رسانه خبری پیامِ ایرانی

بند ممنوعیت مبارزه با ورزشکاران اسراییل از طرح دوفوریتی حذف شد۳ hours, 50 minutes

«محمدجواد جمالی نوبندگانی»، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری برنا گفته است که امروز بند‌ عدم رویارویی با ورزشکاران اسراییل از طرحی که به گفته او «طرح دوفوریتی مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی» نام دارد، حذف شده است.

سه‌شنبه هفته گذشته سرویس پارلمانی خبرگزاری فارس گزارش داد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران با دوفوریتی «ممنوعیت تقابل ورزشکاران ایران و اسراییل» موافقت کرده‌اند.

«علی لاریجانی»، رییس مجلس اعلام کرد بود که در این رای‌گیری ۱۹۲ نماینده مجلس حضور داشتند و دوفوریتی بودن طرح با رای بالایی به تصویب رسید. ساعاتی بعد مشخص شد که حتی یک نفر از نمایندگان مجلس هم به دوفوریتی بودن طرح رای منفی نداده بودند.

آقای لاریجانی از ‌کمیسیون امنیت مجلس درخواست کرده بود هرچه سریع‌تر دوفوریتی بودن این طرح را تصویب کند تا اوایل هفته آینده در دستور کار صحن علنی مجلس قرار بگیرد.

خبرگزاری فارس مدعی شد که پس از تصویب طرح دوفوریتی، نمایندگان شعار «مرگ بر اسراییل» سر دادند. اگر این طرح پس از برسی جزییات به شکلی که مطرح شده بود قانونی می‌شد، قطعا کلیت ورزش ایران را به‌زودی به چالش می‌کشید.

اصل سوم اساسنامه کمیته بین‌المللی المپیک می‌گوید «هیچ‌یک از اعضا نمی‌توانند هیچ نوع تبعیضی در مقابل اشخاص، گروه‌ها و ملیت‌ها در زمینه جنسیت، زبان، مذهب، نژاد و سیاست یا موارد مشابه اعمال نمایند در غیر این صورت، مشمول تعلیق یا اخراج خواهند شد.»

کمیته بین‌المللی المپیک همین‌طور در بخشی از اساسنامه خود که عینا در اساسنامه فدراسیون‌های جهانی بدون تغییر محتوایی بازنشر شده می‌گوید این نهاد و تمامی اعضای زیرمجموعه‌اش متعهد می‌شوند که حقوق شناخته‌شدۀ بین‌المللی بشر را محترم شمرده و تلاش نمایند که حفاظت ازاین‌گونه حقوق را ترویج دهند.

در صورت تصویب و قانونی شدن این طرح در مجلس، ممنوعیت مبارزه ورزشکاران ایرانی و اسراییلی، می‌توانست حساسیت کمیته بین‌المللی المپیک را در مورد تمامیت ورزش ایران و تصمیم‌گیری مستقیم برای تعلیق کلیت ورزش ایران به همراه داشته باشد.

پنج‌شنبه نیز «محمد عزیزی» که پیش از این به‌عنوان «سلطان پوشک» شناخته می‌شد در گفت‌وگو با «اعتماد آنلاین» گفت: «ورزش ایران تعلیق شود، چه اهمیتی دارد؟»

آقای عزیزی مرداد ۱۳۹۸ به دلیل اخلال در بازار پوشک و خودرو بازداشت شد. «احمد توکلی»، در نامه‌‌ای خطاب به «ابراهیم رئیسی» رییس قوه قضاییه ایران نوشت: «طبق اطلاعات موثق، بازپرس دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی، چهارشنبه نوزدهم تیرماه، آقای محمد عزیزی نماینده ابهر در مجلس را از طریق هیات‌رییسه مجلس به دادسرا فراخواند و پس از تحقیقات اولیه برای وی قرار تأمین وثیقه ۵ میلیارد تومانی صادر شد، ولی چون متهم از تامین وثیقه خودداری کرد، روانه اوین شد.»

حالا کمیسیون امنیت ملی مجلس، بند ممنوعیت مبارزه با ورزشکاران اسراییلی را از دستور کار خارج کرده است. خبرگزاری برنا، رسانه نزدیک به وزارت ورزش و جوانان این خبر را مخابره کرده است.

 

مطالب مرتبط:

تصویب دوفوریتی ممنوعیت مبارزه با اسراییل؛ تعلیق قطعی می‌شود؟

بوکسور پناهنده ایرانی: گفتند با اسرائیل بازی نکن، گفتم می‌کنم

سایه دوباره اسرائیل روی سر فوتبال ایران

اشک‌های شجاعی پس از تابو شکنی و بازی مقابل مکابی

سعید مولایی و پناهندگی در آلمان؛ ورزش ایران تعلیق می‌شود؟

مولایی تابعیت مغولستان را پذیرفت؛ خروج از زیر پرچم تیم پناهنده‌هامنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.