رسانه خبری پیامِ ایرانی

عطا رحمان‌زاده شهروند اهل سقز جهت اجرای حکم حبس بازداشت شد


 

هه‌نگاو: یک شهروند اهل سقز که اواخر تابستان امسال توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به حبس محکوم شده بود، جهت سپری نمودن دوران محکومیت بازداشت شد.

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ (۲۳ اکتبر ۲۰۲۱)، عطا رحمان‌زاده، معروف به (شمال سقزی) شهروند اهل سقز خود را به زندان مرکزی این شهر معرفی و جهت سپری نمودن دوران محکومیت ۱۱ ماه، بازداشت شد.

این فعال كُرد روز پنج‌شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ (۲۱ ژانویه ۲۰۲۱) پس از آنکه با پوشیدن لباس کُردی به نشانه اعتراض  به صدا و سیمای به میدان “هەڵۆ” (عقاب) سقز رفته بود توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و بعدها با وثیقه و موقتاً تا زمان برگزای نشست دادگاه آزاد شده بود.

عطا‌ رحمان‌زاده نهایتاً توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب سقز به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱۱ ماه حبس محکوم شده بود و این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تایید شد.

بر طبق نسخه‌ای از دادنامه عطا رحمان‌زاده که به دست هه‌نگاو رسیده است، این فعال کُرد به اتهام “پوشیدن لباس کُردی در روز ۲ بهمن‌ماه سالروز تاسیس حزب دمکرات و پخش نقل و شیرینی” به حبس محکوم شده است. این در حالی است که سالروز تاسیس حزب دمکرات ۲۵ مردادماه می‌باشد.

گفتنیست که سال گذشته و  پس از توهین مجری شبکه دوم صدا و سیمای ایران به لباس کُردی شماری از فعالین مدنی با انتشار بیانیه‌ای از مردم خواسته‌ بودند که برای محکوم کردن مجری این شبکه روز پنج‌شنبه ۲ بهمن‌ماه با پوشش کُردی در مکان‌های عمومی شهرهای کُردستان حاضر شوند.

این شهروند سال ۹۷ (۲۰۱۹) نیز پس از آنکه از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب سقز به اتهام ”تبلیغ علیه نظام“ و ” حمایت از همه پرسی استقلال حکومت اقلیم کُردستان” به یک سال حبس محلوم شده بود، به زندان رفته بود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.