رسانه خبری پیامِ ایرانی

اعتصاب سراسری کارگران صنعت نفت: از تشکیل انجمن صنفی تا وعده‌ رسیدگی در سال آینده<![CDATA[1 ساعت،31 دقیقه

استان وایر- به رغم گذشت ۱۲۸ روز از آغاز اعتصاب کارگران پیمانی و پروژه‌ای در صنعت نفت و صنایع وابسته، رایزنی با مسئولان برای حل و فصل مشکلات کارگران هم‌چنان ادامه دارد. برخی از کارگران شرکتهای پیمانکاری در سایتهای مختلف کماکان در اعتصاب هستند. اما گروه دیگری از کارگران که با وعده‌های پیمانکاران و مقامات وزارتخانه به محل کار خود برگشته بودند؛ با عدم تحقق وعده‌ها بار دیگر به اعتصاب بازگشته‌اند. یکی از مهم‌ترین اتفاقات این اعتصاب پس از قبول و اجرای مطالبات در برخی پروژه‌ها، تشکیل انجمن صنفی در اکثر پالایشگاه‌های محدوده پارس جنوبی است.

نشست نمایندگان دوهزار کارگر پروژه‌ای نفت با مقامات

روز ۲۷ مهرماه جلسه‌ای با حضور مسئولان شرکت نفت و نماینده دو هزار نفر از کارگر پروژه‌ای برگزار شد. در این جلسه نام چند پیمانکار متخلف با جزئیات به مقامات ارائه شد.

مقامات وزارت نفت در این جلسه، با اعلام اینکه کلیه کسانی که در پروژه‌های نفت و گاز مشغول به کار بوده و تاخیر در پرداخت حقوق دارند، با ذکر جزئیات از جمله نام پروژه به صورت دقیق و نام پیمانکار و شماره تلفن به همراه نام و شماره تلفن شاکی را جمع آوری و به ما ارائه دهند؛ وعده دادند که بعد از دریافت مدارک و اطلاعات، به تخلفات پیمانکاران با دقت رسیدگی خواهد شد.

در این نشست، در ارتباط با وضعیت نامناسب رفاهی از قبیل غذا، خوابگاه، سرویس حمل و نقل، سرویس‌های بهداشتی و حمام کمپ‌ها هم از سوی کارگران پیگیری شد.

اعتصاب کارگران پروژه‌ای شاغل در پتروشیمی بوشهر

کارگران پروژه‌ای شرکت‌های مختلف شاغل در پتروشیمی بوشهر نیز روز ۲۷ مهرماه بر اساس فراخوانی که چند روز قبل اعلام کرده بودند، بار دیگر دست به اعتصاب زدند. کارگران شرکت‌های سازه پاد، پارس قدرت، کیان نصب و چند شرکت دیگر مستقر در سایت ۱ پتروشیمی بوشهر از جمله اعتصاب کنندگان هستند. «افزایش دستمزد»، «تغییر نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت»، «بهبود وضعیت خوابگاه‌ها و غذا» از جمله خواسته‌های این کارگران اعلام شده است.

کارگران پروژه‌ای پتروشیمی بوشهر، پیش‌تر همراه با دیگر کارگران پروژه‌ای نفت وارد اعتصاب سراسری شده بودند. ولی با وعده‌های پیمانکاران مبنی بر تحقق خواسته‌ها به سر کار برگشته بودند که با خُلفِ وعده پیمانکاران مواجه و در اعتراض بار دیگر اعتصاب کردند.

من هم یک پالایشگاهی هستم

طوماری با چند هزار امضا برای خلع ید از مالک پالایشگاه کرمانشاه به رئیس قوه قضاییه تحویل شد. امضاکنندگان این طومار که با هشتگ «من هم یک پالایشگاهی هستم»، مشهور و با چند هزار امضا به رئیس قوه قضاییه تحویل شده، خواستار خلع ید از مالک فعلی پالایشگاه کرمانشاه هستند.

در این نامه به تخلفات محرز در زمان واگذاری و بعد از آن اشاره شده است؛ تخلفاتی چون: عدم اهلیت خریدار، شیوه و میزان قیمت‌گذاری، فروش اراضی وقفی پالایشگاه بعد از واگذاری و اخراج کارگران.

وعده‌ای که به سال آینده موکول شد

کارگران پیمانی و قراردادی نفت از انتقال تصویب و اجرای طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت به سال آینده گلایه دارند.

بیست و سوم شهریور، مجلس شورای اسلامی با رای و نظر مدیران دولت، طرح ساماندهی کارکنان دولت را به دلیل ایجاد بار مالی معلق کرد. مقرر شد دولت ظرف ۴۵ روز لایحه‌ای در این زمینه به مجلس ارائه دهد. براساس گزارش ایلنا قبل از پایان سال جاری، این طرح به سرانجام نخواهد رسید. این مساله موجب انتقاد کارگران پیمانکاری و قرارداد موقت دولت به خصوص وزارت نفت شده است.

دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس در این رابطه اعلام گفته است: «طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت تا پایان امسال تصویب می‌شود و سال ۱۴۰۱ به اجرا خواهد رسید.»

یک کارگر پیمانکاری عسلویه در این رابطه می‌گوید: «مدام این ماه و آن ماه می‌کنند. حالا هم اجرای طرح را به سال بعد کشاندند. ولی مشخص نیست دولت چه لایحه‌ای و با چه کیفیتی ارائه دهد. با این وضع، امید چندانی به تبدیل وضعیت و بهبود اوضاع شغلی‌مان نداریم.

تجمع رانندگان خودروهای نیمه سنگین استیجاری در پارس ٢ کنگان

۴۰ نفر از کارگران شرکت تنانیر روز ٢٤ مهرماه با حضور در مقابل فرمانداری عسلویه به دلیل نداشتن قرارداد، عدم افزایش حقوق و پیگیری دیگر مطالبات خود یک تجمع برگزار کردند. به دنبال این اعتصاب مسئولان فرمانداری به منظور جلوگیری از گسترش با برگزاری جلسه با تعدادی از کارگران وعده پیگیری مطالبات آنها را دادند. در روزهای گذشته نیز، حدود ۶۰ نفر از رانندگان خودروهای نیمه سنگین استیجاری شاغل در پارس ۲ کنگان با تجمع در میدان نخل خواهان افزایش حقوق خود شدند.

تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی فن آوران

جمعی از کارگران بخش تعمیرات پتروشیمی فن آوران در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر روز شنبه ۲۴ مهرماه در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های مسئولین شرکت و مشکلات معیشتی دست به تجمع زدند.

به اندازه پیمانکاری‌ها هم حقوق و امنیت شغلی نداریم

کارگران روزمزد و حجمی شرکت‌های زیر مجموعه مناطق نفت خیز جنوب، با انتقاد از شرایط شغلی خود می‌گویند: «وضع ما از پیمانکاری‌ها و ارکان ثالثی‌ها به مراتب بدتر است. ما در پایین‌ترین رده‌ شغلی نفت و گاز هستیم. ظاهراً هیچ کس ما را به یاد ندارد و حتا به اندازه‌ پیمانکاری‌ها هم حقوق و امنیت نداریم.»

یکی از این کارگران به ایلنا می‌گوید: «ما با شرح وظایف یکسان و سابقه کار مستمر به دلیل عدم تبدیل وضعیت، از امتیازات برابر با همکاران مدت موقت و ارکان ثالث محروم هستیم. با وجود سالها خدمت در مشاغل اصلی شرکت، متاسفانه حق اضافه کاری، پاداش بهره‌وری، لحاظ آیتم فوق العاده ترمیمی، بیمه تکمیلی، اجرای طرح طبقه بندی و حتا صدور کارت شناسایی به ما تعلق نمی‌گیرد.»

به گفته‌ آن‌ها، کار روزمزدی و حجمی معنایی جز بیگاری ندارد؛ کارگرانی هستند که سال‌ها به همین روال کار کرده‌اند. حتا بیمه مرتب برای بازنشستگی ندارند.

اعتصاب کارگران ‌پروژه‌ای شرکت ساپک عسلویه

کارگران پروژه‌ای شرکت ساپک شاغل در عسلویه روز دوشنبه ۱۹مهرماه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق‌ دست از کار کشیده و در محوطه کارگاه تجمع کردند. آنها حقوق ماه‌های مرداد و شهریور را دریافت نکرده‌ و نسبت به عدم پرداخت دستمزد خود اعتراض دارند.

تشکیل انجمن صنفی در پالایشگاه‌های عسلویه

کارگران عسلویه و کنگان از تشکیل انجمن صنفی در پالایشگاه‌های پارس جنوبی خبر می‌دهند. به گفته‌ آنها تاکنون در همه‌ پالایشگاه‌ها به جز چهار مورد، انجمن صنفی ذیل قانون کار تشکیل شده و انتخابات آن نیز برگزار شده است. ولی در پالایشگاه‌های اول، هفتم، یازدهم و دوازدهم هنوز انتخابات انجمن صنفی در آن‌ها برگزار نشده است.

آنها با ابراز امیدواری از اینکه با داشتن تشکل صنفی قانونی و رسمی بتوانند قدرتمندتر از مطالبات حقوقی و قانونی خود دفاع کنند؛ می‌گویند: «انجمن صنفی به عنوان بازوی مطالبه‌گری کارگران می‌تواند در ارتباط با شرایط شغلی و امکانات رفاهی و همچنین دستمزد با کارفرما به چانه‌زنی بپردازد و اوضاع زندگی کارگران پیمانکاری را تا اندازه زیادی بهبود ببخشد.»

پیمانکاران نیروی انسانی را حذف کنید

صدها کارگر پیمانکاری یا ارکان ثالثِ سراسر کشور با امضای طوماری خطاب به رئیس جمهور، خواستار عقد قرارداد مستقیم و حذف شرکت‌های پیمانکاری شدند. در این طومار آمده است: «بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی کشور، کارکنان شاغل در شرکت‌های دولتی، تعاونی و خصوصی به صورت مستمر مشغول به کار هستند. در قانون رابطه مستقیم بین کارفرما و کارگران تعریف شده است. اما متاسفانه در سال‌های اخیر شرکت‌هایی به‌عنوان واسطه تامین نیروی انسانی به سودهای هنگفتی دست یافتند.»

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید:
 info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.