زینب طاهری وکیل مدافع محمد ثلاث، درویش گنابادی اعدام شده، روز شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ با تأیید خبر برگزاری دادگاه رسیدگی به شکایات مصدومان و آسیب‌دیدگان حادثه خیابان گلستان هفتم گفت که این دادگاه از جنبه «پرداخت دیه» به مصدومان، در شعبه ۱۱۵۵ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی بعثت برگزار شده است.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به‌ نقل از این وکیل دادگستری، پس از اجرای حکم قصاص (اعدام) محمد ثلاث در سال ۹۷، پرونده‌ای با شکایت هفت نفر از مصدومان این حادثه تحت عنوان «ضرب و جرح عمدی از طریق حمله با اتوبوس» و پرداخت دیه مطرح شد که به دلیل قصاص موکل، دادسرا در ارتباط با عنوان اتهامی ضرب و جرح «موقوفی تعقیب» صادر کرد اما برای تعیین تکلیف دیه، پرونده را به دادگاه فرستاد.
به گفته طاهری، دادسرا از جهت جنبه عمومی جرم ایراد ضرب و جرح عمدی از طریق حمله با اتوبوس و تخریب، علیه محمد ثلاث اعلام جرم کرده بوده که در این ارتباط نیز به لحاظ فوت موکل، قرار موقوفی تعقیب صادر شده است.
بنابر اعلام زینب طاهری، مقرر شده که در صورت ورود شکایت، دیه از «صندوق دیه بیت‌المال» پرداخت شود.
در جریان تجمعات اعتراضی درویشان گنابادی در بهمن و اسفند ۱۳۹۶ در خیابان گلستان هفتم، مأموران امنیتی با حمله به معترضان، این تجمع مسالمت‌آمیز را به خشونت کشیدند. سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی ایران روز ۳۰ بهمن ‌ماه اعلام کرد که در حمله یک اتوبوس به جمع مأموران نیروی انتظامی در محدوده خیابان پاسداران، سه مأمور کشته شده‌اند.
در روزهای بعد نهادهای امنیتی ایران، محمد ثلاث، یکی از درویشان گنابادی بازداشت شده در جریان این تجمعات را مسئول حمله به مأموران معرفی کردند. هر چند ثلاث در جریان برگزاری دادگاه خود بارها اعلام کرد تحت شدیدترین شکنجه‌ها مجبور به پذیرش این اتهام شده اما سرانجام در سحرگاه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ در زندان رجائی شهر اعدام شد.