رسانه خبری پیامِ ایرانی

آغاز شمارش معکوس برای آتش‌بس سراسری در افغانستان | جهان | DW


هفته کاهش خشونت و درگیری در افغانستان که از بامداد شنبه، سوم اسفند (۲۲ فوریه) آغاز شد به معنای برقراری آتش‌بس سراسری و خاتمه دادن به خونریزی و تخریب نیست اما قرار است به آن منتهی شود.

توافق بر سر کاستن از درگیری‌های خشونت‌آمیز پس از ماه‌ها مذاکره میان اسلام‌گرایان افراطی طالبان و نمایندگان ایالات متحده که بارها با وقفه روبرو شد به دست آمد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز پنج‌شنبه اعلام کرد که واشنگتن و نیروهای طالبان به توافقی دست یافتند تا پس از دهه‌ها بحران، خشونت در افغانستان به طرز چشم‌گیری کاهش یابد.

پومپئو می‌گوید اگر طی این یک هفته خشونت‌ها واقعا کاهش یابد، آمریکا و نمایندگان طالبان توافق‌نامه همه‌جانبه‌ای امضاء خواهند کرد تا زمینه بازگشت آرامش به افغانستان را فراهم کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در همین حال مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا هشدار داده که اگر شبه‌نظامیان طالبان به تعهدات خود در این یک هفته پایبند نمانند، ایالات متحده همچنان آمادگی دارد که از هم‌پیمانان خود در افغانستان دفاع کند.

بیانیه طالبان برای کاهش خشونت

تا کنون درباره جزئیات چگونگی کاهش خشونت در یک هفته منتهی به دهم اسفند خبر زیادی منتشر نشده است. طالبان در بیانیه‌ای که شامگاه جمعه منتشر شد از نیروهای خود خواسته که در یک هفته آینده به طور کامل به “برنامه” مورد توافق پایبند بمانند و در عین حال آماده “دفاع از خود” در برابر حمله‌های احتمالی طرف مقابل باشند.

اسلام‌گرایان طالبان همچنین از شبه‌نظامیان خود خواسته‌اند به طور جدی از ورود به مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی خودداری کنند و می‌گویند انتظار دارند که نظامیان آمریکایی نیز از حمله به مواضع این گروه و بمباران آن خودداری کرده و در بهترین حالت آن را کاملا متوقف کنند.

یکی از نشست‌های نمایندگان آمریکا و طالبان در دوحه قطر، عکس از آرشیو

یکی از نشست‌های نمایندگان آمریکا و طالبان در دوحه قطر، عکس از آرشیو

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید نیروهای پلیس و نظامیان طی این هفته تنها علیه شبه نظامیان تروریست گروه دولت اسلامی (داعش)، افراطیان شبکه القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی اقدام می‌کنند و به نیروهای طالبان حمله نخواهند کرد.

گفته می‌شود هدف آمریکا از اعلام هفته کاهش خشونت، از جمله ارزیابی میزان کنترل اسلام‌گرایان افراطی طالبان بر شبه‌نظامیان حامی این گروه است.

خروج آمریکا در برابر تضمین طالبان

قرار است در توافق‌نامه‌ای که پس از این یک هفته به امضاء می‌رسد زمان‌بندی خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان مشخص شود و طالبان در مقابل تضمین کند که این کشور به پایگاهی برای گروه‌های تروریستی تبدیل نشود.

خبرگزاری فارس در یک پیام توئیتری به نقل از سخنگوی دفتر سیاسی طالبان و بدون نام بردن از گروه‌های تروریستی به برنامه کمابیش مشابهی اشاره کرده و می‌گوید توافق‌نامه نهایی دهم اسفند (۲۹ فوریه) در دوحه پایتخت قطر امضاء خواهد شد.

مذاکرات دولت افغانستان با طالبان

نیروهای طالبان تا کنون حاضر به مذاکره مستقیم و رسمی با دولت مستقر در کابل به ریاست اشرف غنی نبوده‌اند. قرار است پس از توافق دوحه مذاکرات بین گروه‌های افغان، که مذاکرات واقعی و نهایی بر سر صلح پایدار تلقی می‌شود، آغاز شود.

مذاکرات میان نمایندگان آمریکا و طالبان برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران افغانستان از تابستان ۲۰۱۸ آغاز شد. ایالات متحده از همان زمان امیدوار بود طالبان را به پذیرش یک آتش‌بس سراسری ترغیب کند اما اسلام‌گرایان افراطی که خشونت را اهرم اصلی فشار خود می‌دانند تا کنون حاضر به پذیرش آن نبوده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

هنوز آینده افغانستان پس از دهم اسفند و چگونگی تقسیم قدرت میان طالبان و دولت اشرف غنی مشخص نیست. نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برآورد می‌کنند طالبان و دیگر گروه‌های افراطی در فصل پایانی سال ۲۰۱۹ روزانه در حدود ۹۰ عملیات نظامی شرکت داشته‌اند.

گفته می‌شود در بیش از یک سوم از این عملیات تعدادی کشته و مجروح شده‌اند. بسیاری امیدوارند هفته کاهش خشونت زمینه‌ساز پایان دادن به بحران افغانستان باشد و مذاکرات طالبان و دولت به برقراری یک آتش‌بس سراسری و پایدار منجر شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.