رسانه خبری پیامِ ایرانی

محکومیت مجازات زندان برای حسن فتحی، روزنامه‌نگار پرسابقه ایرانی


حسن فتحیحق نشر عکس
Public domain

اجرای مجازات زندان برای حسن فتحی، روزنامه‌نگار پرسابقه ایرانی، به دلیل مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی، از طرف کمیته صیانت از روزنامه‌نگاران محکوم شده و بی‌بی‌سی هم آن را بخشی از “کارزار آزار” خوانده است.

شریف منصور، مسئول امور خاورمیانه و شمال آفریقا در کمیته صیانت از روزنامه‌نگاران گفته است که حکومت ایران “باید به روال پوچ به زندان انداختن روزنامه‌نگاران به صرف صحبت با رسانه‌های خارجی پایان دهد”.

آقای منصور گفته به ویژه در شرایط کنونی که جهان با همه‌گیری کرونا روبرو است، حکم زندان “می‌تواند بالقوه به منزله حکم اعدام باشد”.

حسن فتحی هفته گذشته برای تحمل یک سال و نیم حبس راهی زندان اوین شد. او دو سال پیش برای مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی فارسی بازداشت و در نهایت به زندان محکوم شد.

بی‌بی‌سی درباره زندانی شدن حسن فتحی گفته است: “کارزار طولانی و مستمر مقام‌های ایرانی علیه بی‌بی‌سی فارسی به دیگر رسانه‌های بین‌المللی نیز بسط داده شده و در مورد حسن فتحی به یک تحلیلگر مستقل کشیده است.”

حسن فتحی پیش از این نیز در سال ۱۳۹۰ برای مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی بازداشت شد.

بی‌بی‌سی اشاره کرده که “این تلاش‌ها برای خاموش کردن آزادی بیان” در بیانیه مشترک مقام‌های حقوق بشری سازمان ملل “به طور بی‌سابقه‌ای” محکوم شده است.

آقای فتحی سابقه کار در نشریات متعددی را داشته و از جمله دبیر سرویس بین‌الملل روزنامه‌های سراسری چون اطلاعات بود.

روزنامه‌نگاران و رسانه‌های ایرانی در داخل ایران پیوسته با فشار سانسور برخوردهای قضایی و امنیتی روبرو هستند و روزنامه‌نگاران شاغل در رسانه‌های فارسی‌زبان در دیگر کشورها نیز هدف تهدید و آزار بوده‌اند و در مواردی با اعضای خانواده‌شان برخورد شده یا خود در سفر به ایران بازداشت شده‌اند.

در ماه‌های اخیر چندین روزنامه‌نگار ایرانی که پیگیر افشای موارد فساد مالی بودند به زندان افتادند. این در حالی است که قوه قضاییه ایران با ریاست ابراهیم رئیسی تبلیغات فراوانی درباره مبارزه با فساد به راه انداخته است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش سالانه خود از وضعیت جهانی آزادی مطبوعات ایران را مانند سال‌های گذشته در میان یکی از ده کشوری قرار داده که بدترین وضعیت را دارند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.