رسانه خبری پیامِ ایرانی

«بحران کرونا باعث افزایش شکاف جنسیتی در دستمزدها می‌شود» | جهان | DWتحقیقات گوناگون، به مرور پرده از پیامدهای بحران ویروس کرونا (سارس کوو-۲)  برمی‌دارند.

پژوهش تازه‌ای که بنیاد هانس بوکلر انجام داده است، بعد تازه‌ای از فشارهای ناشی از تعطیلی مراکز آموزشی و واحدهای شغلی را نشان می‌دهد.

بر أساس نتایج این پژوهش که به طور آنلاین و با شرکت هفت هزار و ۷۰۰ نفر صورت گرفته، پیشرفت‌هایی که تاکنون در تقسیم وظایف خانگی و تربیت فرزندان بین زن و مرد حاصل شده بود، دست‌کم به‌طور موقت و در برخی خانوارها از بین می‌رود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این گرایش در خانواده‌های با درآمد پایین یا متوسط بیشتر به‌چشم می‌خورد.

بنیاد وابسته به اتحاد سندیکاهای کارگری آلمان به این نتیجه رسیده است که با بسته‌شدن مدارس و کودکستان‌ها، زنان شاغل بار اصلی مراقبت از فرزندان را به‌دوش می‌کشند.

در خانواده‌هایی که دست‌کم یک فرزند زیر ۱۴ سال دارند، ۲۷درصد مادران شاغل و ۱۶ درصد پدران شاغل برای رسیدگی به فرزندان ساعت‌های کاری خود را کاهش داده‌اند.

اکثر کسانی که در این پژوهش آنلاین شرکت کرده‌اند، گفته‌اند که برایشان گذشتن از بخشی از درآمد مادر آسان‌تر است، زیرا مردها بیشتر حقوق می‌گیرند.  

تشدید نابرابری جنسیتی

بتینا کوهل‌راوش، مدیر علمی موسسه علوم اقتصادی و اجتماعی بنیاد هانس بوکلر می‌گوید: «بحران کرونا نه تنها نابرابری‌ها در فرصت‌های اقتصادی و اجتماعی را آشکار می‌سازد، بلکه آنها را تشدید هم می‌کند.»

بر أساس نتایج نطرسنجی بنیاد بوکلر، آمار زوج‌هایی که در حالت عادی سرپرستی فرزندشان را به طور مساوی تقسیم می‌کنند، تغییر چشم‌گیری یافته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در میان زوج‌هایی که پیش از بروز بحران کرونا مسولیت رسیدگی به فرزندشان را به طور مساوی تقسیم کرده بودند، تنها ۶۰ درصد حاضرند که اکنون هم به طور برابر این مسولیت را به‌عهده بگیرند.

بیش از ۳۰ درصد زنان گفته‌اند که تحت تاثیر بحران کرونا اکنون وظایف بیشتری در سرپرستی فرزند به‌عهده گرفته‌اند.

خطر بیکاری

پژوهشگران بنیاد هانس بوکلر هشدار می‌دهند که به احتمال زیاد پیامدهای بحران کرونا برای مدت‌زمانی طولانی مشهود خواهد بود و در نتیجه زنانی که از کار خود برای نگه‌داری فرزندان به‌طور موقت می‌گذرند، برای مدت بیشتری در خانه خواهند ماند.

در این صورت این احتمال زیاد است که بسیاری از آنها نتوانند پس از پایان بحران به محل کار خود بازگردند.

پژوهشگران پس از ارزیابی پاسخ‌های شرکت‌کنندگان در نطرسنجی، با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی، به این نتیجه رسیده‌اند که بحران اقتصادی ناشی از کرونا، شکاف جنسیتی دستمزد را بیشتر خواهد کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.