رسانه خبری پیامِ ایرانی

پناهجویان در مرز میان ترکیه و یونان؛ درگیری‌های تازه | جهان | DWمأموران مرزی یونان بار دیگر با هزاران پناهجویی که از سرزمین ترکیه به سوی مرزهای اروپا روانه شده‌اند، مقابله کردند و در مواردی با آنها درگیر شدند.

مأموران پلیس یونان روز جمعه ششم مارس (۱۶ اسفند) نیز به سوی پناهجویانی که می‌کوشیدند از مرز عبور کنند، گاز اشک‌آور شلیک کردند. پناهجویان به سوی مأموران سنگ پرتاب کردند.

دولت یونان ترکیه را متهم می‌کند که پناهجویان را وا می‌دارد که با زور و خشونت از مرز دو کشور بگذرند و وارد قلمرو اتحادیه اروپا شوند.

پناهجویانی که پشت مرز گرد آمده‌اند، با فریادهای “صلح” و “آزادی” خواهان ورود به قلمرو اتحادیه هستند. آنها شعار می‌دهند: “مرز را باز کنید” و “ما می‌خواهیم با آرامش زندگی کنیم”.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در پیامی خطاب به پناهجویان از آنها خواست که به سوی مرز یونان نروند و تأکید کرد که «مرزها بسته است».

گفته می‌شود که در میان پناهجویان این شایعه نادرست زبانزد شده است که گویا مرزهای اتحادیه اروپا از جانب یونان و بلغارستان و قبرس برای عبور غیرمجاز باز شده است.

وضعیت دشوار یونان

دولت یونان زیر فشاری مضاعف قرار گرفته است. از سویی با ازدحام پناهجویان در مرز با ترکیه با بحرانی فزاینده روبروست و از سوی دیگر زیر فشار شهروندان خود قرار دارد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

یک نظرسنجی نشان می‌دهد که ۷۶ درصد از مردم یونان با تشدید کنترل مرزها در برابر ورود پناهجویان موافق هستند. تنها ۱۸ درصد از مردم از عملکرد سخت‌گیرانه پلیس و ارتش انتقاد می‌کنند.

هم‌اکنون وضعیت پناهجویان در جزایر یونان به شدت بحرانی است. بیش از ۴۰ هزار پناهجو در سخت‌ترین شرایط زندگی می‌کنند و روز به روز بر شمار آنها افزوده می‌شود، بدون آن که توان مادی دولت یونان افزایش یابد.

۱۰۰ هزار پناهجو در سال ۲۰۲۰ وارد یونان خواهند شد

برای نمونه در جزیره یونانی کاستلوریزو که تنها سه کیلومتر با ترکیه فاصله دارد، اهالی از ورود پناهجویان تازه حیران و درمانده هستند. یکی از همکاران بخشدار جزیره می‌گوید: «ما اینجا فقط چند صد خانوار هستیم؛ به این همه پناهجو نه می‌توانیم مسکن بدهیم و نه خوراک. واقعا نمی‌دانیم با این همه آدم چکار کنیم.»

بازی سیاسی ترکیه

قوانین مرزی اتحادیه اروپا همچنان معتبر است و کسی نمی‌تواند بدون جواز و ویزا وارد قلمرو این اتحادیه شود. کشورهای اتحادیه، از جمله آلمان، تأکید می‌کنند که مهاجرت و پناهندگی باید با طی کردن مدارج قانونی انجام گیرد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان ضمن انتقاد از سیاست ترکیه، راهی شدن هزاران نفر به سوی مرزهای اروپا را وضعیتی ناگوار دانست که می‌تواند عواقبی سهمگین داشته باشد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بحران در مرز یونان از زمانی شروع شد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، هفته گذشته اعلام کرد که مرزهای کشورش را به سوی یونان باز کرده است. او این اقدام را چنین توجیه کرد که اتحادیه اروپا به تعهدات خود در چارچوب توافق مربوط به پناهجویان عمل نکرده است.

به دنبال سخنرانی رئیس جمهور ترکیه هزاران نفر از پناهجویان ساکن ترکیه به سوی مرز یونان به راه افتادند. از سوی دیگر یونان مرزهای خود را بست و اعلام کرد که تا یک ماه به هیچ تقاضای مهاجرت یا پناهندگی رسیدگی نخواهد کرد.

ترکیه به حدود ۶ / ۳ میلیون پناهجو، به طور عمده از سوریه، پناه و مأوا داده است و همواره شکوه می‌کند که از حمایت جدی اتحادیه اروپا برخوردار نیست.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.