رسانه خبری پیامِ ایرانی

آغاز لیگ برتر با دروغ به فیفا؛ ورود به استخر آزاد، به ورزشگاه ممنوع<![CDATA[0 دقیقه

«حسین حاجی‌اسماعیلی»، رییس هیات شنای استان قم به خبرگزاری ایسنا گفته است که ۸۰ درصد استخرهای شنا در این استان، بازگشایی شده‌اند. او گفته است که این تصمیم از حدود یک ماه قبل و در پی «ابلاغیه دانشگاه علوم پزشکی قم» مبنی بر «بلامانع بودن فعالیت مجدد استخرها» در این استان گرفته شد.

یک روز پیش از صحبت‌های حسین حاجی‌اسماعیلی، «سهیل مهدی»، رییس کمیته برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران در گفت‌وگو با ایسنا، از آغاز رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران، بدون حضور تماشاگران خبر داد و گفت: «قطعا لیگ بدون حضور تماشاگران آغاز می‌شود و این تصمیم با دستور نهادهای ذی‌ربط گرفته شده است.»

امروز (سه‌شنبه) فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران آغاز خواهد شد. آیا «کرونا» تمام واقعیت و دلیلی است که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ فوتبال ایران را وادار به بسته نگه داشتن درهای ورزشگاه‌ها می‌کند؟

***

دوشنبه ۲۶ مهرماه، رییس هیات شنای استان قم به ایسنا گفته است که حضور در استخرهای شنا، هیچ‌گونه خطری در زمینه ابتلا به کرونا را به همراه نخواهد داشت. او همچنین مدعی شده که در «برخی مقاله‌های علمی» ادعاهایی مبنی بر تاثیر کلر برای از بین بردن ویروس کرونا وجود دارد.

حسین حاجی‌اسماعیلی در مورد مقالات علمی مورد اشاره‌اش توضیحی نداده، اما گفته است که زنان این استان از بازگشایی استخرها استقبال نکرده‌اند و به همین دلیل فقط روزهای پنج‌شنبه و جمعه برای حضور زنان در استخرها در نظر گرفته شده است.

در آلمان، استخرهای عمومی از خردادماه سال ۱۴۰۰ و با تدابیر ویژه بهداشتی فعالیت مجدد خود را آغاز کردند.

در بیانیه‌ای که وزارت بهداشت این کشور صادر کرد، اعلام شده بود که ورود به استخرهای سرباز و سرپوشیده، فقط در استان‌هایی مجاز است که تعداد ابتلای روزانه افراد در آن ایالت‌ها، کمتر از ۱۰۰ نفر باشد.

در همان ایالت‌هایی که شهروندانش مجاز به حضور در استخرها هستند، همراه داشتن دفترچه واکسنی که ثابت کند فرد مراجعه‌کننده، هر دو دوز واکسن را تزریق کرده است، اجباری بود. همچنین در برخی از ایالت‌ها، همراه داشتن «نتیجه تست منفی کرونا» همراه با کارت واکسن، لازم شد.

وزارت بهداشت آلمان همچنین اعلام کرد که هر مجموعه آبی مجاز است به ازای هر ۲۰ متر، یک بلیت بفروشد. یعنی اگر مانند استخرهای استان قم، ۳۰ بلیت فروخته می‌شد، مساحت مجموعه آبی، نباید کمتر از ۶۰۰ متر می‌بود.

این قوانین برای تمامی افراد بالای شش سال در آلمان صادق بود و دانش‌آموزان مدارس صرفا با تست منفی کرونا روزانه‌ای که در مدرسه می‌دادند مجاز به حضور در استخرها و مجموعه‌های آبی بودند.

در همان ماه، ورزشگاه‌های آلمان و همین‌طور «فن‌فست‌ها» در آلمان برای تماشای رقابت‌های یورو باز شد. تماشاگران آلمانی می‌توانستند صرفا با همراه داشتن کارت واکسن یا نتیجه تست منفی کرونا، وارد ورزشگاه‌ها یا مراکز هواداری شوند.

«آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان در واکنش به گشایش مراکز ورزشی و ورزشگاه‌ها گفت: «همه چیز باید قدم به قدم پیش برود. وقتی آمار کرونا را می‌بینیم، شک می‌کنیم. باید مراقب تابستان و آزادی‌هایی که انتظارش را داریم از حالا باشیم.» با این حال او حضور ۱۴ هزار تماشاگر در ورزشگاه «آلیانز آرنا» مونیخ برای تماشای دیدار تیم‌های ملی آلمان و پرتغال را اتفاقی امیدوارکننده برای جامعه کشورش و قاره اروپا دانست.

خانم مرکل در گفت‌وگو با «اسپورتال» از بازگشایی بی‌رویه ورزشگاه‌ها در برخی کشورها انتقاد کرد و گفت: «بدون بررسی و اقدام صحیح، همه جهان دچار مشکل دوباره خواهد شد.»

یک ماه بعد یعنی اواسط تیرماه، باشگاه‌های ورزشی همگانی (بدنسازی) با دستورالعمل‌هایی مشخص و رعایت پروتکل‌هایی مانند کنترل کارت واکسن و محدودیت در ورود مراجعه‌کنندگان بر اساس مساحت سالن‌های بدنسازی، فعالیت خود را آغاز کردند.

در ایران، واکسیناسیون عمومی بیش از ۶ ماه دیرتر از اروپا و آمریکا آغاز شد. یک دستور از سوی آیت‌الله «علی خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر «ممنوعیت ورود واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی»، شهروندان ایرانی را به کام مرگ کشید.

با این وجود، بازگشایی ورزشگاه‌ها و اماکن عمومی ورزشی، سیری معکوس نسبت به کشورهایی را طی می‌کند که در واکسیناسیون عمومی ماه‌ها از ایران جلوتر هستند.

آذرماه سال ۱۳۹۹ درحالی که هنوز جمهوری اسلامی نخستین واکسن‌های خود را به شهروندان ایران تزریق نکرده بود، «محمدتقی امیری خراسانی»، سرپرست فدراسیون پرورش اندام خبر از بازگشایی باشگاه‌های بدنسازی در استان‌هایی که از حالت قرمز به نارنجی تغییر کرده‌اند، داد.

او گفته بود باشگاه‌داران تهرانی مجوز فعالیت گرفته‌اند و به زودی باشگاه‌های سایر شهرستان‌ها نیز فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

واکسیناسیون در ایران، از بهمن سال ۱۳۹۹ به صورت محدود آغاز شده بود.

شهریور سال ۱۴۰۰ «رضا گل‌محمدی» مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران، در گفت‌وگو با «ایرنا» از آغاز فعالیت «تمامی باشگاه‌های بدنسازی» در این استان خبر داد.

هفتم مهرماه سال جاری، «محسن سالاری» معاون توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان فارس گفت: «طبق دستورالعمل صادر شده از سوی ستاد مبارزه با کرونا، تمامی باشگاه‌‌های بدنسازی می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.»

از امروز، رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران آغاز می‌شود و همان جمعیتی که حق دارند بدون کارت واکسن یا نتیجه منفی تست کرونا، وارد سالن‌های بدنسازی یا استخرهای شنا شوند، حق حضور در ورزشگاه‌ها را نخواهند داشت.

دلیلش، حساسیت فدراسیون جهانی فوتبال، روی موضوع «ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران» است. ۱۶ شهریورماه در پایان دیدار تیم‌های ملی ایران و عراق، «جیانی اینفانتینو»، رییس فیفا به «شهاب‌الدین عزیزی خادم» گفته بود که در دیدار آینده تیم ملی ایران مقابل کره‌جنوبی، منتظر حضور تماشاگران زن در ورزشگاه آزادی است.

رییس فدراسیون فوتبال ایران به سرعت اعلام کرد که حضور زنان در ورزشگاه آزادی قطعی شده و ۱۰ هزار تماشاگر مرد و زن از نزدیک تماشاگر این مسابقه خواهند بود.

۱۸ مهر، فدراسیون فوتبال رسما اعلام کرد که بازی ایران و کره جنوبی بدون حضور تماشاگران برگزار خواهد شد. فدراسیون ایران دلیل این تصمیم را‌ رسما اعلام نکرد. «حمید سجادی»، وزیر ورزش و جوانان دلیل این اتفاق را مخالفت کنفدراسیون فوتبال آسیا با حضور تماشاگران ایران در ورزشگاه دانست و «حسن کامرانی‌فر» نیز به صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت: «عدم حضور تماشاگران در بازی تیم ملی فوتبال ایران با کره جنوبی ارتباطی به فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا ندارد و مدیران فدراسیون فوتبال به این نتیجه رسیدند که بازی بدون تماشاگر باشد.»

تناقض‌گویی مدیران ارشد ورزش ایران، برگرفته از واقعیتی است که «فائزه هاشمی» از آن، یک روز پیش از بازی ایران و کره‌جنوبی رونمایی کرد. او خطاب به فیفا گفت: «ایران به شما دروغ می‌گوید. می‌خواهند زن‌ها وارد ورزشگاه نشوند.»

درهای ورزشگاه‌های ایران به روی مردان هم بسته خواهد ماند، چون زنان حق حضور در ورزشگاه‌ها را ندارند. حساسیت فدراسیون جهانی فوتبال روی حضور بدون تبعیض تمامی تماشاگران در تمامی ورزشگاه‌های ایران را می‌توان از پاسخ این فدراسیون بین‌المللی به «ایران‌وایر» در ۲۲مهر۱۳۹۸ درک کرد که نوشت: «موضع فیفا در مورد دسترسی زنان به ورزشگاه‌های ایران کاملا واضح و روشن است؛ همه زنان باید در استادیوم‌های فوتبال در ایران مجاز باشند. برای تمام مسابقات فوتبال.»

موضوع اینجاست که جمهوری اسلامی، تا چه زمانی با بهانه کرونا، می‌تواند رقابت‌های لیگ برتر یا بازی‌های ملی را پشت درهای بسته و بدون تماشاگران برگزار کند؟

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.