رسانه خبری پیامِ ایرانی

چرا نظرسنجی در مورد عملکرد رئیسی سئوال برانگیز است؟


  • شهیر شهید ثالث
  • روزنامه‌نگار و تحلیلگر

ناظران

مجموعه “ناظران می‌گویند” بیانگر نظر نویسندگان آن است. بی‌بی‌سی می‌کوشد تا با انتشار مطالبی از طیف‌های گوناگون، چشم‌انداز متنوع و متوازنی از دیدگاه‌ها ارائه دهد.

انتشار یک نظرسنجی توسط موسسه گالوپ در روز ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ (۲۹ مهر ۱۴۰۰) سر و صدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی فارسی زبان ایجاد کرد. طبق توضیحاتی که در خبر منتشره از سوی گالوپ ارائه شده، نظرسنجی مزبور بین روزهای ۲۴ تا ۳۱ آگوست (۲ تا ۹ شهریور) در تماس تلفنی با ۱۰۱۱ نفر افراد بالای ۱۵ سال در داخل ایران صورت گرفته است. نتایج نظرسنجی مزبور نشان می‌‌دهد که از هر ۱۰ نفر ایرانی ۷ نفر (دقیقا ۷۲ درصد سئوال‌شوندگان) عملکرد آقای ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران را تایید کرده‌اند. میزان اعتماد به این نتایج، از دید موسسه گالوپ ۹۵ درصد است. در عین حال نظرسنجی نتیجه گرفته است که از هر ۱۰ نفر ایرانی ۶ نفر به حکومت اعتماد دارند. اما چرا این نتایج سئوال سوال برانگیز شده است.

منبع تصویر، FARS

توضیح تصویر،

مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، ۵ اوت ۲۰۲۱

ابراهیم رئیسی، روز ۵ اوت در برابر مجلس سوگند یاد کرده است. نظرسنجی گالوپ تنها ۱۹ روز بعد از این تاریخ آغاز شده و تا یک هفته ادامه داشته است. سئوال نخست این است که، مردم ایران چطور ظرف مدت ۱۹ روز توانسته‌اند عملکرد آقای رئیسی را ارزیابی کنند؟ موضوع قدری غامض‌تر می‌‌شود وقتی نتایج نظرسنجی را با نتایج انتخابات ریاست جمهوری که دو ماه پیش از نظرسنجی انجام شده مقایسه کنیم.

هر چند که سن قانونی برای رای دادن در انتخابات ۱۸ سال بوده و سن سئوال‌شوندگان نظرسنجی ۱۵ سال به بالا بوده است، اما نتایج به قدری با یکدیگر اختلاف دارند که مشکل بتوان این اختلاف را توجیه کرد. خصوصا اینکه، افزایش “تعداد افراد” واجد شرط برای نظرسنجی (به دلیل ورود افراد بین ۱۵ تا ۱۸ سال در مقایسه با انتخابات) الزاما نمی‌‌تواند بر “درصد” افراد راضی از عملکرد آقای رئیسی تاثیری این چنین عظیم بگذارد. ارقام زیر گویای این مقایسه‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.