رسانه خبری پیامِ ایرانی

کشورهای اروپایی گام به گام مرزهای خود را باز می‌کنند | جهان | DW


دولت آلمان روز شنبه در جهت کاستن از محدودیت‌های مرزی خود گام برداشت. شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا رفع کامل محدودیت‌های مرزی هنوز باید چند هفته‌ای از خود صبر و حوصله نشان دهند.

در نخستین اقدام مهم، دولت آلمان از روز شنبه ۲۷ اردیبهشت (۱۶ مه) از گستره محدودیت‌های مرزی خود با کشورهای لوکزامبورگ، اتریش و سوئیس کاست و امکان رفت و آمد بیشتر مردم را تحت شرایطی خاص فراهم آورد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کاهش محدودیت‌های مرزی بین آلمان و کشورهای سوئیس، لوکزامبورگ و اتریش عمدتا ناظر بر مرزهای زمینی است و الزاما شامل مرزهای هوایی این کشورها نمی‌شود. تردد مسافران پروازهای بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر اساس قواعد دیگری تنظیم می‌شود.

چه کسانی حق عبور دارند؟

همه کسانی که برای بازدید از اعضای خانواده خود یا برای رفتن به سوی شریک زندگی‌شان خواستار عبور از مرزهای یادشده آلمان هستند، از روز شنبه از چنین حقی برخوردار خواهند بود.

افزون بر این، شرکت در مراسم خانوادگی همچون مراسم ازدواج یا سوگواری و همچنین شرکت در مراسم دینی نیز دلیلی پذیرفتنی برای عبور از مرزهای یادشده تلقی می‌شود.

کسانی که زمین یا خانه‌ای در آن سوی مرزهای آلمان در کشورهای یادشده دارند، نیز می‌توانند با ارائه مدرک از مرز عبور کنند.

به این منظور دولت آلمان فرمی را پیشبینی کرده است. مسافران باید این فرم را که به طور آنلاین در دسترس همگان قرار گرفته، پر کنند و با ذکر مشخصات و دلیل سفر به هنگام عبور از مرز تحویل دهند.

موانع ایجاد شده در گذرگاه‌های مرزی آلمان با لوکزامبورگ نیز پس از دو ماه از امروز برچیده شدند. باید یادآور شد که رفع کامل محدودیت‌های مرزی بین آلمان، اتریش، سوئیس و لوکزامبورگ در روز ۱۵ ژوئن اجرایی خواهد شد.

تسهیل سفر خارجیان به آلمان

پلیس آلمان در عین حال سفر شهروندان خارجی به آلمان را تسهیل نموده است. افرادی که از تابعیت دولت آلمان برخوردار نیستند نیز برای پیوستن به همسر یا شریک زندگی خود یا بازدید از اقوام و خویشان خود می‌توانند به آلمان سفر کنند.

شرکت در مراسم خاک‌سپاری و همچنین ازدواج نیز از جمله دیگر دلایلی هستند که می‌توانند در صدور ویزا برای خارجیانی که قصد سفر به آلمان را دارند، موثر باشند.

همچنین سفر با هدف انجام امور شغلی یا برای تحصیل نیز برای خارجیانی که قصد سفر به آلمان را دارند، تسهیل خواهد شد.

کاهش محدودیت‌های مرزی فرانسه

کنترل مرزی در فرانسه نیز کاهش یافته و طبق تصمیم دولت این کشور، از محدودیت‌های پیشین کاسته شده است. همه گذرگاه‌های مرزی فرانسه از روز شنبه ۱۶ مه قابل عبور خواهند بود. با وجود این پلیس در گذرگاه‌های مرزی به کنترل مسافران ادامه خواهد داد.

بر اساس خبری که روز شنبه ۱۶ مه از سوی سایت “تاگس‌شاو” وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان منتشر شده، کنترل مسافران در مرزهای فرانسه به شکل گزینشی صورت می‌گیرد و پلیس مرزی از کنترل همه خودروها اجتناب می‌ورزد.

خانواده‌هایی که برخی از اعضای‌شان در آن سوی مرز فرانسه زندگی می‌کنند، می‌توانند با ارائه مدرک از مرز بین شهر کل واقع در آلمان و فرانسه عبور کنند.

این قاعده همچنین شامل آن دسته از زوج‌هایی می‌شود که رسما ازدواج نکرده‌اند. شرکت در مراسم خانوادگی و مراسم دینی نیز از دیگر دلایل مشروع برای عبور از مرزهای فرانسه اعلام شده است.

گشایش مرزهای ایتالیا

ایتالیا از جمله کشورهای اروپایی است که به طور جدی با بحران کرونا روبه‌رو بوده‌ است. از این رو، گشایش مرزهای ایتالیا دیرتر از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد.

بر اساس تصمیم دولت این کشور محدودیت‌های مرزی ایتالیا از اوایل ماه ژوئن و به طور گام به گام برداشته خواهد شد.

شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توانند از روز سوم ژوئن بدون الزام دو هفته قرنطینه، به ایتالیا سفر کنند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

افزون بر آن، شهروندان ایتالیا نیز می‌توانند از تاریخ اعلام شده از مرزهای کشور خود عبور کرده و به کشورهای دیگر سفر کنند.

تا کنون فقط شهروندان ایتالیایی یا خارجیانی که در خاک ایتالیا اقامت دارند، حق سفر به این کشور را داشتند. لازم به یادآوری است که میزان ابتلا به بیماری کرونا در ایتالیا نیز همچون سایر کشورهای اروپایی برای مدتی نسبتا طولانی سیر نزولی داشته است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.