رسانه خبری پیامِ ایرانی

ویروس کرونا به تحکیم قدرت رهبران خاورمیانه کمک کرده؟


حق نشر عکس
Getty Images

رهبران کشورهای خاورمیانه، از اختیارات اجرایی خود استفاده کرده و احکام و قوانینی را به تصویب رساندهاند که به گفته آنان برای جلوگیری از اشاعه ویروس کروناست ولی در واقع به آنان اجازه آزادی عمل و افزایش اختیارات را میدهد.

بسیاری از مردمی که همه گیرشدن ویروس کرونا آنان را نگران کرده، موافق استدلال رهبرانشان هستند که می‌گویند این موقعیت استثنایی به تدابیر استثنایی نیازمند است.

ولی به عقیده منتقدان، این رهبران از بحران برای مقاصد سیاسی بهره برداری می‌کنند و اختیارات تازه‌ای برای گسترش حکومت خودکامه خود و افزایش سیاست‌های سرکوبگرانه که در بیشتر این کشورها معمول است به دست می‌آورند.

در خاورمیانه که حکومت‌های مبتنی بر دموکراسی انگشت شمار است، رهبران و احزاب سیاسی تحت عنوان روند دموکراتیک، از بحران به عنوان اهرمی برای استحکام قدرت خود استفاده می‌کنند.

حق نشر عکس
ENNAHAR

Image caption

در الجزایر، تظاهرات ضد دولتی به دلیل شیوع کرونا متوقف شده است

هیچ چیز بهتر از هشدار فیونولا نی اولن، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در باره افزایش تمامیت خواهی حکومت ها در سراسر جهان در جریان اپیدمدی، بیانگر وضعیت منطقه نیست.

او می‌گوید دولت‌های خاصی، خواهان اختیاراتی هستند که منتظرند در صورت وضعیت اضطراری یا بحران به دست آورند… آنها از قبل پیش نویس قوانینی را آماده می‌کنند و منتظر فرا رسیدن فرصت بحران هستند تا آنها را ارائه دهند.

نظارت دولت، محدودیت برای کارگران مهاجر، وضعیت اقلیتهای مذهبی

در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، برای افزایش قدرت کنترل دولت، از فناوری‌های پیشرفته استفاده می‌شود که می‌تواند افراد مبتلا به ویروس را ردیابی کند تا اطمینان حاصل شود مردم مقررات محدودیت خروج از خانه را رعایت می کنند.

بحرین و کویت برای اطمینان از رعایت تدابیر اتخاد شده از دستبندهای الکترونیکی استفاده می کنند. ولی پلیس دوبی در امارات متحده عربی، برای مطمئن شدن از این که کسانی که در مدت قرنطینه از خانه خارج شده‌اند، اجازه معتبر داشته‌اند، از یک سیستم هوش مصنوعی برای چک کردن شماره پلاک اتومبیل‌ها و مقایسه آن با پایگاه داده ها کمک می گیرد.

بحران ناشی از ویروس کرونا به حقوق مهاجران در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس لطمه بیشتری زده است. به موجب مقررات شدید قرنطینه، فعالیت‌های بازرگانی متوقف شده و پروازها صورت نمی‌گیرد. در نتیجه صدها هزار از کارگران مهاجر بیکار و سرگردان شده‌اند.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

حضور پلیس در اماکن عمومی تشدید شده

دولت قطر اعلام کرده که محدودیت‌های ناظر بر اجازه خروج را کاهش داده ولی عفو بین الملل می گوید کارگران مهاجر پس از جمع آوری شدن به بهانه آزمایش برای ویروس کرونا، در حقیقت از کشور اخراج شده‌اند.

در همین حال مقامات کویت برنامه هایی را اعلام کرده اند که به بیکار شدن و اخراج ۲۵۰ هزار کارگر خارجی بعد از پایان اپیدمی منجر خواهد شد؛ همچنین برنامه وسیع تری هم در نظر گرفته شده که می تواند جمعیت مهاجر کویت را از سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به یک و نیم میلیون نفر کاهش دهد. طرح این برنامه همزمان با افزایش احساسات ضد مهاجران در این کشور است.

محدودیت های متعدد برای انجام فرایض مذهبی در منطقه، با تدابیر لازم برای سلامت عموم در سراسر جهان همخوانی دارد.

ولی جوامع شیعه مذهب کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به این تدابیر به عنوان ابزاری برای سرکوب بیشتر آنان نگاه می کنند.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

بحران ناشی از ویروس کرونا به حقوق مهاجران در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس لطمه بیشتری زده است

در بحرین در راستای اعمال محدودیت شدیدتر برای فعالیت‌های مذهبی، مقامات استفاده از بلندگو برای پخش قرآن و سخنرانی‌ها در طول ماه رمضان را قدغن کرده‌اند.

فعالان و روحانیون شیعی این ممنوعیت را ناقض حقوق خود می دانند.

شیعیان بحرین که در اکثریت قرار دارند، مدتهاست که خانواده سلطنتی سنی مذهب بحرین و مقامات این کشور را به اعمال تبعیض علیه آنان و نیز نقض حقوقشان متهم می‌کنند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

کشورهای خاورمیانه چگونه با کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند؟

یوسف المحافظ، یک وبلاگ نویس بحرینی در توییتر این ممنوعیت را “نقض حقوق اساسی و میثاق بین المللی در باره حقوق مدنی و سیاسی” توصیف کرده است.

آیا دموکراسی دچار مشکل شده؟

رهبران سیاسی در معدود کشورهای مبتنی بر دموکراسی منطقه، از اپیدمی ویروس کرونا به عنوان ابزاری برای ادامه زمامداری یا حفظ ساختار سنتی اداره کشور استفاده کرده‌اند.

در اسرائیل، تدابیر ویژه بنیامین نتانیاهو برای کنترل ویروس کرونا و تعلیق موقت فعالیت‌های پارلمان موجب اعتراض مردم شد. این اقدامات بحث انگیز اضطراری توسط یک دولت موقت، بدون نظارت پارلمان و به دنبال یک انتخابات بی نتیجه صورت گرفته و در حالی است که آقای نتانیاهو در انتظار محاکمه به دلیل اتهامات مرتبط با فساد است.

تعلیق فعالیت های پارلمانی اسرائیل توسط رئیس پارلمان به دنبال تعلیق بیشتر جلسات دادگاه در اسرائیل صورت گرفت. دستور تعلیق به عنوان بخشی از تدابیر اضطراری برای مبارزه با ویروس کرونا بود.

این تعلیق منجر شد محاکمه نتانیاهو در ماه مارس به تعویق بیفتد.

ایدو بام، تحلیلگر روزنامه مالی “مارکر”، هشدار می‌دهد که اسرائیل روز به روز به یک دولت خودکامه نزدیک تر می شود و این روند را از همه لحاظ “یک کودتا خواند.”

حق نشر عکس
Getty Images

در لبنان، احزاب سیاسی به گفته ناظران از بحران سلامتی به عنوان اهرمی برای انسجام بیشتر مرزهای فرقه‌ای و اداره مناطق تحت نفوذ خود در خارج از کنترل دولت، استفاده کرده‌اند.

بحران ویروس کرونا به آنان کمک کرده که یک بار دیگر مشروعیت خود را که به دلیل هفته‌ها تظاهرات جمعی علیه نهاد حکومتی تضعیف شده بود، احیاء کنند.

در جریان بحران ناشی از ویروس کرونا، احزاب سیاسی لبنان به برنامه دراز مدت فراهم آوردن خدمات برای جوامع خودشان-که ادعا می کردند نماینده آنها هستند- ادامه دادند. کاری که بخشی از مسئولیت‌های دولت است.

آنها در مناطق تحت نفوذشان به مبارزه علیه ویروس کرونا کمک کردند و برای نظافت خیابان‌ها، دایر کردن درمانگاه‌ها و توزیع بسته‌های غذا و مواد دارویی که آرم آنها را داشت، از داوطلبان کمک می گرفتند.

جمیل معاود، یک لبنانی که مدّرس علوم سیاسی است، در مقاله‌ای تحلیلی در وبسایت “میدل ایست آی” می نویسد “بازیگران سیاسی نه تنها اتکاء به تبعیض و ارتباط را ترغیب می کنند، برای انسجام بیشتر کنترل مناطقی که اداره می کنند، حس ناامنی و بی ثباتی را پرورش می دهند.”

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مشکلات کرونا برای کشورهای بحران زده در خاورمیانه

منتقدان، دولت لبنان را در ارتباط با رعایت مقررات قرنطینه، متهم به نقض حقوق بشر کرده‌اند؛ از جمله شایعه شکنجه کسانی که در جریان اعتراضات به محدودیت آمد و شد، بازداشت شده بودند.

اقدام دولت لبنان برای درهم شکستن تظاهرات در چند شهر، که تحت عنوان جلوگیری از شیوع ویروس کرونا صورت گرفته با انتقادات مواجه شده.

لیلا نمین که روزنامه نگار است در وبسایت اوپن دموکراسی، می نویسد هدف واقعی نهفته در پشت این عملیات “از بین بردن تمام نشانه های اعتراضات و به دست گرفتن دوباره کنترل خیابان هاست”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.