رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | تداوم اعتصاب و تجمع کارگران شرکت زغال سنگ کرمان


خبرگزاری هرانا – روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، جمعی از کارگران «زغال سنگ کرمان» در مقابل ساختمان این شرکت واقع در مرکز استان، تجمع کردند. اعتصاب حدود ۳ هزار کارگر شرکت زغال سنگ کرمان که در سه شهرستان راور، کوهبنان و زرند کار می‌کنند، از ابتدای اردیبهشت‌ ماه سال جاری در اعتراض به خصوصی‌سازی معدن، پایین بودن استانداردهای شغلی و معیشتی، وضعیت اسفناک حقوقی، بیمه و مزایا و قراردادی بودن آن‌ها شکل گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایلنا، امروز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران «زغال سنگ کرمان» در مقابل ساختمان این شرکت واقع در مرکز استان، تجمع کردند.

معترضان در تجمع امروز گفتند: “همچنان خواهان افزایش ضریب سختی کار از ۱.۵ به ۲، دائمی شدن قراردادهای کار، و اجرای نافذ و موثر طرح طبقه‌بندی مشاغل هستیم”.

آن‌ها با اشاره به سفر «رضا مسرور»، رئیس صندوق بازنشستگی فولاد به کرمان در روز ۲۲ اردیبهشت و برگزاری جلسه‌ای با حضور نمایندگان کارگران، مدیرکل کار استان و فرمانداران، افزودند: “از آنجا که شرکت زغال سنگ کرمان در مالکیت صندوق بازنشستگی فولاد است، آقای مسرور به کرمان آمد اما خارج از این جلسه دیداری میان وی و کارگران برگزار نشد.”

کارگران افزودند: “با توجه به قراری که با ائمه‌ی جمعه‌ی شهرستان‌های راور، زرند و کوهبنان داشتیم، باید زودتر از این‌ها به خواسته‌های کارگران رسیدگی می‌شد اما چنین اتفاقی رخ نداد. به همین دلیل، بازگشت به کار کارگران از تاریخ اعلام شده در این جلسه، به تاخیر افتاده است.”

برابر مصوبه‌ی جلسه‌ی نام برده، قرار شده بود که کارگران از ۲۲ اردیبهشت در محل کار حاضر شوند و طرح طبقه‌بندی مشاغل هم از فردای این روز اجرایی و در دستمزد فروردین ماه لحاظ شود اما در مورد افزایش ضریب سختی کار از ۱.۵ به ۲ تصمیم‌گیری نشد.

یکی دیگر از خواسته‌های کارگران جلوگیری از بورسی شدن زغال سنگ کرمان به واسطه‌ی ورود شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی فولاد (دالاهو) به بورس است؛ چرا که برابر تصمیم مدیران این نهاد بازنشستگی قرار شد که چند شرکت متعلق به صندوق از طریق ورود به دالاهو، وارد بورس شوند تا محصولاتی همچون ذغال سنگ، کک و کنسانتره در بورس عرضه و قیمت‌گذاری شوند.

معترضان اعتقاد دارند که ورود شرکت زغال سنگ کرمان از طریق دالاهو به بورس، دلاهو را بیشتر از این‌ها اختیاردار تمدید یا عدم تمدید قراردادهای کارگران می‌کند؛ در نتیجه تعداد زیادی از کارگران شغل خود را از دست می‌دهند. مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد اما در این خصوص مدعی  است که «شرکت زغال سنگ یا دالاهو هیچ کدام مبنایی بر تعدیل بی علت کارگران خود ندارد؛ بلکه به دنبال احقاق حق آنان است.»

کارگران شرکت زغال سنگ کرمان اعلام کردند: «از آن جا که تا این لحظه عدم افزایش ضریب سختی کار و جلوگیری از ورود دالاهو به بازار بورس ملغی نشده‌‌اند و دائمی شدن قراردادهای کار هم با ابهام مواجه است، به اعتراض خود ادامه دادیم و امروز مانند روزهای گذشته مقابل شرکت جمع شدیم. اگر به خواسته‌های ما رسیدگی کردند به محل کار باز می‌گردیم، اگر نه، به زودی به تهران می‌رویم تا حداقل آن جا پاسخ بگیریم”.

آن‌ها با اشاره به اختلاف دستمزد خود با کارکنان قراردادی و رسمی شهرداری‌ها تاکید کردند: “یک نیروی قراردادی شهرداری ماهی ۳ تا ۴ میلیون تومان و یک نیروی رسمی شهرداری در ماه ۵ تا ۶ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند اما دریافتی کارگر معدن که زیر زمین جانش را کف دستش گذاشته، پس از ۲۰ سال کار، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. اگر می‌خواهند اصلاحاتی انجام دهند، باید از همین نقطه شروع کنند”.

گفتنی است که اعتصاب حدود ۳ هزار کارگر شرکت زغال سنگ کرمان که در سه شهرستان راور، کوهبنان و زرند کار می‌کنند، از ابتدای اردیبهشت‌ماه سال جاری در اعتراض به خصوصی‌سازی معدن، پایین بودن استانداردهای شغلی و معیشتی، وضعیت اسفناک حقوقی، بیمه و مزایا و قراردادی بودن آن‌ها شکل گرفته است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.