رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمریکا صدور ویزا برای خبرنگاران و روزنامه‌نگاران چینی را سخت‌تر کرد


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

آمریکا روز جمعه ۸ مه ۲۰۲۰ قانون جدیدی را برای تشدید دستورالعمل‌های ویزا برای روزنامه‌نگاران و خبرنگاران چینی صادر کرد و گفت که این در واکنش به بدرفتاری با روزنامه‌نگاران آمریکایی در چین است.

اخیرا پس از شیوع ویروس همه‌گیر کرونا در جهان، تنش‌ها بین دو کشور آمریکا و چین افزایش یافته است. همچنان این دو کشور در ماه‌های اخیر دست به یکسری اقدامات تلافی‌جویانه پیرامون روزنامه‌نگاران زده اند.

در ماه مارس، چین روزنامه‌نگاران آمریکایی از سه روزنامه مختلف ایالات متحده را از این کشور بیرون کرد، یک ماه پس از آن آمریکا اعلام کرد که شروع به بستن پنج نهاد رسانه‌ای چینی که در هماهنگی با سفارت آمریکا کار می‌کند، را آغاز کرده است. یک روز پس از صدور حکم ایالات متحده به نهادهای دولتی، پکن سه خبرنگار وال استریت ژورنال، (دو آمریکایی و یک استرالیایی) را اخراج کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، براساس قانون جدید ایالات متحده در رابطه به روزنامه‌نگاران چینی که از روز دوشنبه آینده اعمال می‌شود، ویزاهای خبرنگاران چین را به یک دوره ۹۰ روزه و گزینه تمدید آن محدود می‌کند. چنین ویزایی به طور معمول باز است و نیازی به تمدید نیست مگر اینکه کارمند به شرکت دیگری منتقل شود.

یک مقام ارشد وزارت امور داخله ایالات متحده که خواست ناشناس فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت، قانون جدید به این وزارتخانه اجازه می‌دهد تا برنامه‌های ویزای روزنامه‌نگاران چینی را بیشتر بررسی کند و احتمالاً باعث می‌شود تعداد کلی روزنامه‌نگاران چینی در ایالات متحده کاهش یابد.

به گفته این مقام وزارت داخله آمریکا، این قانون جدید برای روزنامه‌نگاران دارای گذرنامه از هنگ کنگ یا ماکائو، دو قلمرو نیمه خودمختار چین اعمال نخواهد شد.

چین روز پنجشنبه ۷ مه، پس از انتقاد دونالد ترامپ از پکن در خصوص لزوم اقدام چین برای جلوگیری از شیوع پاندمیک کرونا ، مواضع ایالات متحده در مورد ویروس کرونا را محکوم و آن را «دروغ پردازی» خواند.

ترامپ روز چهارشنبه ۶ مه، با تاکید بر این که این پاندمیک، «بدتر» از حمله پرل هاربر در سال ۱۹۴۱ و حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، بوده، بار دیگر در انتقاد از چین گفت: «این همه گیری هرگز نباید اتفاق می‌افتاد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به این اظهارات، عنوان ساخت: «بسیاری از کشورها، کارشناسان و دانشمندان، ارزیابی‌های مثبتی را در مورد عملکرد چین در راستای کنترل ویروس و مبارزه با آن، مطرح کردند.»

این مقام چینی ضمن ابراز جانبداری از عملکرد سازمان جهانی بهداشت، مراتب اعتراض چین نسبت به تلاش های آمریکا و دیگر کشورها برای سایسی سازی بحران کرونا اعلام داشت و بر همکاری با سازمان جهانی بهداشت در خصوص مقابله با پاندمیک کرونا، تاکید ورزید.

قبل از آن، مایک پومپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده، ۳ مه ۲۰۲۰ گفته بود، شواهد و دلایل مهم و زیادی در دست داریم نشان می‌دهد که منشاء ویروس کرونا آزمایشگاه ووهان در چین بوده است.

پومپئو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی«ABC » گفت: «شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد منشاء کرونا آزمایشگاهی در چین بوده است».

وزیر خارجه آمریکا اما حاضر به اظهار نظر در مورد این موضوع که آیا او معتقد است شیوع ویروس عمدی بوده است یا نه، خودداری کرد.

پمپئو افزود: «ما می‌توانیم تأکید کنیم که حزب کمونیست چین تمام تلاش خود را انجام داد تا دنیا نفهمد که در آن زمان چه اتفاقی می‌افتد دلایل زیادی در این رابطه هست برخی از دلایل خیلی آشکارند».

او اظهار داشت: «ما اظهارات آنها را شنیدیم، دیدیم که آنها چگونه روزنامه نگاران را اخراج می کردند، و دیدیم چگونه دولت چین کسانی که تلاش کردند از آنچه که اتفاق می‌افتد سخن بگویند را ساکت می‌کرد. آنها جلوی گزارش‌های اساتید پزشکی داخل چین را گرفتند این روشی است که توسط احزاب کمونیست همواره بکار گرفته می‌شود».

پومپئو مقامات چین را به افزایش خطرات عظیمی که منجر به بیماری و مرگ صدها هزار نفر در سراسر جهان از جمله در ایالات متحده شد، متهم کرد.

او همچنین پکن را به جلوگیری و ممانعت کردن از ورود تیمی از بهداشت جهانی به آزمایشگاه ووهان متهم کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.