رسانه خبری پیامِ ایرانی

انتقال ویروس کرونا از طریق تماس با سطوح ثابت نشده است | جهان | DWسازمان جهانی بهداشت می‌گوید نتایج تازه‌ترین تحقیقات ثابت نکرده‌ که احتمال انتقال ویروس کرونا به انسان از طریق دست زدن به اجسام مختلف، مثلا به دستگیره در، کیبورد کامپیوتر و نظایر آن وجود دارد. با این حال این سازمان روز شنبه ۲۷ اردیبهشت در توصیه‌های بهداشتی خود همچنان بر استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای تمیز کردن سطوح تاکید کرد. 

این توصیه بنابر آزمایشاتی شده است که نشان می‌دهد ویروس کرونا می‌تواند بر سطح ماسک‌های پزشکی تا هفت روز زنده بماند. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید به تمامی پژوهش‌های کنونی درباره میزان زنده ماندن ویروس کرونا در شرایط گوناگون باید با احتیاط برخورد کرد. زیرا این آزمایش‌ها در محیط آزمایشگاه انجام می‌شوند و لزوما در محیط بیرون از آزمایشگاه قابل اتکا نیستند. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در یک سری از پژوهش‌ها نشان داده شده است که ویروس کرونا بر فلزات و سطوح پلاستیکی تا هفت روز، بر شیشه دو روز و بر پارچه و چوب یک روز دوام می‌آورد. ولی در آزمایشات دیگری زمان زنده ماندن ویروس کرونا بر سطوح مسی چهار ساعت، مقوا ۲۴ ساعت و بر پلاستیک و فلزات ۷۲ ساعت بوده است. به همین دلیل نیز اگرچه آزمایش‌هایی که تاکنون انجام شده‌اند ثابت نکرده‌اند که کووید ۱۹ از طریق لمس اجسام به انسان سرایت می‌کند، اما تجربیاتی که با سایر انواع ویروس کرونا شده این احتمال را منتفی نمی‌کند.  

به همین دلیل نیز ضدعفونی کردن نه فقط در بیمارستان‌ها ضروری است، بلکه در محیط‌های دیگر مانند دستشویی، سرویس‌های بهداشتی ضروری کردن است. ضدعفونی وسایل الکترونیکی، دستگیره راه‌پله، زمین و دیوارها نیز توصیه می‌شود. 

البته سازمان جهانی بهداشت پاشیدن مواد ضدعفونی در محیط‌های مختلف مانند کلینیک‌ها، مغازه‌ها، دفاتر، فضای باز و خانه را صحیح نمی‌داند. از این روش بویژه درکشورهای آسیایی بسیار استفاده می‌شود. این سازمان می‌گوید خیابان‌ها و پیاده‌روها محل ذخیره ویروس نیستند. در عین حال که بعید است مواد ضدعفونی کننده بر سطوحی که صاف نیستند مدت طولانی اثر کنند. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

از همه مهم‌تر این که به انسان‌ هیچگاه نباید مواد ضدعفونی پاشید. این کار از انتقال ویروس از فرد مبتلا به آن به دیگری جلوگیری نمی‌کند، بلکه خطرات بسیاری برای سلامت فرد دارد؛ از سوختگی پوست و چشم تا ورود مواد سمی و شیمایی به ریه‌ها و مشکلاتی که برای دستگاه گوارش م‌تواند ایجاد شود. 

در بسیاری از تصاویری که از ایران یا کشورهای دیگر منتشر شده حجم بالایی از مواد ضدعفونی کننده در خیابان‌ها و معابر عمومی پاشیده می‌شود. در برخی کشورها حتی به لباس مسئولانی که برای حضور در یک جلسه هیئت دولت وارد سالن می‌شوند مواد ضدعفونی پاشیده می‌شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.