رسانه خبری پیامِ ایرانی

دونالد ترامپ بازرس ارشد وزارت امور خارجه را ″شبانه″ اخراج کرد | جهان | DWاستیو لینیک به تحقیق پیرامون فعالیت و عملکرد مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اقدام کرده بود. این در حالی است که بر اساس خبری که از سوی رسانه‌های آمریکا منتشر شده، دونالد ترامپ در ساعات شبانه جمعه ۲۶ اردیبهشت (۱۵ مه) به وقت محلی، به اخراج او دست زده است.

یکی از نمایندگان دموکرات آمریکا اعلام کرده است که علت اخراج استیو لینیک، اقدام او به تحقیق پیرامون فعالیت و عملکرد مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بوده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در واپسین ساعات جمعه ۱۵ مه خبر اخراج بازرس ارشد این وزارتخانه را تایید کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

الیوت انگل، رئیس کارگروه سیاست خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، اخراج استیو لینیک را در ارتباط با تحقیقات او پیرامون پمپئو اعلام کرده است. گفته شده است که ترامپ، در دفاع از مهم‌ترین حامی خود در دولت، یعنی مایک پمپئو، دست به چنین عملی زده است.

روشن نیست که چه اتهاماتی متوجه مایک پمپئو بوده و استیو لینیک پیرامون چه موضوعی دست به تحقیق زده است.

نانسی پلوسی و انتقاد از ترامپ

فرستنده خبری “سی‌ان‌ان” خبر از واکنش نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نسبت به خبر اخراج لینیک داده است. گفته می‌شود که ترامپ خبر این جابه‌جایی در وزارت امور خارجه را با ارسال نامه‌ای به اطلاع رئیس مجلس نمایندگان رسانده است.

پلوسی ترامپ را متهم به آن کرد که برای مجازات استیو لینیک اقدام به اخراج او کرده است. او مدعی شد که لینیک با نظارت خود بر عملکرد وزارت امور خارجه مطابق امنیت ملی و در دفاع از قانون اساسی آمریکا عمل کرده است.

نشریه “پولیتیکو” از جایگزینی استیو لینیک با یکی از معتمدان مایک پنس، معاون دونالد ترامپ خبر داده است. فرستنده خبری “سی‌ان‌ان” نام جانشین لینیک را استفن آکارد اعلام کرده است. بنا بر گزارش این فرستنده خبری، تصمیم درباره به کار گیری استفن آکارد از سوی مایک پمپئو اتخاذ شده است.

استیو لینیک و طرح استیضاح ترامپ

سایت “اشپیگل آنلاین” نیز با انتشار گزارشی درباره این جابه‌جایی در وزارت امور خارجه اعلام کرده است که استیو لینیک در ماجرای طرح استیضاح علیه دونالد ترامپ نقش اندکی داشته است.

پس از آنکه طرح استیضاح ترامپ در ارتباط با پرونده اوکراین در اثر مخالفت مجلس سنای این کشور به شکست انجامید، دونالد ترامپ اقدام به اخراج افرادی کرد که در این پرونده علیه او شهادت داده بودند.

از جمله کسانی که توسط دولت ترامپ از کار خود برکنار شدند، می‌توان از گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا و همچنین آلکساندر ویندمن، کارشناس مسائل اوکراین در شورای امنیت ملی کاخ سفید نام برد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

استیو لینیک در دوره زمامداری باراک اوباما، در سال ۲۰۱۳ به عنوان بازرس ارشد وزارت امور خارجه آمریکا انتخاب شده بود.

باید یادآور شد که نانسی پلوسی برکناری استیو لینیک را “جابه‌جایی شبانه” در وزارت امور خارجه آمریکا خوانده و از آن انتقاد کرده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.