رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا به بزرگ‌ترین اقامتگاه پناهندگان جهان راه یافت | جهان | DWدر همان روزهای آغازین همه‌گیرشدن ویروس کرونا (سارس‌کوو ۲) سازمان‌های امدادی بین‌المللی هشدار دادند که وجود این ویروس در اقامتگاه‌های پناهندگان می‌تواند پیامدهای فاجعه‌آمیزی داشته باشد.

دولت بنگلادش نیز به این هشدارها اهمیت داد و از اوایل آوریل اقامتگاه کوتوپالونگ را قرنطینه کرد و ورود و خروج از آن را به حداقل رساند.

برای این منظور گشت‌های پلیس راه افتاد، اما دولت به جای روشنگری در این زمینه، اقدام به محدودیت سرعت اینترنت و جلوگیری از پخش اطلاعات غیررسمی در باره کرونا و بیماری ناشی از آن (کووید ۱۹) کرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

سازمان‌های بین‌المللی مانند “کمیته بین‌المللی نجات” ضمن انتقاد به این سیاست حیرت‌انگیز دولت، اقدام به آماده‌سازی شرایط درمانی برای بیماران احتمالی کردند.

به گفته سخنگوی این کمیته، یک بیمارستان صحرایی با یک‌هزار و ۷۰۰ تختخواب در دست ساخت است و در حال حاضر امکانات برای پذیرش صدها بیمار وجود دارد.

نگرانی از ابتلای صدها هزار نفر

اکنون نخستین مورد ابتلا به کرونا در اقتامتگاه کوتوپالونگ شناسایی شده است. محمد محفوظ رحمان، سرپرست این اقامتگاه و عضو کمیسیون دولتی برای کمک به پناهجویان به دویچه وله گفت: «پناهجوی روهینگیایی مبتلا به کرونا به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان سازمان پزشکان بدون مرز منتقل شده و شش عضو خانواده او نیز در قرنطینه به‌سر می‌برند.»

به گفته کمیته بین‌المللی نجات، دولت بنگلادش و سازمان‌های امدادرسان در حال تحقیق در باره ارتبا‌ط‌گیری فرد مبتلا در هفته‌های گذشته هستند تا بتوانند مبتلایان احتمالی را شناسایی و آزمایش کنند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کارشناسان معقتدند که ابتلای یک پناهجو این امکان را به‌وجود آورده است که ۸۵۵ هزار پناهجوی ساکن اقامتگاه و ۴۴۰ هزار تن از ساکنان مناطق حوالی آن در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار بگیرند.

به همین دلیل کمیته بین‌المللی نجات هشدار داده است که بدون کمک‌های بیشتر، جلوگیری از یک فاجعه احتمالی در این اقامتگاه امکان‌پذیر نخواهد بود.

پناهجویان روهینگیا در اقامتگاه کولوپالونگ در وضعیت اسفباری به‌سر می‌برند. آنها از ابتدایی‌ترین امکانات بهداشتی محرومند و حتی آب کافی برای نظافت ندارند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.