رسانه خبری پیامِ ایرانی

شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در مظان اتهام حمله به اقامتگاه کاظمی | جهان | DWخبرگزاری‌های بین‌المللی به نقل از منابع امنیتی عراق و همچنین نیروهای نزدیک به شبه‌نظامیان این کشور اعلام کرده‌اند که حمله به اقامتگاه مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق در روز یکشنبه هفتم نوامبر (۱۶ آبان) از سوی نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه هشتم نوامبر با انتشار گزارشی از بغداد درباره مسئولیت حمله به اقامتگاه کاظمی خبررسانی کرده است.

بر اساس این خبر، دست‌کم یک گروه مورد پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران در این حمله پهپادی دست داشته است. یک منبع اطلاعاتی که حاضر به فاش شدن هویت خود نشده است، به خبرنگار رویترز گفته است که پهپادی که در این حمله مورد استفاده قرار گرفته، ساخت جمهوری اسلامی ایران بوده است.

تلاش خبرنگار خبرگزاری یاد شده برای تماس با سخنگویان گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران برای پاسخگویی نسبت به این موضوع بی نتیجه بوده است.

قا‌آنی در عراق

به گزارش شبکه المیادین اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس به بغداد رفته و دیداری با رئیس جمهور و نخست‌وزیر عراق داشته است.

فرمانده سپاه قدس به مسئولان عراقی گفته است از هر اقدامی که امنیت عراق را تهدید کند باید پرهیز کرد.

باید یادآور شد که کتائب حزب‌الله و دیگر گروه‌های مورد حمایت و پشتیبانی جمهوری اسلامی هرگونه مداخله‌ای در حمله پهپادی روز یکشنبه هفتم نوامبر به اقامتگاه مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق را تکذیب کرده بودند.

علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران پس از اعلام خبر حمله پهپادی به اقامتگاه کاظمی از “فتنه جدید”ی سخن گفته بود و آن را محصول “اتاق فکر” کشورهای خارجی دانسته بود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه دولت ابراهیم رئیسی نیز مدعی شده بود که این حمله توسط ایالات متحده آمریکا صورت گرفته است.

برهم صالح، رئیس جمهور عراق پیش از این اعلام کرده بود که با عاملان و آمران این حمله مقابله خواهد شد. باید یادآور شد که در صورت تایید این خبر، تنش در مناسبات دو کشور ایران و عراق افزایش خواهد یافت.

فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی و همچنین ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا حمله پهپادی به ساختمان محل اقامت کاظمی در منطقه سبز بغداد را یک “اقدام تروریستی” خوانده‌اند.

 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.