رسانه خبری پیامِ ایرانی

مذاکرات سوریه باید طبق برنامه پیش برودوزیر امور خارجه آمریکا می گوید، با وجودیکه توافق آتش بس در سوریه تا کنون بارها از سوی دولت بشار اسد نقض شده است، مذاکرات صلح باید طبق برنامه از روز دوشنبه آغاز شود.

جان کری در ادامه رشته سفرش به خاورمیانه از روز جمعه برای گفت و گو در مورد بحران سوریه، یمن و لیبی به عربستان سعودی سفر کرده است.

جان کری گفت نمایندگان آمریکا و روسیه روز شنبه در امان و ژنو برای کاهش خشونت های سوریه ملاقات و گفت و گو می کنند.

کری روز شنبه در عربستان سعودی گفت کاهش ۸۰ الی ۹۰ درصدی سطح خشونت ها در سوریه “بسیار چشمگیر” است.

جان کری در دیدار با مقام های سعودی ضمن اینکه بر ضرورت ادامۀ روند دیپلماتیک برای پایان جنگ سوریه و یمن تأکید کرد، قصد دارد به آنها اطمینان دهد که آمریکا برای ادامۀ مناسبات و پیوندهایش با عربستان سعودی اهمیت زیادی قائل است.

این اعلام دوستی مجدد به خاطر جمله ای است که روز جمعه در مجلۀ یو.اس از قول رئیس جمهوری آمریکا در مورد مناسبات ایران و عربستان سعودی منتشر شده است. این مجله از قول آقای اوباما نوشت: “ایران و عربستان در همسایگی هم باید با یکدیگر در صلح باشند.”
وزیر امور خارجه آمریکا در این سفر دو روزه تا کنون با پادشاه، وزیر دفاع و وزیر خارجه سعودی دیدار داشته کرده و از آنها خواسته به انجام و تشویق روند مذاکرات صلح سوریه کمک کنند.
کری گفت: “اگر بیشتر صبر کنیم ممکن است دیگر خیلی دیر شود و شاید نتوانیم در مورد یک سوریۀ واحد صحبت کنیم.”

طرح هیأت های سوریه

ولید معلم وزیر خارجه سوریه می گوید دولت این کشور به توافق آتش بس متعهد است اما هیأت سوریه در مذاکرات صلح تنها ۲۴ ساعت برای ورود هیأت اپوزیسیون سوری به مذاکرات صبر می کند. معلم روز شنبه در دمشق گفت دیپلمات ها روز یکشنبه عازم ژنو می شوند.

سخنگوی ائتلاف اپوزیسیون اصلی سوریه که از حمایت دولت آل سعود برخوردارند و نمایندگی سیاسی مخالفان دولت بشار اسد و جناح های مسلح درگیر با دولت را بر عهده دارند می گوید اپوزیسیون با انجام مذاکرات روز دوشنبه در ژنو موافق است و گروه های اپوزیسیون در مذاکرات ژنو حاضر خواهند بود.

او گفت وزیر خارجه سوریه پیش از آن که مذاکرات آغاز شود، آن را رد می کند.

آقای کری می گوید با همتای روس خود، سرگئی لاوروف در مورد ادامۀ حمله های دولت سوریه و نقض مکرر توافق ترک مخاصمه گفت و گو خواهد کرد. او قرار است روز یکشنبه برای ادامۀ مذاکرات مربوط به بحران سوریه، یمن و لیبی با مقام های دیپلماتیک فرانسه در پاریس دیدار کند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.