رسانه خبری پیامِ ایرانی

انتقاد ریچارد گرنل از خواست خروج تسلیحات اتمی آمریکا از آلمان | آلمان | DWسیاستمداران ارشد حزب سوسیال دمکرات آلمان خواستار خروج تسلیحات اتمی آمریکا از خاک این کشور هستند.

حزب سوسیال‌دمکرات یکی از سه حزب ائتلاف دولت آلمان است و درخواست سیاستمداران ارشد آن، انتقاد سفیر آمریکا در آلمان را برانگیحته است. ریچارد گرنل از دولت آلمان، به ویژه از حزب سوسیال دمکرات خواسته است مشارکت این کشور در استقرار تسلیحات اتمی بازدارنده ناتو را زیر سوال نبرد.

گرنل در مقاله‌ای که به عنوان نویسنده میهمان برای روزنامه “دی‌ولت” آلمان نوشته، تأکید کرده است: «به جای تضعیف همبستگی که اساس بازدارندگی هسته‌ای ناتو است، زمان آن فرا رسیده که آلمان به تعهدات خود در قبال متحدانش عمل کند و به طور دائم، برای مشارکت در بازدارندگی هسته‌ای ناتو سرمایه گذاری کند.»

سفیر آمریکا در آلمان از ‌رهبری سیاسی این کشور، به ویژه حزب SPD  خواسته “روشن کند که جمهوری فدرال به وعده‌های خود عمل می‌کند و در کنار متحدان خود ایستاده است”.

رولف موتشه‌نیش، رهبر فراکسیون حزب سوسیال‌ دمکرات‌ در پارلمان فدرال آلمان از دولت این کشور خواسته، در آینده از استقرار تسلیحات اتمی آمریکا در خاک این کشور خودداری کند. شماری از سیاستمداران ارشد حزب سوسیال دمکرات نیز از خواست او حمایت کردند.

بحث بر سر استقرار تسلیحات اتمی آمریکا در آلمان، بحث تازه‌ای نیست. ۱۲ سال پیش، پس از پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آلمان به رهبری آنگلا مرکل وعده داد که در مسیر همکاری خود با ناتو، در پی دست‌یابی به یک استراتژی جدید است که امکان خروج تسلیحات اتمی آمریکا از خاک آلمان را فراهم کند. 

آن زمان، حزب دمکرات‌های آزاد به رهبری گیدو وستروله، متحد آنگلا مرکل در ائتلاف دولت آلمان بود. گیدو وستروله و فرانک والتر اشتاین‌مایر −سیاستمداری از حزب سوسیال‌دمکرات که حال رئیس‌جمهور آلمان است− هر دو در زمان وزارت خود خواستار خروج تسلیحات اتمی آمریکا از آلمان بودند.

رسانه‌های آلمان می‌گویند آمریکا حدود ۲۰ بمب اتمی در یک پایگاه نیروی هوایی در ایالت راینلاند-فالز در غرب آلمان دارد. جنگند‌ه‌های ارتش آلمان موظف هستند در شرایط اضطراری این تسلیحات را حمل کنند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بحث دوباره بر سر تسلیحات اتمی آمریکا در آلمان، پس از آن آغاز شد که وزارت دفاع آلمان اعلام کرد در پی تجدید ناوگان هوایی خود است. آنه‌گرت کرمپ-کرانباوئر (از حزب دمکرات مسیحی) وزیر دفاع آلمان تصمیم دارد جنگنده‌های F-18 از آمریکا خریداری کند که توانایی حمل تسلیحات اتمی را دارند.

مخالفان درخواست سوسیال دمکرات‌ها می‌گویند دنیا تغییر کرده و اروپا به نیروی بازدارندگی اتمی خود به ویژه در برابر روسیه نیاز دارد.

وزیر دفاع آلمان که یکی از آنهاست، تأکید دارد تا زمانیکه سایر کشورهای دارنده سلاح اتمی از مسیر مغایر با ارزش‌های ناتو حرکت می‌کنند، ما به توان بازدارندگی هسته‌ای نیاز داریم.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان هم در مقاله خود تأکید کرده که بازدارندگی هسته‌ای ناتو مهمترین توانایی ناتو به شمار ‌می‌رود و کشورهای عضو این پیمان “در دنیای کنونی به این توانایی نیاز دارند و آلمان متعهد به مشارکت درآن است”.

سخنگوی دولت آلمان در واکنش به درخواست مطرح شده از سوی نمایندگان سوسیال‌ دمکرات، تأکید کرد که دولت فدرال آلمان به تعهد خود در حمایت از اصل بازدارندگی هسته‌ای ناتو پایبند است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان از حزب سوسیال دمکرات هم هرگونه فشار از سوی سیاستمداران حزب خود بر این وزارت‌خانه برای همراهی با خواست آنها را تکذیب کرد. 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.