رسانه خبری پیامِ ایرانی

دعوای جدید اوباما و ترامپ بر سر چیست؟حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

ترامپ و اوباما روابط چندان دوستانه‌ای نداشته‌اند

تصمیم عجیب وزارت دادگستری برای نادیده گرفتن کلیه اتهامات مایکل فلین، مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ موجی از ادعاهای متقابل را به همراه داشته است و رئیس‌جمهوری فعلی و سابق نیز در مرکز این دعواها قرار دارند.

مایکل فلین در ابتدای ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ مجبور شد به خاطر دروغ گفتن به مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور، درباره تماس‌هایش با مقامات دولتی روسیه از مقام خود استعفا دهد.

او در عین حال اعتراف کرد که به ماموران اف‌بی‌آی که روابط کارزار انتخاباتی آقای ترامپ و روسیه را بررسی می‌کردند نیز دروغ گفته است.

اما انگار این ژنرال سه ستاره بعد از چند سال دعوای حقوقی حالا به کل تبرئه شده است.

ترامپ و اوباما چه می‌گویند؟

آقای اوباما عمدتا در قبال اقدامات جانشینش سکوت کرده است، اما در جریان کنفرانسی مجازی که روز جمعه با شرکت ۳ هزار نفر از کارمندان و مقامات دولت سابق برگزار شد و جزئیاتش به بیرون درز کرده است دست از تعارف برداشت.

او گفت “سابقه نداشته است که کسی به شهادت دروغ متهم شده باشد و این شکلی قسر در برود. این چیزهاست که شما را بابت اتفاقی که دارد برای حکومت قانون در این کشور می‌افتد نگران می‌کند. مساله از قواعد سازمانی فراتر رفته است.”

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

مایکل فلین، پذیرفته بود که به ماموران پلیس فدرال آمریکا دروغ گفته است

آقای ترامپ اما انتقادات زیادی به سلف خود داشته است و این بار هم در توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی دست به کار شد و آقای اوباما و دستیارانش را به اقدامات مجرمانه برای تضعیف جایگاه ریاست‌جمهوری متهم کرد.

او ادعاهای تحلیلگران راستگرا را برجسته کرد و به آقای اوباما، معاون سابق اف‌بی‌آی اندرو مک‌کیب، معاون وزیر دادگستری سابق راد روزنشتاین، مجری تلویزیونی جیمی کیمل و بسیاری از گزارشگران و رسانه‌های دیگر حمله کرد.

او با ریتوییت یکی از مجریان رادیویی محافظه‌کار که مدعی شده بود مقامات دولت اوباما در روزهای پیش از به قدرت رسیدن خود چوب لای چرخش گذاشته بودند، نوشت که “بزرگترین جرم سیاسی در تاریخ آمریکا با اختلاف زیاد!”

اما چرا بزرگ شد؟

آقای ترامپ مرتب از واژه “اوباماگیت” – اشاره‌ای به افتضاح واترگیت در زمان نیکسون – در رابطه با ادعاهایش استفاده کرد و فعالان محافظه‌کار شناخته‌شده و گروه‌های حامی ترامپ نیز خیلی سریع به استفاده از این هشتگ روی آوردند.

البته این واژه پیش از این استفاده شده بود، اما در یک روز بیش از ۲ میلیون بار توییت شد که خود نشانه قدرت و نفوذ رئیس‌جمهور در شبکه‌های اجتماعی است.

این هشتگ مدتی است که در محافل کوچک و گمنام دست راستی استفاده می‌شود، مخصوصا بین اقلیتی از هواداران سرسخت آقای ترامپ، اما هرگز خارج از گروه‌های کوچک مرسوم نبود.

افزایش استفاده از آن اوایل یکشنبه به وقت آمریکا شروع شد و ۸۶ درصد موارد آن هم ریتوییت بود که نشان می‌دهد اقدامی نسبتا سازمان‌یافته بوده است. البته مدرکی که نشان دهد از بات‌های توییتری استفاده شده بود وجود ندارد.

چرا به اتهامات آقای فلین رسیدگی نشد؟

تصمیم عدم بررسی اتهام شهادت دروغ آقای فلین توسط یکی از وکلای دولت آمریکا گرفته شد که از طرف بیل بار، دادستان کل ایالات متحده، برای بازبینی پرونده منصوب شده بود.

به گفته آقای بار، از آنجایی که تحقیقات درباره آقای فلین و تماس‌هایش با مقامات روس “در آن مرحله” بی‌مبنا بوده است، او نباید به خاطر دروغ گفتن درباره کارهایش محاکمه شود.

تحقیقات اف‌بی‌آی در سال ۲۰۱۶ شامل آقای فلین نیز می‌شد، اما تحقیقات فقط وقتی روی او متمرکز شد که علنا صحبت با سفیر روسیه درباره تحریم‌های آمریکا علیه این کشور را تکذیب کرد.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

گزارش رابرت مولر بازرس ویژه بررسی دخالت روسیه در انتخابات آمریکا به این نتیجه رسید که ترامپ در زمان رقابت‌های انتخاباتی با روسیه “تبانی نکرده بود”

اف‌بی‌آی اما نوار صحبت‌های او و آقای سفیر را داشت که ثابت می‌کرد دروغ می‌گوید. او هنگامی که با آقای سفیر درباره کاهش تحریم‌ها صحبت کرده بود هنوز عضو دولت جدید نشده بود.

تصمیم دادستان کل برای نادیده گرفتن اتهامات او با توفانی از انتقادات همراه بوده است، از جمله از طرف دموکرات‌های کنگره.

به گفته آن‌ها “مدیریت فعلی وزارت دادگستری در اقدامی خارق‌العاده تصمیم به محافظت از یاران رئیس‌جمهور و تنبیه دشمنان واقعی و فرضی او گرفته است. به نظر ما، این موارد نشانه اضمحلال سازمانی بی‌طرفی در وزارت دادگستری است و علامت جهت‌گیری واضح سیاسی و بلکه هم فساد آشکار.”

آیا اوباما مستحق اتهاماتی است که ترامپ به او وارد می‌کند؟

دونالد ترامپ همیشه معتقد بوده است که تحقیقات درباره تلاش روسیه برای دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ در کل برنامه‌ای بوده است برای تضعیف مشروعیت خودش.

و حس هم می‌کند که حق دارد، چرا که مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد بعضی از اعضای تیم تحقیقاتی اف‌بی‌آی پیش از انتخابات منتقد آقای ترامپ به عنوان نامزد انتخاباتی بوده‌اند.

مسائل دیگری نیز به این حس دامن زده‌اند. از جمله انتقاداتی که توسط خود آقای اوباما، رئیس سابق اف‌بی‌آی جیمز کومی و رئیس سابق اداره اطلاعات ملی جیمز کلپر به شخص آقای ترامپ، سیاست‌ها و ریاست‌جمهوری او وارد شده است.

در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۶، دولت آمریکا داشت هشدارهای نگران‌کننده‌ای درباره تلاش‌های روسیه برای مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری آن سال از نهادهای اطلاعاتی خود دریافت می‌کرد، تلاش‌هایی که بعدا توسط رابرت مولر، دادستان ویژه، به تفصیل بررسی شد.

او در عین حال مدارکی کشف کرد که نشان می‌داد کارزار انتخاباتی آقای ترامپ با شهروندان روسیه در ارتباط بوده است. تحقیقات اف‌بی‌آی به منظور بررسی همین تماس‌ها و فعالیت‌ها به راه انداخته شد.

مقامات اطلاعاتی و کارمندان اف‌بی‌آی و کاخ سفید در دوران اوباما عقیده دارند که عملکردشان بر پایه این اسناد و مدارک کاملا موجه بوده است.

اما از نظر ترامپ و حامیانش این بی‌آبرویی‌ها و ادعاها فقط و فقط تاییدکننده کارهای خلاف و پنهان‌کاری آن‌ها است.

ترامپ در پی انتشار خبر مربوط به آقای فلین در کاخ سفید گفت “اگر در چند هفته آینده شاهد اتفاقات زیادی باشیم اصلا تعجب نخواهم کرد.”

این تازه شاید شروع پرخاش‌ها در دعوا بر سر آقای فلین باشد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.