رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در افغانستان؛ شمار رسمی مبتلایان از ۶ هزار نفر گذشت؛ ‘عید رمضان را در خانه تجلیل کنید’


شمار بهبودیافتگان به ۶۴۸ نفر رسیده استحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

شمار بهبودیافتگان به ۶۴۸ نفر رسیده است

وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که در یک شبانه روز گذشته، ۱۱۲۲ نمونه مشکوک مورد آزمایش قرار گرفته و از میان آن، ۴۱۴ واقعه مثبت شناسایی شده است.

به این ترتیب مجموع مبتلایان در این کشور به ۶هزارو ۵۳ نفر رسید.

۱۷ نفر هم در مدت یاد شده جان باخته‌اند. وزارت بهداشت افغانستان گفته که قربانیان اکثرا بزرگسال بوده و در کنار مبتلا بودن به کرونا، بیماری‌های ضمیمه‌ای دیگر نیز داشته‌اند.

با این رقم، شمار قربانیان به ۱۵۳ نفر می‌رسد.

شناسایی موارد جدید و همین طور میزان مرگ بیماران در افغانستان یک جهش را نشان می‌دهد و از زمان شیوع بیماری تا کنون در این کشور بی‌پیشینه است.

۱۶۲ مورد مثبت در یک شبانه روز گذشته در کابل، ۱۳۲ مورد در هرات، ۲۶ مورد در ننگرهار، ۱۹ مورد در سمنگان و متباقی در چندین ولایت دیگر این کشور به ثبت رسیده است.

تا کنون ولایت کابل با دارا بودن ۱۷۱۸ بیمار و هرات با ۱۰۶۷ مورد مثبت در صدر ولایت‌های اند که بیشترین بیماران کرونا را دارند. قندهار، بلخ و ننگرهار به ترتیب در رده‌های بعدی قرار دارند.

۷۴۵ بیمار در این کشور بهبود یافته‌اند.

نگرانی وزارت بهداشت

حدود یک هفته تا پایان ماه رمضان و فرارسیدن عید فطر باقی مانده، این روزها خیابان‌های کابل و برخی از ‌شهرهای دیگر این کشور بار دیگر پرجنب و جوش شده است.

همین‌طور در آستانه فرارسیدن عید فطر، اکثر مغازه‌های شهر کابل نیز باز شده و مراجعه شهروندان به خاطر تهیه نیازهای عیدی در سطح شهر نیز بیشتر شده است.

وحیدالله مجروح، معاون وزارت بهداشت افغانستان از مردم خواست که در آستانه عید فطر کمتر در مکان‌های شلوغ حضور یابند و عید را در خانه تجلیل کنند.

او از مردم خواسته که با توجه به پیش رو بودن مراسم عید فطر، از برگزاری مراسم خودداری کنند، زیرا سلامت‌شان در خطر است.

مسوولان در وزارت بهداشت افغانستان می‌گویند که افزایش رقم مبتلایان نشان می‌دهد که سطح تهدید افزایش یافته و بی‌پروایی مردم از دلایل اصلی این موضوع است.

رقم مبتلایان به کرونا در حالی افزایش یافته که در روزهای اخیر، مقام‌های محلی محدودیت‌های تردد و قرنطینه را در ولایت‌های بلخ، ننگرهار، قندوز و لغمان برداشته اند.

برنامه‌های آموزشی کمیته سویدن از سر گرفته شد

در همین حال کمیته سویدن برای افغانستان برنامه‌های آموزشی‌اش را در ۱۴ ولایت افغانستان از سر گرفته است. در پی شیوع کرونا در افغانستان برنامه‌های آموزشی این کمیته متوقف شده بود.

در مناطق دورافتاده و روستایی افغانستان، حدود ۹۰ هزار دانش‌آموز تحت چتر این کمیته آموزش می‌بینند.

کمیته سویدن فعالیت این مراکز آموزشی را نه هفته پیش و به دنبال فیصله دولت افغانستان درباره توقف فعالیت مکاتب به دلیل شیوع ویروس کرونا به حالت تعلیق در آورده بود.

با آنکه تصمیم وزارت معارف افغانستان درباره مسدود ماندن مکاتب همچنان پابرجاست، اما مسوولان در این کمیته می‌گویند که برنامه تدریس در گروه‌های کوچک را در مناطق روستایی آغاز کرده‌اند.

طوری که در هر صنف هشت دانش‌آموز در اوقات مختلف گردهم می‌آیند و با رعایت فاصله اجتماعی آموزش می‌بینند.

خالد فهیم مسئول برنامه‌های این کمیته در افغانستان، به بی بی سی گفت که در کنار سایر موارد، روش‌های چگونگی مصون ماندن در برابر بیماری کرونا نیز تدریس می‌شود.

پس از شیوع کرونا در این کشور، تمامی مدارس در افغانستان تعطیل شدند. اما وزارت آموزش و پرورش این کشور در ماه‌های اخیر برنامه آموزش از راه دور را به اجرا گذاشته است.

پیش از این صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد از محروم ماندن کودکان در این کشور از تعلیم به علت شیوع کرونا ابراز نگرانی کرده بود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.