رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، شرق تهران را پرلرزه‌ترین منطقه پایتخت خوانده و گفته بعد از وقوع زلزله دماوند در این مدت ۱۴ زلزله با ریشترهای ۲.۵ تا ۳.۹ رخ داده ‌است.
علی بیت‌الهی در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، ضمن اشاره به شایعاتی مبنی بر اینکه پس از وقوع زلزله ۵.۱ ریشتری دماوند گسل مشا فعال شده است، گفته: «اینکه این گسل پس از وقوع زلزله دماوند فعال شده، عبارت کارشناسی شده‌‌ای نیست. گسلی که آبرفت‌ها را قطع کرده و در طول ۱۰ ساله گذشته زلزله ایجاد کرده، فعال بوده است. روند انباشت تنش و فشار در لایه‌های زمین یک امر تدریجی است که در مرحله‌ای موجب شکستگی لایه‌های زمین می‌شود. هر چند این دوره در زمین‌شناسی دوره کوتاهی است اما در مقابل عمر انسان این روند ۱۰ ساله دوره طولانی‌ای محسوب می‌شود.»
او در پاسخ به این سوال که آیا وقوع زلزله در حریم گسل مشا می‌تواند منجر به تحریک سایر گسل‌های تهران شود، گفته: «بخش شرقی تهران به ویژه ۳۰ کیلومتری مرز شرق تهران در حوالی جنوب دماوند و روستایی به نام ایرا، محل تلاقی دو گسل مشا و گسل شمال تهران است و جزو منطقه‌های خطرناک در تهران محسوب می‌شود. تعداد زلزله‌ها در شرق تهران بیشتر است و هرچه از سمت شرق تهران که در امتداد گسل مشا است به سمت مرکز و غرب می‌رویم تعداد زلزله‌ها کمتر می‌شود.» به گفته بیت‌الهی هنوز ارتباطی بین گسل مشا و سایر گسل‌های تهران پس از وقوع زلزله دماوند دیده نشده؛ هرچند تجهیزات و امکانات ایران برای رصد لحظه‌ای زلزله‌ها محدود است.
او درباره تعداد پس‌لرزه‌های رخ داده پس از وقوع زلزله دماوند گفته: «دو آمار در این زمینه وجود دارد. آمار اول به زلزله‌های با بزرگی ۲.۵ ریشتر و بیشتر مربوط می‌شود که در این مدت ۱۴ زلزله با ریشترهای ۲.۵ تا ۳.۹ رخ داده‌. آمار دوم مبتنی بر زلزله‌های کمتر از ۲.۵ ریشتر است که چیزی حدود ۵۰ تا ۶۰ زمین لرزه بوده ‌است.»
به گفته بیت‌الهی کسی نمی‌تواند بگوید پس از این زلزله با ریشتر بالای ۵.۱ رخ می‌دهد یا نه، اما احتمالات و تجربه می‌گوید زلزله ۵.۱ ریشتری پیش لرزه نبوده و هر چه تعداد پس‌لرزه‌ها بیشتر باشد، احتمال وقوع زلزله بزرگ‌تر کمتر خواهد بود.