عثمان اسماعیلی، فعال کارگری اهل سقز پس از تفهیم اتهام، پنج‌شنبه ۲۹مهر به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در شهر سنندح منتقل شده است. این فعال کارگری برای چندمین بار غروب چهارشنبه ۲۸ مهر توسط نیروهای امنیتی در شهر سقز بازداشت شد و روز گذشته در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سقز تفهیم اتهام شد.
به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان و به گفته خانواده عثمان اسماعیلی، او در جلسه تفهیم اتهام در ارتباط با شرکت در مراسم ختم مادر یکی از دوستانش مورد بازجویی قرار گرفته است.
عثمان اسماعیلی از فعالان کارگری شناخته شده است که بارها به دلیل حمایت از حقوق کارگران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و زندانی شده است. در آخرین مورد، او به همراه دیگر فعال شناخته‌ دیگر به نام محمود صالحی در اردیبهشت‌ ماه سال‌ جاری پس از احضار به دادگاه سقز بازداشت شدند.
در اوایل خردادماه این دو فعال کارگری از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی سقز به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از طریق برگزاری مراسم روز جهانی کارگر به ترتیب به تحمل احکام ۳ ماه و ۶ ماه حبس محکوم شدند که با توجه به ماده ۳۸ قانون مجازات اسلامی این حکم به پرداخت ۲ و ۴ میلیون تومان جزای نقدی تبدیل شد.
این دو فعال کارگری در نهایت پس از ۲۵ روز حبس از زندان سقز آزاد شدند.