سارا شاه‌آبادی، مدیر گروه کنترل بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه روز شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ با تأیید خبر آغاز موج دوم شیوع کرونا در کشور اعلام کرد با گذشت سه ماه از شیوع بیماری کرونا، تمام مردم نسبت به خطرات این بیماری آگاه شده‌اند، اما همچنان شاهد «بی‌خیالی و بی‌احتیاطی از سوی بسیاری افراد هستیم.»
به‌ نوشته خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شاه‌آبادی بدون اشاره به نقش دولت در عدم اعمال محدودیت‌ها و حمایت‌های لازم برای کنترل ویروس کرونا گفت: «بسیاری مردم از انجام مراقبت‌های بهداشتی و حفاظتی خسته شده‌اند اما باید بدانند تا زمان پایان کرونا این مراقبت‌ها باید ادامه داشته باشد.»
او گفت: «مانند همیشه توصیه اکید ما خودداری از حضور غیرضروری در سطح جامعه، رعایت فاصله اجتماعی با افراد جامعه و استفاده از ملزومات حفاظتی از جمله ماسک و دستکش برای پیشگیری از شیوع کروناست.»
این گفته‌های مسئولان بهداشتی ایران در حالی‌ست که در ماه‌های اخیر در سایه عدم حمایت‌های مالی دولت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، بسیاری از کارگران برای تأمین معیشت خود و خانواده‌هایشان مجبور به بازگشت به محل کار شده‌اند.
سارا شاه‌آبادی اما در ادامه گفت که در حال حاضر افراد بالای ۱۵ سال از طریق تماس با شماره تلفن ۴۰۳۰ مدام غربالگری می‌شوند.
به گفته او در طرح غربالگری افراد بالای ۱۵ سال، تمرکز ویژه‌ای بر بررسی وضعیت مبتلایان بیماری‌های زمینه‌ای و زنان باردار وجود دارد و این افراد تقریبا هر هفته یک‌بار غربالگری می‌شوند.
پیش از این و در روز ۲۳ اردیبهشت ‌ماه، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران نیز با تأیید خبر به‌ صدا درآمدن آژیر خطر «موج سوم شیوع کرونا در استان کرمانشاه»، شهروندان این استان را به «بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی» متهم کرده بود. ‎