رسانه خبری پیامِ ایرانی

سایه کرونا بر بازار بنزین؛ احتمال واگذاری بخشی از صنعت نفت به بخش خصوصی


Share

صنعت جهانی نفت همچنان درگیر نوسان ناشی از شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیاست. در این میان، بنا به اذعان بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، سوددهی پالایشگاه‌ها در کشور به‌ شدت پایین آمده، به ‌حدی که بسیاری از آنها زیان‌ده شده‌اند.

پالایشگاه آبادان/ عکس از آرشیو

زنگنه همچنین اعلام کرده که وزارت‌ نفت هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا در کشور، تلاش‌های مصرانه‌ای را برای متوقف نکردن تولید در صنعت نفت با حفظ سلامت کارکنان در دستور کار قرار داده است. او بخشی از این تلاش‌ها را واگذاری سوخت‌رسانی هوایی به بخش خصوصی «صاحب صلاحیت» عنوان کرده است.

به ‌نوشته خبرگزاری مهر، وزیر نفت ایران روز ۲۳ اردیبهشت ‌ماه در ابلاغیه‌ای خطاب به محمدرضا مقدم، مشاور وزارت نفت، دستور بررسی راهکارهای کاهش تصدی دولت در انبارداری، حمل و توزیع بنزین و نفت‌گاز بخش حمل ‌و نقل را صادر کرده است.

در متن این ابلاغیه آمده است:

«با توجه به برنامه‌ها و سیاست‌های ابلاغی این وزارتخانه برای کاهش تصدی دولت در انبارداری، حمل و توزیع بنزین و نفت‌گاز بخش حمل‌ونقل شامل توسعه موزون شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت، فراهم کردن شرایط لازم برای تحویل و فروش سوخت از انبارهای پخش به همه جایگاه‌داران، واگذاری سوخت‌رسانی هوایی به بخش خصوصی صاحب صلاحیت پس از طی مراحل قانونی لازم که با هدف بهبود خدمات‌رسانی به مردم، کاهش بوروکراسی، ارتقای بهره‌وری و کارایی مجموعه زنجیره تأمین سوخت اتخاذ شده و همه این موارد نیز توسط مدیران و همکاران شرکت پخش پیگیری می‌شود.»

وزیر نفت ایران همچنین در روزهای اخیر اعلام کرده در صورتی که تولید نفت متوقف شود، افزون بر مشکل صادرات، برای سوخت‌رسانی نیز دچار وقفه خواهیم شد:

«زنجیره تولید و انتقال و توزیع در صنایع نفت، گاز و پالایش باید زنده بماند.»

از سوی دیگر روز ۱۲ ماه آوریل/ ۲۴ فروردین‌ ماه، ۲۳ کشور عضو و غیرعضو اوپک در دهمین نشست اوپک‌پلاس به‌صورت ویدئو کنفرانس، با بررسی نتایج نشست قبلی خود و با پذیرش کاهش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای از سوی مکزیک و همچنین اعلام آمریکا برای پذیرفتن سهم ۳۰۰ هزار بشکه‌ای باقی‌مانده از سهم ۴۰۰ هزار بشکه‌ای کاهش عرضه نفت مکزیک، توافق بر سر کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای تولید نفت با همراهی آمریکا را نهایی کردند.

با حصول این توافق از سوی کشورهای نفتی مقرر شد از ابتدای ماه می، تولید نفت به ۱۹ میلیون بشکه در روز برسد.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش شرکت خط لوله گروه سی‌ال‌اچ (CLH group)، تقاضا برای بنزین در اسپانیا و انگلستان در ماه‌های اخیر به‌ شدت کاهش پیدا کرده است.

همچنین طبق اعلام بلومبرگ، به ‌دلیل فعالیت‌های اقتصادی در آمریکا، تقاضا برای دیزل و بنزین پس از شیوع ویروس کرونا کاهش چشمگیری داشته است.

جواد یارجانی، مدیر سابق امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت اما روز ششم اردیبهشت ‌ماه در خصوص ادامه‌دار شدن شرایط کاهش فعالیت‌های اقتصادی پس از بحران کرونا در اقتصاد جهان، گفت که اگر کشورهای تولیدکننده نفت به تعهدات کاهش تولید و عرضه نفت عمل نکنند، عملاً پای خودشان را با گلوله زده‌اند و هر میزان عمل نکردن به تعهدات کاهش عرضه، نقض غرض است.


صادرات نفت ایران به زیر ۲۰۰ هزار بشکه رسید

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.