رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | بازداشت یک متهم به اسیدپاشی در تهران


خبرگزاری هرانا – یک متهم به اسیدپاشی در جنوب تهران که به علت اختلاف مالی با یکی از دوستانش اقدام به اسیدپاشی بر صورت او کرده بود، بازداشت و به مراجع قضایی تحویل داده شد. به گفته رییس کلانتری «محله امام زاده حسن» تهران، فرد مصدوم نیز با تماس شهروندان جهت طی کردن مراحل درمانی به نزدیک ترین بیمارستان منطقه منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، ایوب صالحی، رئیس کلانتری ۱۴۹ امام زاده حسن از وقوع حادثه اسیدپاشی در جنوب تهران خبر داد.

ایوب صالحی، ضمن اعلام این خبر گفت: “در ساعات پایانی شب گذشته خبری مبنی بر وقوع اسید پاشی بر روی فردی در حوالی چهار راه فتحی به کلانتری ۱۴۹ امام زاده حسن اعلام شد و ماموران گشتی کلانتری به محل مراجعه کردند”.

وی تشریح کرد: “تحقیقات اولیه حاکی از این بود که متهم با دوستش اختلاف مالی داشته و جلوی منزلش قرار ملاقات می‌گذارند و بعد از درگیری شدید با وی برای تسویه حساب مالی، اسیدی را که از قبل تهیه کرده بود به صورت دوستش ریخته و از محل متواری می‌شود”.

وی افزود: “با تماس شهروندان با اورژانس، بلافاصله شخص مصدوم به نزدیکترین بیمارستان انتقال و تحت درمان قرار گرفت”.

سرهنگ صالحی ادامه داد: “با انعکاس نتیجه تحقیقات انجام شده، شناسایی مخفیگاه و دستگیری متهم با هماهنگی‌های قضائی در دستور کار قرار گرفت و ماموران کلانتری موفق شدند مخفیگاه متهم را شناسایی و تیمی از ماموران عملیات کلانتری برای دستگیری متهم به مخفیگاه او اعزام شدند”.

این مقام انتظامی اشاره کرد: “تیم اعزام موفق شدند متهم را که در حال فرار از پشت بام خانه بود، دستگیر و به کلانتری برای تحقیقات تکمیلی انتقال دهند. متهم بعد از تشکیل پرونده برای انجام مراحل قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شد”.

گفتنی است که قانون تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن در آبان ماه سال جاری، جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد. این طرح، چندین بار در تردد میان مجلس و شورای نگهبان بود تا نهایتا به قانون شد.

اواخر اردیبهشت ماه امسال پنج ماده از ۷ ماده طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان در جلسه علنی مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت. پس از اعمال اصلاحات در مواد این طرح نهایتا در تاریخ ۲۱ مهرماه سال جاری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یک جلسه علنی، طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را که از شورای نگهبان اعاده شده بود بررسی و اصلاح کردند.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده بود.

هرچند در سال ۱۳۳۷ قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می توان در جرم انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قرائن حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.