق ایالت بایرن به وضعیت مشابه بریتانیا با قفسه‌های خالی سوپرمارکت‌ها نزدیک شده بود.

بیش از سه چهارم رانندگان ناوگان باربری آلمان در سطح نازل دستمزد کار می‌کنند

بیش از سه چهارم رانندگان ناوگان باربری آلمان در سطح نازل دستمزد کار می‌کنند

شرکت‌های حمل و نقل تا ۶۰ درصد پرسنل خود در این منطقه را از کشور همجوار چک تأمین می‌کنند. هنگامی که در روزهای سخت پاندمی مرزهای کشور چک به روی افرادی که روزانه میان دو کشور تردد می‌کردند بسته شد، این کارشناس امور لجستیک مطمئن نبود که رانندگان کامیون بتوانند سر کار خود حاضر شوند.

دستمزد بد، شرایط کاری دشوار

اتحادیه بزرگ کارکنان “وردی” (verdi) آلمان به سطح دستمزد رانندگان کامیون انتقاد دارد و می‌گوید، بیش از سه چهارم رانندگان ناوگان باربری آلمان در سطح نازل دستمزد کار می‌کنند. دستمزد متوسط راننده به هنگام ورود به کار، زیر ۱۹۰۰ یورو در ماه است. از سوی دیگر، افزایش دستمزد امری است بسیار دشوار، زیرا حوزه لجستیک با یک رقابت شدید قیمت‌ها رویارو است.

علاوه بر این، بسیاری از رانندگان مجبورند زیر فشار زمانی کار کنند. رانندگان به سختی می‌توانند با ابزار قانون بر برنامه‌های زمانی تنگاتنگ غلبه کنند. این بدانجا می‌انجامد که به زمان‌های استراحت توجه نمی‌شود و ای بسا که کارت تردد وسایل نقلیه سنگین دستکاری می‌شود.

هارالد بایگل، کمیسر پلیس با موارد زیادی از این دست روبرو شده است. او که کارشناس امور حمل و نقل بار سنگین و خطرناک است می‌گوید، مواردی که راننده کامیون از سر استیصال خودش مسئله را مطرح می‌کند کم نیستند: «بارها پیش آمده که راننده کامیون نزد ما می‌آید و خواستار بازرسی می‌شود، زیرا شرکت‌اش از او خواسته است بیش از حد مجاز رانندگی کند. آنها بدین گونه از ما کمک می‌خواهند.»

جایگزینی با فن‌آوری جدید؟

کارشناسان این حوزه اقتصادی به این که در آینده نزدیک کامیون‌های خودران بتوانند جایگزین راننده‌ها شوند، باور ندارند. جابه‌جایی نقل و انتقال باری از کامیون به ریل نیز به دلیل کمبود ظرفیت حمل و نقل ریلی در آلمان امکان‌پذیر نیست. بنابراین نمی‌توان آینده‌ای بدون رانندگان ناوگان باربری را متصور بود.

اتحادیه کارکنان “وردی” اما اعتقاد راسخ دارد که علت اصلی کمبود راننده کامیون به میزان نازل دستمزد برمی‌گردد. بنابراین هم برای آموزش و هم برای فعالیت شغلی رانندگان باید ارزش مالی بیشتری قائل شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.