اوپک عرضه نفت را کاهش می‌دهد؛ روسیه همراهی نمی‌کند | اقتصاد | DW

به اشتراک گذاشتنروسیه اعلام کرد که قصد ندارد در همراهی با سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از میزان عرضه نفت خود بکاهد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، جمعه ششم مارس (۱۶ اسفند) در وین اعلام کرد که کشورش با تصمیم اوپک مبنی بر کاستن از میزان عرضه نفت همراهی نخواهد کرد.

این روزها وزرای انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در وین گرد آمده‌اند. کشورهای عضو اوپک گفته‌اند که در واکنش به کاهش خرید نفت قصد دارند از حجم عرضه نفت به میزان روزانه یک میلیون بشکه بکاهند. وزرای انرژی اوپک، از جمله بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، امیدوار بودند که کشورهای غیرعضو اوپک مانند روسیه نیز از عرضه نفت به میزان نیم میلیون بشکه در روز کم کنند.

در کنار ۱۴ عضو اوپک، معمولا ده کشور عمده صاحب ذخایر نفت مانند روسیه، سیاست عرضه نفت خود را با این سازمان هماهنگ می‌کنند تا بهای نفت خام در بازارهای جهانی دچار نوسان‌های غیرمترقبه نشود.

آخرین بار در دسامبر گذشته عرضه‌کنندگان نفت از اوپک و غیراوپک تصمیم گرفتند از عرضه نفت به میزان ۱ / ۲ میلیون بشکه در روز بکاهند. آنها امید داشتند که کاهش عرضه به افزایش بهای نفت بینجامد، اما این امر به خاطر شیوع کرونا صورت نگرفت.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پیامدهای شیوع کرونا در جهان باعث پایین آمدن تقاضا برای نفت خام و کاهش قیمت آن شده است. برای نمونه از آغاز سال جاری میلادی بهای نفت برنت از حدود ۶۵ دلار به زیر ۵۱ دلار افت کرده است.

هم‌اکنون کشورهای عضو اوپک روی هم روزانه نزدیک ۲۹ میلیون بشکه نفت عرضه می‌کنند. با احتساب ده کشور نفت‌خیز غیراوپک روزانه ۴۵ میلیون بشکه نفت به بازار عرضه می‌شود.

وضعیت خاص ایران

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، روز چهارشنبه (چهارم مارس) در شرایطی برای شرکت در ۱۷۸مین اجلاس اوپک وارد وین شد، که صادرات نفت ایران، به دلیل تحریم‌های بین‌المللی، به ویژه موانع تجاری آمریکا، به شدت کاهش یافته است. 

هم میزان صادرات نفت ایران به شدت کاهش یافته، هم این کشور از کاهش بهای نفت زیان می‌بیند و برای بالا بردن قیمت آن تلاش می‌کند.

بنا به گزارش خبرگزاری‌های ایران، وزیر نفت اذعان کرد که جمهوری اسلامی به علت نداشتن ارز کافی در مقابله با اپیدمی کرونا امکانات زیادی ندارد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

زنگنه تصریح کرد: «آمریکا نمی‌گذارد ما دارو و غذا برای مردم ایران بخریم. وقتی وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید ما هیچ تحریمی برای دارو و غذا نداریم، این درست نیست.»

وزیر نفت ایران افزود: «ما با چه پولی غذا و دارو بخریم؟ وقتی همه صادرات ما، نفت‌خام، فرآورده‌ها، پتروشیمی، آهن، مس، همه تحت تحریم هستند، با چه پولی ما می‌توانیم غذا و دارو برای مردم ایران بخریم؟»

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *