رسانه خبری پیامِ ایرانی

کودتا در سودان؛ خشونت نظامیان و مقاومت خیابانی مردم | جهان | DWناآرامی و مقاومت در پایتخت سودان در برابر کودتای نظامی با درگیری‌های خون‌بار همراه شده است. با وجود اعلام وضعیت فوق‌العاده، بسیاری از جوانان، خیابان‌های شهر را مسدود و علیه نظامیان تظاهرات کردند.

رویترز به نقل از مقامات درمانی سودان، از کشته شدن هفت معترض و مصدوم شدن ۱۴۰ نفر طی تیراندازی‌های خیابانی خبر می‌دهد.

“نیروهای آزادی و تغییر”، ائتلاف اصلی اپوزیسیون سودان که برای برکناری بشیر فشار می‌آورد، در توییتر از شهروندان خواسته با نافرمانی مدنی، تظاهرات مسالمت آمیز و بستن خیابان‌ها، جلوی سلطه نظامیان بایستند.

وزارت اطلاعات سودان نیز مردم را به مقاومت دعوت کرده و گفته است که کارکنان بانک مرکزی این کشور در اعتراض به کودتا اعتصاب کرده‌اند. طبق اعلام این وزارت‌خانه، ده‌ها مقام دولتی و اعضای غیرنظامی شورای حاکمیتی دستگیر شده‌اند که مدیر شبکه تلویزیونی خبر نیز در میان آنهاست.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

 وزارت اطلاعات سودان که کماکان به عبدالله حمدوک، نخست وزیر برکنار شده این کشور وفادار است، در صفحه فیس بوک خود تاکید کرده که اقدامات ارتش جرم است و طبق قانون اساسی انتقالی، تنها نخست‌وزیر حق اعلام وضعیت فوق‌العاده را دارد.

رویترز با استناد به گفته‌های دیپلمات‌ها می‌نویسد، شورای امنیت سازمان ملل احتمالا روز سه‌شنبه (۲۶ اکتبر/۴ آبان) پشت درهای بسته در مورد سودان مذاکره می‌کند.

در این میان، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که بسته ۷۰۰میلیون دلاری حمایت اقتصادی از سودان را متوقف می‌کند. سخنگوی این وزارت‌خانه گفته واشنگتن در باره محل اختفا یا وضعیت عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر انتقالی چیزی نمی‌داند.

هم اینک اینترنت در سودان قطع است و فرودگاه‌ها نیز کلیه پروازهای داخلی و بین‌المللی را معلق کرده‌اند.

نظامیان عبدالله حمدوک را در بازداشت خانگی قرار داده‌اند. به گزارش رسانه‌ها، چهار وزیر دولت و مشاور مطبوعاتی حمدوک نیز بازداشت شده‌اند.

حمدوک بعد از برکناری عمرالبشیر از قدرت و آعاز به کار شورای حاکمیتی در سال ۲۰۱۹، نخست وزیر انتقالی سودان شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بسیاری از کشورهای جهان، کودتا در سودان را محکوم کرده‌اند. سازمان ملل، اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا از اوضاع جاری در سودان ابراز نگرانی کرده‌اند.

موسی فکی، رئیس کمسیون اتحادیه آفریقا در بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری رهبران سیاسی و رعایت حقوق بشر در سودان شده است. بریتانیا کودتای نظامی را “خیانت به مردم” خوانده و فرانسه خواهان آزادی فوری حمدوک و سایر رهبران غیرنظامی شده است. مصر از کلیه طرفین خواسته که خویشتندار باشند.

انجمن متخصصان و شاغلان سودان که یکی از سازمان‌دهنگان قیام علیه عمرالبشیر بوده، مردم را به اعتصاب فراخوانده است. دو حزب اصلی سودان، “امه” و “کنگره سودان” نیز کودتا و دستگیری مردم را به شدت محکوم کرده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.