رسانه خبری پیامِ ایرانی

خلیل‌زاد: داعش عامل حمله‌های اخیر در افغانستان است و قصد تفرقه دارد


Share

زلمی خلیل‌زاد در اظهارنظری مسئول حملات خونین روز سه‌شنبه به کابل و ننگرهار را داعش دانست و از افغان‌ها خواست تا در دام تفرقه‌افکنی این گروه نیفتند و روند صلح را ادامه دهند.

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان جمعه ۲۶ اردیبهشت / ۱۵ مه در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که ارزیابی دولت آمریکا نشان می‌دهد که حمله‌های روز سه‌شنبه به کابل و ننگرهار از سوی شاخه‌ خراسان گروه «دولت اسلامی» (داعش) انجام شده‌اند.

مهاجمان مسلح روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت / ۱۲ مه به «بیمارستان ۱۰۰ بستر دشت برچی» در غرب کابل که پزشکان بدون مرز آن را اداره می‌کنند حمله کردند و ۲۵ نفر را کشتند. ساعتی پس از این حمله، یک مراسم خاکسپاری در ولایت ننگرهار نیز هدف حمله انتحاری قرار گرفت. در این حمله نیز ۲۴ نفر کشته و ۶۸ نفر مجروح شدند.

مسئولیت این دو حمله‌ را داعش به‌عهده گرفته است اما دولت افغانستان گروه طالبان را مسئول این حمله‌ها می‌داند.

زلمی خلیل‌زاد در توئیت خود افزوده است که داعش مخالف توافق‌نامه‌ صلح میان دولت افغانستان و طالبان است و تلاش می‌کند تا همچون عراق و سوریه، جنگ فرقه‌ای را راه بیندازد.

او به دولت افغانستان هشدار داده است که اجازه ندهد داعش، روند شکننده‌ صلح با طالبان را از مسیر خود خارج کند. خلیل‌زاد نوشته است:

«به عوض افتادن در دام داعش و به تأخیر انداختن یا ایجاد موانع برای صلح، افغان‌ها باید با هم یک‌جا شوند تا این تهدید را شکست دهند و فرصت تاریخی صلح را دنبال کنند. بهانه‌جویی‌ها بیشتر جا ندارد. افغان‌ها، و جهان، سزاوار بهتر‌ند.»

آمریکا در حالی داعش را مسئول حمله به کابل و ننگرهار دانسته است که روز چهارشنبه گذشته، کرِن دیکر، معاون سفارت این کشور در کابل در تماسی ویدیوئی با سرور دانش، معاون دوم محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، گفته بود که طالبان مسئولیت حملات در کابل و ننگرهار را برعهده نگرفته‌اند، اما از آن‌جایی که این گروه زمینه‌ خشونت را فراهم می‌کند، مسئول است.

محمد اشرف غنی پس از حمله‌های روز سه‌شنبه به نیروهای امنیتی دستور داد از حالت دفاعی به حالت تهاجمی درآیند و حمله‌ به مواضع طالبان را که پس امضای توافق صلح دوحه بین آمریکا و طالبان متوقف شده بود را از سر گیرند.

طالبان روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۵ اردیبهشت / ۱۴ مه در واکنش به این دستور اشرف غنی، به ساختمان ارتش در شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا حمله انتحاری کرد که جان پنچ تن را گرفت و ۲۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.

در همین حال صبح امروز (جمعه) پلیس ولایت قندوز (کندز) اعلام کرد که در یک درگیری مسلحانه میان نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان در این ولایت سه پلیس و پنج طالب کشته شدند.

هجرت‌الله اکبری، سخنگوی پلیس قندوز گفت این درگیری شب ‌گذشته در ولسوالی خان‌آباد صورت گرفت و حدود یک ساعت ادامه داشت.

طالبان هنوز در این‌باره اظهارنظر نکرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.