رسانه خبری پیامِ ایرانی

دختران از سال آینده به مدرسه و دانشگاه خواهند رفت


ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان تصریح کرد که مدارس و دانشگاه‌های دختران از سال آینده بازگشایی خواهند شد.

بنا به گزارش رسانه‌های داخلی افغانستان، مجاهد، عصر پنج‌شنبه، 25 نوامبر در میان بخشی از شهروندان غرب کابل افزود که بازگشایی مدارس و بازگشت دختران به کلاس‌های درس بر اساس معیارها و هنجارهای طالبان خواهد بود.

او به این معیارها و هنجارها هیچ اشاره‌ای نکرد اما مردم افغانستان با توجه به دوره اول حکمرانی گروه طالبان تا حدود زیادی با رویکردهای این گروه نسبت به زنان و دختران آشنا هستند.

طالبان در اولین دوره حکمرانی خود قوانین بسیار سختگیرانه‌ای علیه زنان در تمام زمینه‌ها وضع کرد و زنان افغانستانی به‌ویژه از کار و تحصیل باز ماندند.

زنان همچنین از سفر منع شده و بدون همراهی یک مرد اجازه خروج از خانه را نداشتند.

مدرسه پسرانه در افغانستان

مدرسه پسرانه در افغانستان

طالبان سپتامبر گذشته بازگشایی مدارس پسران و بازگشت معلمان مرد بر سر کار خویش را اعلام کرد اما از حضور دخترها و معلمان زن در مدارس و دانشگاه‌ها ممانعت به‌عمل آورد.

مقامات طالبان پس از افزایش فشارهای داخلی و خارجی گفتند که به‌زودی حضور دختران در مدارس و دانشگاه‌ها را تسهیل خواهند کرد با این حال تاکنون هیچ اقدام عملی در این زمینه انجام ندادند.

طالبان همچنین در راستای رویکردهای پیشین خود پخش موسیقی و حضور زنان در سریال‌های تلویزیونی و فعالیت‌های هنری را ممنوع و وزارت امور زنان را نیز منحل اعلام کرد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.