رسانه خبری پیامِ ایرانی

به رسمیت شناختن طالبان در نشست مسکو مورد بحث نیست


وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، موضوع به رسمیت شناختن طالبان در «برنامه» نشست مسکو نیست و کشورهای روسیه، چین و پاکستان در این نشست کمک‌های بشردوستانه خود به افغانستان را اعلام خواهند کرد.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نوشته است مقامات کشورشان پس از دیدار با مقامات چین و پاکستان تعهد کرده‌اند به افغانستان کمک بشردوستانه کنند.

نشست مسکو بدون حضور آمریکا، چهارشنبه، 20 اکتبر (28 میزان) برگزار می‌شود. نمایندگان طالبان نیز در این نشست حضور خواهند داشت.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در گفت‌وگو با یک رسانه روسی گفته است که آن‌ها در نشست مسکو از کشورهای جهان می‌خواهند این گروه را در بخش‌های اقتصادی و سیاسی کمک کنند.

وزیر خارجه روسیه همچنان افزوده است: «ما با طالبان در تماس هستیم. به آن‌ها می‌گوییم به وعده‌هایی که هنگام به قدرت رسیدن داده‌اند، عمل کنند.» یکی از وعده‌های که او بر آن تاکید کرده است تشکیل حکومت همه‌شمول و فراگیر در افغانستان است.

وزارت خارجه روسیه سه‌شنبه اعلام کرد که کشورهای حاضر در نشست بررسی «طرح مسکو» درباره افغانستان، شرایط سیاسی و نظامی این کشور را مورد بحث قرار می‌دهند.

این نشست که قرار است از فردا چهارشنبه آغاز شود به بررسی تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و جلوگیری از بحران انسانی در این کشور نیز خواهد پرداخت.

قرار است یک هیئت بلندپایه به ریاست عبدالسلام حنفی، نخست‌وزیر دولت موقت طالبان در این کنفرانس شرکت کند.

جامعه جهانی، روسیه ‌و برخی کشورهای همسایه افغانستان از فعالیت مجدد گروه‌های تروریستی به‌ویژه گروه «داعش» تحت عنوان «داعش خراسان» در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.