رسانه خبری پیامِ ایرانی

بازداشت دو سرباز پیشین آلمان به ظن ایجاد ″گردان مزدوران″ برای جنگ یمن | آلمان | DWبر اساس اطلاعیه دادستانی فدرال آلمان دو سرباز پیشین ارتش این کشور که سحرگاه چهارشنبه ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) بازداشت شده‌اند، در اوایل سال جاری میلادی نقشه تشکیل یک نیروی مزدور تا ۱۵۰ نفر را طراحی کرده بود.

این مزدوران قرار بوده، در وهله نخست از میان نیروهای ویژه پیشین ارتش و یا نیروهای پیشین پلیس آلمان جذب شوند.

پتر فرانک، دادستان کل فدرال، دست‌کم دو نفر را متهم به ارتکاب جرم سنگین کرده است. دو فرد بازداشت شده قصد داشته‌اند، گردان ۱۵۰ نفره مزدوران خصوصی خود را با پوشش فعالیت بشردوستانه به دولت عربستان سعودی برای مأموریت‌های ویژه غیرقانونی پیشنهاد بدهند.

عربستان سعودی چندین سال است با نیروهای شیعه حوثی یمن که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند، در جنگ به سر می‌برد.

به کانال تلگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

دادستانی فدرال آلمان به رسانه آلمانی اشپیگل گفته است، آرنت-آدولف گ. و آخیم آ. صبح چهارشنبه از سوی مأموران پلیس جنایی فدرال آلمان (BKA) در منطقه برایسگائو-هوخ‌شوارتسوالد و در مونیخ بازداشت شده‌اند. هم‌زمان محل مسکونی این دو و چهار تن دیگر در ایالت‌های بایرن و بادن-وورتمبرگ مورد تفتیش قرار گرفته‌اند.

یکی از این دو نفر بازداشت شده دست‌کم با هفت سرباز پیشین نیروی ویژه ارتش برای جذب و عضویت در این گروه شبه‌نظامی تماس گرفته است. قرار بوده به هر یک از نیروهای مزدور ۴۰ هزار یورو دستمزد وعده داده شود.

بر اساس اطلاعات اشپیگل، سرویس ضداطلاعات ارتش آلمان (MAD) هیأت تحقیق دادستانی فدرال را در جریان این امر قرار داده است. چند تن از سربازان پیشین ارتش به سرویس ضداطلاعات گزارش داده بودند که شماری سربازان پیشین در حال تشکیل نیرویی شبه‌نظامی از مزدوران برای پادشاهی عربستان سعودی هستند.

قرار بوده است در تابستان سال جاری این گروه متشکل از سربازان و نیروهای پلیس پیشین آلمان وارد جنگ علیه حوثی‌های یمن شوند و مناطقی را مورد حمله قرار داده و تصرف کنند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

اشپیگل‌آنلاین به اشاره به گزارش‌های موجود می‌نویسد،  قرار بوده حتا از گاز استفاده شود و زیرساخت‌ها نابود شوند و راه برای پیشروی نیروهای نظامی دولت یمن هموار گردد.

به نوشته اشپیگل‌آنلاین اگرچه گزارش‌های سربازان پیشین بسیار ماجراجویانه به نظر می‌‌آیند، اما در این میان بسیاری اظهارات تأیید شده‌اند.

بر اساس اطلاعاتی که به دست اشپیگل رسیده است، کارشناسان دایره حفاظت از دولت اداره پلیس جنایی فدرال بسیاری چت‌ها را مورد ارزیابی و ده‌ها خط تلفن را مورد شنود قرار داده‌اند.

این اقدام مراقبتی نشان می‌دهد که افراد متهم، با هدف جذب نیرو برای پروژه خود، با سربازان پیشین ارتش تماس برقرار کرده‌اند.

به گفته دادستانی فدرال، متهم آخیم آ. با “سرسختی تمام” می‌کوشیده با مقامات دولتی عربستان سعودی تماس برقرار کند تا بتواند طرح خود را به آنها ارائه دهد. اما مقامات سعودی در قبال تلاش‌های این فرد واکنش نشان نداده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.