رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرسی افغانستان در سازمان ملل به طالبان واگذار نشد


کمیته تشخیص اعتبار سازمان ملل متحد کرسی افغانستان را به طالبان نداد و تصمیم‌گیری در این‌باره را به تعویق انداخت.

کمیته اعتبارات سازمان ملل، چهارشنبه، 1 دسامبر 2021، درباره اینکه به طالبان افغانستان و نظامیان حاکم بر میانمار اجازه گرفتن کرسی این کشورها در این سازمان داده شود یا خیر نشستی را برگزار کرد. در این نشست تصمیم‌گیری در مورد پذیرش طالبان به‌عنوان نماینده افغانستان در سازمان ملل به تعویق افتاد.

فعلاً نماینده حکومت پیشین افغانستان و حکومت پیشین میانمار کرسی‌های کشورهای خود را در اختیار خواهند داشت.

غلام اسحاق‌زی، نماینده حکومت پیشین افغانستان در صفحه توییترش در واکنش به این تصمیم سازمان ملل نوشت: «پرچم سه رنگ ملی افغانستان همیشه در مقر سازمان ملل متحد برافراشته خواهد شد.»

در همین حال، کینیت روت، مدیر اجرایی دیدبان حقوق بشر در توییتی نوشت: «کمیته اعتبارات سازمان ملل نماینده‌های حکومت قبلی میانمار و افغانستان را حفظ می‌کند، به این معنی که حکومت میانمار و طالبان رسما به‌عنوان نمایندگان کشورشان در سازمان ملل به رسمیت شناخته نمی‌شوند.»

از سوی دیگر، امرالله صالح، معاون رییس‌جمهوری سابق افغانستان در صفحه فیس‌بوکش نوشت: «اهتزاز پرچم ملی کشور در مقر سازمان ملل متحد مرحم و التیام کوچکی بر احساسات، عواطف و پیکر زخمی ملتیست که تهاجم گروه دست نشانده، متحجر و ستمگر طالبان آن را شدیدا مجروح ساخته است. از اعضای کمیته اعتبارات سازمان ملل متحد بخاطر این تصمیم معقول و مشروع شان ابراز امتنان می‌نمایم. مقاومت و مبارزه مردم افغانستان برضد گروه طالب توانست یک بار دیگر ماهیت اصلی آنها را به جهانیان هویدا سازد.»

گفتنی است که گروه طالبان پس از تسلط بر افغانستان، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی این گروه در دوحه را به عنوان سفیر این کشور در سازمان ملل متحد معرفی کرد. اما این سازمان تاکنون به او اجازه تصاحب کرسی افغانستان را نداده است.

سازمان ملل همواره تاکید کرده که هر حکومتی که با «زور نظامی» قدرت را به دست گیرد، مشروعیت ندارند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.