رسانه خبری پیامِ ایرانی

کارزار خصمانه رسانه‌های مصر و عربستان علیه برنده جایزه نوبل صلح یمنی | جهان | DWعضویت توکل کرمان در شورای جهانی نظارت بر فیسبوک و اینستاگرام با موافقت و مخالفت بسیاری از فعالان عرب‌زبان شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است.

شماری از سیاستمداران و وکیلان مصری و عربستان سعودی نیز در رسانه‌های گوناگون به انتقاد از این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی یمنی پرداخته‌اند. برخی از منتقدان کرمان، کاربران شبکه‌های مجازی عرب‌زبان را به تحریم فیسبوک و اینستاگرام فراخوانده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

جان طلعت، عضو کمیته ارتباطات پارلمان مصر، از نمایندگان مجلس کشورهای منطقه خواست تا علیه این انتصاب اقدام کنند و آن را “اقدامی تحریک‌آمیز” بخوانند.

به گزارش الجزیره، یک مجری تلویزیون مصر توکل را به حمایت از تروریسم جهانی متهم کرده است.

شورای جهانی نظارت بر فیسبوک و اینستاگرام  در سال ۲۰۱۸ ایجاد شد و ارگانی برای نظارت بر محتوای این شبکه‌های اجتماعی و داوری در باره سیاست‌های آنها به‌شمار می‌رود که می‌تواند حتی بر تصمیم‌های شرکت فیسبوک و مارک زاکربرگ، بنیانگذار و مدیر عامل آن در خصوص جلوگیری از پخش برخی از پست‌های این دو شبکه اجتماعی تاثیر بگذارد.

کرمان بیستمن عضو و تنها فرد عرب‌زبان این شورا است.

گفته می‌شود که علت اصلی حمله‌های رسانه‌ای به فعال سیاسی و اجتماعی ۴۱ ساله، “وابستگی او به حزب الاصلاح یمن” است که منتقدان توکل کرمان مدعی‌اند این حزب شاخه یمن اخوان‌المسلمین است.

کرمان پیش‌تر با این حزب همکاری می‌کرده اما سران حزب او را به دلیل انتقادهایش از عربستان سعودی برای حمله به یمن کنار گذاشتند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کرمان در سال ۲۰۱۱ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد و یکی از پنج برنده این جایزه بود که به جمهوری اسلامی به دلیل کشتار معترضان در دی ماه گذشته اعتراض کردند.

او مبتکر “ژورنالیسم بدون زنجیر” است که برای آزادی بیان، به ویژه برای زنان، در جهان عرب فعالیت می‌کند.

مجله تایم سال گذشته کرمان را به عنوان یکی از “۱۰۰ زن برتر سال” معرفی کرد. علت این انتخاب، فعالیت او در تقویت صدای زنان منطقه و  مبارزه برای حقوق زنان و دموکراسی و صلح در یمن اعلام شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.