رسانه خبری پیامِ ایرانی

کنفرانس گلاسکو؛ ۹۰ درصد پناهندگان از کشورهای متاثر از تغییرات اقلیمی می‌آیند | دانش و محیط زیست | DW


کمیسر پناهندگان سازمان ملل در پایان نیمه اول کنفرانس اقلیمی گلاسکو گفت، اکثر پناهندگان در سراسر دنیا از کشورهایی هستند که به شدت تحت تأثیر تغییرات اقلیمی هستند.

فیلیپو گراندی حوادثی مانند سیل، خشکسالی و بیابان‌زایی را باعث به هم ریختن ساختارهای زندگی و ایجاد درگیری و بحران دانست که در نهایت ساکنان این مناطق را مجبور به فرار می‌کند. به گفته او حمایت مالی بیشتر کشورهای ثروتمند و خواست واقعی سیاستمداران برای رفع این مشکلات ضروری است.

فرستاده ویژه محیط زیست صندوق پناهندگان سازمان ملل نیز در کنفرانس گلاسکو تایید کرد که ۹۰ درصد پناهندگانی که تحت پوشش این صندوق هستند و نیز ۷۰ درصد آوارگان در داخل وطن از کشورهایی می‌آیند که برای مبارزه با تغییرات اقلیمی کمترین تجهیزات و ابزار را دارند.

اندرو هارپر می‌گوید، بلایای طبیعی همه ساله میلیون‌ها نفر دیگر را مجبور به ترک کشورشان می‌کند. به عنوان مثال  سه و نیم میلیون نفر به دلیل خشکسالی از افغانستان و ۷۳۰ هزار نفر به دلیل گردباد از موزامبیک فرار کرده‌اند. به گفته او تغییرات اقلیمی باعث تشدید بحران در کشورهایی که به این پناهندگان اقامت داده‌اند نیز می‌شود.

در مناطق ساحلی آفریقا سرعت افزایش متوسط دما یک و نیم برابر سایر مناطق دنیا است. نتیجه این پدیده افزایش تنش برای به دست آوردن منابع طبیعی در مناطقی است که در آنجا گروه‌های مسلح وجود دارند و دولت مرکزی از فقر و اختلافات قومی برای اهداف سیاسی خود سوءاستفاده می‌کند.

بنا بر آمار صندوق پناهندگان سازمان ملل ۸۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به دلایل تعقیب، درگیری، خشونت، نقض حقوق بشر یا ناآرامی در فرار هستند. در آخرین گزارش سالانه این صندوق تغییرات اقلیمی نیز به عنوان یکی دیگر از دلایل فرار از کشور ذکر شده است.

UNHCR Filippo Grandi PK zum Jahresbericht

فیلیپو گراندی، کمیسر پناهندگان سازمان ملل

تعهدات بلندپروازانه؛ خواست بوریس جانسون

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در پایان نیمه اول کنفرانس اقلیمی گلاسکو خواهان بلندپروازی بیشتر در گفت‌وگوها و توافقات شد. او گفت: «کاپ ۲۶ تنها یک هفته دیگر فرصت دارد تا برای دنیا کاری کند. ما باید همگی یک خط را دنبال و به سوی هدف مشخص حرکت کنیم.»

به گفته جانسون این کنفرانس در اولین هفته خود توانست “تعهدات بلندپروازانه‌ای” برای چندین کشور تعیین کند. از جمله تعهد برای کاهش میزان تولید گاز متان و دی‌اکسیدکربن، پایان دادن به جنگل‌زدایی، توقف استفاده از سوخت‌های فسیلی و آمادگی برای کمک‌های بیشتر مالی به کشورهایی که از تغییرات اقلیمی به شدت متاثرند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نخست وزیر بریتانیا در عین حال تاکید کرد: «با این حال ما نباید وظایفی را که بر عهده ما گذاشته شده دست کم بگیریم.»

هدف کنفرانس کاپ ۲۶ که نمایندگان حدود ۲۰۰ کشور در آن شرکت دارند، تحقق اهداف کنفرانس اقلیمی پاریس در سال ۲۰۱۵ و نیز کاهش میزان گرمایش روزافزون زمین تا یک و نیم درجه سانتیگراد است.

بوریس جانسون تصریح کرد: «این هفته باید کشورها به میز مذاکره بازگردند و آماده باشند تا توافق‌های شجاعانه و ضروری و نیز تعهدات بلندپروازانه را متحقق کنند.»

اد میلی‌بند، عضو حزب اپوزیسیون کارگر بریتانیا از جانسون خواست تا خودش آستین‌ها را بالا بزند و مذاکرات را جلو ببرد. به گفته او تا کنون قدم‌های بسیار کوچکی برای توقف گرمایش زمین در یک و نیم درجه برداشته شده است. محققان پیش‌بینی می‌کنند در صورتی که گرمایش زمین از این حد فراتر رود، پیامدهای فاجعه‌بار خواهد داشت.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

از زمان آغاز کنفرانس کاپ ۲۶ در یک هفته پیش برخی از کشورها قوانین داخلی مربوط به مبارزه با تغییرات اقلیمی را سخت‌تر کردند. برای مثال کشور هند اعلام کرد تا سال ۲۰۷۰ به وضعیت اقلیمی خنثی می‌رسد.

حدود ۱۰۰ کشور نیز توافق کردند که تا سال ۲۰۳۰ تولید گاز گلخانه‌ای متان را به ۳۰ درصد کاهش دهند. طرفداران محیط زیست به این معترضند که کشورهایی مثل چین، هند، روسیه و استرالیا که بیشترین میزان تولید گاز متان را دارند به این توافق نپیوسته‌اند. 

درخواست کشورهای فقیر  برای اجرای تعهدات مالی کشورهای ثروتمند در کمک به مبارزه با تغیرات اقلیمی اما منجر به سرخوردگی این کشورها شد.

در سال ۲۰۰۹ کشورهای صنعتی که بیشترین سهم را در آلودگی محیط زیست را دارند، متعهد شده بودند که از سال ۲۰۲۰ سالیانه مبلغ ۱۰۰ میلیارد دلار برای حمایت از محیط زیست به کشورهای فقیر بپردازند. این کمک هنوز پرداخت نشده و در کاپ ۲۶ مقرر شد که بعدا پرداخت شود.

روز شنبه ۶ نوامبر (۱۵ آبان) در هفتمین روز کنفرانس کاپ ۲۶، ده‌ها هزار نفر از مردم معترض به تغییرات اقلیمی در گلاسکو تظاهرات کردند. علیرغم سردی و بارانی بودن هوا معترضان در خیابان‌های گلاسکو شعار می‌دادند: “سرمایه‌داری سیاره ما را نابود می‌کند”.

برخی از این تظاهرکنندگان که اغلب آنها جوان بودند، شرکت‌های بزرگ را مقصر تغییرات اقلیمی عنوان می‌کردند و برخی دیگر به بی‌عدالتی و وضعیت نامطمئن کشاورزان اشاره داشتند.

روز جمعه نیز هزاران جوان تظاهرکننده از سیاستمداران خواستند تا از آینده آنها حفاظت کنند. به نظر آنها اقدامات تا کنونی برای مبارزه با تغییرات اقلیمی دلسرد کننده بوده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.