رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمریکا: حمله‌های اخیر کار داعش بود که مخالف صلح با طالبان است؛ در دام آن نیافتید


پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حمله خونین داعش به بیمارستانی در غرب کابل

نماینده ویژه آمریکا می‌گوید گروه داعش مسئول دو حمله خون‌بار روزهای اخیر در افغانستان بوده‌اند. زلمی خلیلزاد در توییتر این‌طور نوشته و به حکومت افغانستان هشدار داده که اجازه ندهد این گروه، روند شکننده صلح با طالبان را از مسیر خارج کند.

حمله مرگ‌بار به یک زایشگاه در کابل و یک مراسم خاک‌سپاری در ننگرهار ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، توییت کرده است ارزیابی آمریکا این است که شاخه گروه دولت اسلامی در افغانستان این حمله‌های خون‌بار را انجام داده است.

او در توییت‌هایش به انگلیسی، فارسی و پشتو نوشته است: “داعش نشان داده که یک الگو در ترجیح‌دادن این سبک حمله‌های فجیع علیه شهروندان غیرنظامی دارد و تهدیدی برای مردم افغان و برای جهان است.”

آقای خلیلزاد گفته است که “به عوض افتادن در دام داعش و به تاخیر انداختن یا ایجاد موانع برای صلح، افغان‌ها باید با هم یک‌جا شوند تا این تهدید را شکست دهند و فرصت تاریخی صلح را دنبال کنند.”

حکومت افغانستان گروه طالبان را مسئول این حمله‌ها می‌داند که روز سه‌شنبه جان ده‌ها نفر را گرفت.

بیشتر بخوانید :

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، منتقد مذاکرات صلح آمریکا با طالبان بوده است. واشنگتن با این گروه توافق کرده که همه نیروهایش را تا پایان سال جاری میلادی از افغانستان خارج کند.

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در توییتر نوشته که گروه دولت اسلامی مخالف صلح بین حکومت افغانستان و گروه طالبان است و “دنبال دامن‌زدن به جنگ فرقه‌ای است؛ مانند آن‌چه در عراق و سوریه گذشت.”

رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به حملات انتحاری روز سه‌شنبه به نیروهای امنیتی دستور داد تا حملات خود را از حالت “دفاعی” به وضعیت “تهاجمی” مبدل کنند و مواضع طالبان و سایر گروه‌های به گفته او “تروریستی” را مورد حمله قرار دهند.

اما طالبان که حمله‌های اخیر را محکوم کرده و دست‌داشتن در آن را تکذیب کرده، این موضع آقای غنی را اعلان جنگ تمام‌عیار خوانده و گفته که کاملا آماده مقابله است.

حق نشر عکس
ARG

Image caption

رئیس جمهوری افغانستان دستور حملات ‘تهاجمی’ علیه شورشیان را صادر کرد

حمله به زایشگاه در کابل را هیچ گروهی به عهده نگرفته اما حمله به خاک‌سپاری در ننگرهار را گروه داعش به عهده گرفت.

در حمله به مراسم خاک‌سپاری یک فرمانده پلیس در این ولایت در شرق افغانستان، ۳۲ نفر کشته شدند.

هرچند منطقه مورد حمله در کابل از جمله محله‌های شیعه‌نشین پایتخت است که بارها مورد حمله داعش قرار گرفته بود.

آمریکا می‌گوید هدف از توافق با طالبان این است که راه برای مذاکرات مستقیم بین این گروه شبه‌نظامی با حکومت افغانستان باز کند.

در پی حمله آمریکا و نیروهای هم‌پیمان به افغانستان در ۱۸ سال پیش، نظام سیاسی کنونی در این کشور برقرار شده و در این سال‌ها به حمایت نیروهای بین‌المللی و به‌خصوص آمریکا پشت‌گرم بوده است.

با وجود وعده طالبان در توافق با آمریکا برای کاهش خشونت‌ها، این گروه حمله‌هایش را در چند هفته اخیر افزایش داده است. روندی که برخی ناظران آن را تاکتیکی برای تقویت موضعش در مذاکرات و هم‌چنین راضی‌کردن برخی از فرماندهانش تلقی کرده‌اند.

طالبان در توافق با آمریکا هم‌چنین قول داده است که اجازه ندهد افغانستان بستر فعالیت گروه‌های تروریستی فراملیتی مانند داعش و القاعده علیه کشورهای خارجی شود.

پیش‌تر وزیر دفاع آمریکا گفته بود که توافق صلح میان واشنگتن و طالبان که منجر به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان می‌شود بدون خطر نیست اما امیدوارکننده است.

مقامات آمریکایی گفته بودند که انتظار دارند تا توافق میان آنها و طالبان به کاهش خشونت‌ها در افغانستان منجر شود. آمریکا می‌گوید که هیچ یک از بندهای توافقنامه آمریکا و طالبان بدون شرط نیست و طالبان حاضر شده‌اند که از جنگ و خشونت دست بردارند.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

بیمارستان پزشکان بدون مرز صبح سه شنبه هدف قرار گرفتمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.