رسانه خبری پیامِ ایرانی

مظنون نسل‌کشی در رواندا در فرانسه دستگیر شد


فلیسین کابوگا با هویت جعلی در فرانسه زندگی می کرد - عکس اینترپلحق نشر عکس
EPA

Image caption

فلیسین کابوگا با هویت جعلی در فرانسه زندگی می کرد – عکس اینترپل

وزارت دادگستری فرانسه اعلام کرده است که فلیسین کابوگا، یکی از بزرگترین مظنونان فراری در ارتباط با نسل کشی رواندا، در نزدیکی پاریس دستگیر شده است.

آقای کابوگا با هویتی جعلی در محله آنیه‌ق-سوق-سن در حومه پاریس زندگی می کرد و همانجا بود که ژاندارم ها او را دستگیر کردند.

دادگاه بین المللی کیفری برای رواندا این مرد ۸۴ ساله را به نسل کشی و جنایت علیه بشریت متهم کرده است.

ادعا می شود او بزرگترین حامی مالی افراط گرایان قوم هوتو بود که ۸۰۰ هزار نفر را در سال ۱۹۹۴ قتل عام کردند.

در جریان آن کشتارها اعضای جامعه اقلیت توتسی و همچنین مخالفان افراطیون هوتو هدف گرفته می شدند.

آمریکا قبلا پنج میلیون دلار جایزه برای اطلاعاتی که به دستگیری کابوگا منجر شود ارائه کرده بود.

حق نشر عکس
AFP

Image caption

او در محله آنیه‌ق-سوق-سن در حومه پاریس دستگیر شد

چگونگی شناسایی

دفتر دادستان عمومی فرانسه و پلیس گفتند که آقای کابوگا با همدستی فرزندانش در آپارتمانی زندگی می کرد.

او در ساعت ۰۵:۳۰ صبح روز شنبه به وقت محلی دستگر شد.

سرگه برامرتز دادستان ارشد “مکانیسم بین‌المللی باقی‌مانده دادگاه‌های جنایی” (آی‌ آر ام سی تی)، که به پرونده های جنایی باقی مانده از رواندا و یوگسلاوی سابق رسیدگی می کند، گفت: “بازداشت امروز فلیسین کابوگا یادآور این موضوع است که مسببان نسل کشی را می توان وادار به پاسخگویی کرد، حتی ۲۶ سال بعد از ارتکاب جرم.”

او افزود: “بازداشت کابوگا از نقطه نظر عدالت بین المللی نشان می دهد که وقتی از حمایت بین المللی برخورداریم می توانیم موفق شویم.”

او از فرانسه قدردانی کرد اما گفت که رواندا، بلژیک، بریتانیا، آلمان، هلند، اتریش، لوگزامبورگ، سوئیس، آمریکا، یورپل (پلیس اروپا) و اینترپل جملگی نقشی اساسی در این ماموریت ایفا کردند.

انتظار می رود فلیسین کابوگا بعد از تکمیل فرآیندهای لازم قضایی در فرانسه، به “آی آر ام سی تی” منتقل شود تا تحت محاکمه قرار گیرد.

آقای کابوگا در سال ۱۹۹۷ رسما به نسل کشی، شراکت در نسل کشی، هدایت و تحریک عمومی به ارتکاب نسل کشی، تلاش برای ارتکاب نسل کشی، توطئه برای ارتکاب نسل کشی، سرکوب و حذف گروهی افراد متهم شد.

والری موکاباییر، مدیر یک انجمن بیوه های نسل کشی رواندا، گفت که بازداشت کابوگا تک تک بازماندگان را شاد می کند.

دادگاه بین المللی کیفری برای رواندا همچنین می خواهد دو نفر دیگر به نام های پروتائیس امپیرانیا و آگوستین بیزیمانا که فراری هستند را محاکمه کند.

حق نشر عکس
AFP

Image caption

عکس برخی از کشته شدگان در بنای یادبود قربانیان نسل کشی در کیگالی

نسل کشی رواندا

روز ۶ آوریل سال ۱۹۹۴ هواپیمای حامل جوونال هابیاریمانا رئیس جمهور وقت رواندا که هوتو بود در اثر شلیکی از زمین ساقط شد و کلیه سرنشینان آن کشته شدند. افراط گرایان هوتو گروه شورشی توتسی به نام “جبهه میهن پرستی رواندا (آر پی اف) را مقصر شناخت – اتهامی که این گروه رد می کرد.

بعد از آن شبه نظامیان هوتو در عملیاتی حساب شده شروع به قتل عام توتسی ها کردند. بسیاری از این جنایات هولناک با قمه انجام شد.

یکی از گروه های شبه نظامی شاخه جوانان حزب حاکم به نام “اینتراهاموی” بود که برای یافتن توتسی ها موانع جاده ای ایجاد می کرد، با برنامه های رادیویی علیه آنها نفرت پراکنی می کرد و خانه به خانه به جستجوی قربانیان می پرداخت.

در سطح بین المللی کار زیادی برای جلوگیری از این کشتارها صورت نگرفت. سازمان ملل در آن زمان در رواندا نیرو داشت اما این ماموریت دستور دخالت نداشت و بیشتر نیروهای حافظ صلح از رواندا خارج شدند.

به تدریج “جبهه میهن پرستی رواند” با حمایت اوگاندا شروع به پیشروی به سوی کیگالی ، پایتخت، کرد و در این فرآیند حدود دو میلیون هوتو عمدتا به جمهوری دمکراتیک کنگو گریختند.

“آر پی اف” همزمان با به دست گرفتن قدرت متهم به کشتن هزاران هوتو شد، اتهامی که رد می کند.

ده ها هوتو به خاطر نقش خود در آن کشتارها در دادگاه کیفری بین المللی برای رواندا محکوم شدند و صدها هزار نفر دیگر در دادگاه های محلی در رواندا متهم شدند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.