رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ از احتمال قطع کامل مناسبات آمریکا با چین سخن گفت | جهان | DWزنجیره انتقادها و حملات لفظی دونالد ترامپ علیه چین همچنان ادامه دارد. رئیس جمهوری آمریکا چین را مسئول بیماری کرونا می‌داند و از ویروس این بیماری تحت عنوان “ویروس چینی” یاد می‌کند. ترامپ در جدیدترین مصاحبه خود از پیامدهای احتمالی شیوع بیماری کرونا برای مناسبات اقتصادی دو کشور سخن گفته است.

سایت “اشپیگل آنلاین” روز جمعه ۲۶ اردیبهشت (۱۵ مه) با انتشار گزارشی به مصاحبه دونالد ترامپ با شبکه خبری “فاکس‌نیوز” پرداخته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ترامپ در این مصاحبه بار دیگر چین را مسئول شیوع بیماری کرونا دانسته و از پیامدهای احتمالی آن سخن گفته است. خبرنگار از ترامپ خواستار توضیح مشخص درباره پیامدهای احتمالی شده و ترامپ در پاسخ گفته است که هر چیزی ممکن است.

خبرنگار بار دیگر پرسیده که آیا ممکن است آمریکا ویزای دانشجویان چینی که در آمریکا مشغول تحصیل هستند را تمدید نکند؟ ترامپ در پاسخ گفته است که واکنش آمریکا می‌تواند بسیار گسترده‌تر باشد. آمریکا می‌تواند کل مناسبات خود با چین را قطع کند.

“پول گم‌شده”

دونالد ترامپ در این مصاحبه بار دیگر گفته است که قطع کامل مناسبات اقتصادی با چین هیچ آسیبی به آمریکا نمی‌زند. این اقدام تنها باعث می‌شود که آمریکا ۵۰۰ میلیارد دلار صرفه‌جویی کند.

اشاره ترامپ به کل صادرات چین به آمریکا است. رئیس جمهوری آمریکا پیش از این نیز بارها از این پول تحت عنوان “پول گم‌شده” یاد کرده بود.

ترامپ در ارتباط با شیوع بیماری کرونا در آمریکا تحت فشار قرار دارد. تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فرصت چندانی نمانده است. از این رو، رئیس جمهوری آمریکا ظرف روزها و هفته‌های گذشته بر دامنه حملات خود علیه “مسئولان” شیوع بیماری کرونا افزوده است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری آمریکا در ارتباط با شیوع بیماری کرونا نه تنها به چین، بلکه به سازمان بهداشت جهانی و حتی فرمانداران ایالت‌های مختلف آمریکا نیز حمله کرده و آن‌ها را مسئول شیوع این بیماری اعلام کرده است. اما حملات او به چین از شدت بیشتری برخوردار بوده است.

جنگ تجاری

حملات و تهدیدهای جدید آمریکا علیه چین درباره شیوع بیماری کرونا می‌تواند بار دیگر به جنگ تجاری بین دو کشور دامن بزند. شیوع بیماری کرونا اندک زمانی پس از امضای توافق نخست دو کشور بر سر سامان دادن بازرگانی خارجی اتفاق افتاده است.

در چنین شرایطی، سخن گفتن از قطع کامل مناسبات دو کشور بی‌تردید بر تنش برخاسته از جنگ تجاری خواهد افزود. ترامپ حتی چندی پیش از الزام چین به پرداخت غرامت به خاطر شیوع بیماری کرونا سخن گفته بود.

خبرنگار اشپیگل شانس موفقیت دولت آمریکا در اجرای چنین سیاست‌هایی را بسیار نازل ارزیابی می‌کند. اما گفته می‌شود که چنین اظهاراتی بر روی طرفداران ترامپ تاثیری مثبت دارد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.