رسانه خبری پیامِ ایرانی

پوتین در پی تشدید بحران با اوکراین خواهان مذاکرات فوری با ناتو شد


تشدید تنش‌ها و مناقشات جاری بر سر پرونده اوکراین، مسکو را بر آن داشت تا خواستار مذاکره فوری با کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در مورد امنیت روسیه بشود.
کرملین در بیانیه سه‌شنبه، 14 دسامبر خود اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، خواستار گفت‌وگوهای «فوری» با ناتو و ایالات متحده درباره تضمین‌هایی شد که باید به روسیه در زمینه امنیت این کشور داده شود.
پوتین همچنین خواهان آغاز فوری این گفت‌وگوها به هدف کنکاش در پرونده اوکراین و منتفی شدن هرگونه گسترش آتی نیروهای ناتو در شرق یا استقرار سامانه‌هایی شد که امنیت روسیه را تهدید می‌کند.
رئیس جمهوری روسیه روز گذشته در تماس تلفنی با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، لزوم «مذاکرات فوری با هدف دستیابی به توافقنامه‌های حقوقی بین‌المللی خالی از ابهام در مورد منع گسترش بیشتر ناتو به سمت شرق و استقرار سلاح‌های تهدید کننده روسیه در کشورهای همسایه، بخصوص در اوکراین» را خاطر نشان کرد.
اختلافات و سوء ظن مزمن
قابل توجه است که اختلافات در ماه‌های گذشته میان مسکو و ناتو تشدید شده که آشکارا حمایت خود را از کییف و عضویت آن در ناتو، اعلام کرده است.
این در حالی است که آمریکا و کشورهای اروپایی، روسیه را به تدارک مقدمات برای حمله به اوکراین، متهم کرده‌اند ولی مسکو بارها این اتهامات را رد کرده است.
با این حال، پرونده اوکراین از حساسیت زیادی برای کرملین برخوردار است که پیشتر نیز ناخشنودی خود را از اقدام کییف در استقرار پهپادهای (ترکیه) در نزدیکی مرزها، ابراز داشته و بارها از تلاش این کشور برای پیوستن به ناتو انتقاد کرده است.
پوتین کشورهای غربی را متهم می‌کند که به وعده خود در پایان جنگ سرد در مورد عدم گسترش ناتو به سمت شرق، عمل نکردند.
از سوی دیگر، « زخم کریمه» و الحاق آن به مسکو، پس از قیام مردمی در اوکراین و سرنگون‌سازی رژیم دست‌نشانده مسکو در سال 2014، همچنان از حافظه کییف، پاک نشده است.
شایان ذکر است که نیروهای اوکراینی، همچنان در حال ستیز با جدایی‌طلبان مورد حمایت مسکو در شرق این کشور هستند که کشته شدن 13 هزار نفر را طی سال‌ها نبرد جانکاه، به دنبال داشته است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.