رسانه خبری پیامِ ایرانی

تحقیق دموکرات‌ها درباره اخراج بازرس وزارت امور خارجه آمریکا | جهان | DW


اخراج استیو لینیک، بازرس ارشد وزارت امور خارجه آمریکا، چند ماه پیش از پایان دوره زمامداری دونالد ترامپ به تردیدها و بدگمانی نمایندگان دموکرات دامن زده است.

اعضای دموکرات مجلس نمایندگان ایالات متحده و همچنین سناتورهای دموکرات این کشور اعلام کرده‌اند که پیرامون انگیزه دونالد ترامپ و همچنین انتخاب این لحظه مشخص برای اخراج بازرس عمومی وزارت امور خارجه تحقیق خواهند کرد.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت (۱۷ مه) با انتشار گزارشی از واشگتن به پیامدهای اخراج استیو لینیک پرداخته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در واپسین ساعات روز جمعه ۱۵ مه (۲۶ اردیبهشت) دونالد ترامپ با ارسال نامه‌ای برای نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، خبر جابه‌جایی در وزارت امور خارجه این کشور را به کنگره اطلاع داده بود.

نانسی پلوسی اخراج استیو لینیک را “اخراج شبانه” دانسته و نسبت به این جابه‌جایی ابراز ناخشنودی کرده است. اکنون، دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان و مجلس سنا خواستار رسیدگی به این موضوع شده‌اند.

الیوت انگل، رئیس کارگروه مسائل بین‌الملل مجلس نمایندگان آمریکا

الیوت انگل، رئیس کارگروه مسائل بین‌الملل مجلس نمایندگان آمریکا

اعضای ارشد دموکرات در کمیته روابط بین‌الملل مجلس سنا و مجلس نمایندگان نحوه برکناری استیو لینیک از مقام خود را امری “بی سابقه” دانسته‌اند.

اخراج به درخواست پمپئو

سناتور باب منندز، عضو ارشد کمیته مسائل بین‌الملل مجلس سنا و الیوت انگل، رئیس کارگروه روابط خارجی مجلس نمایندگان مخالفت خود را با “حذف سیاسی” بازرس عمومی وزارت امور خارجه و جابه‌جایی‌های مربوط به پست‌های کلیدی در سیاست آمریکا ابراز داشته‌ و گفته‌اند که در این باره تحقیق خواهند کرد.

یکی از نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا که نخواسته نامش فاش شود، گفته است، بنا بر اطلاعاتی که به دست آورده‌، اخراج بازرس عمومی  وزارت امور خارجه آمریکا به درخواست مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا صورت گرفته است.

گفته می‌شود که مایک پمپئو از ترامپ خواستار اخراج لینیک می‌شود و او نیز بازرس عمومی وزارت امور خارجه را برکنار می‌کند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان روز شنبه (۱۶ مه) در گزارشی از اقدام استیو لینیک به بررسی و تحقیق پیرامون فعالیت‌های مایک پمپئو خبر داده بود.

خبرنگار خبرگزاری رویترز درباره آغاز تحقیقات نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا برای کسب اطلاع پیرامون جایگزینی استیو لینیک با استفن آکارد با وزارت امور خارجه آمریکا تماس گرفته است. اما مسئولان این وزارتخانه از دادن توضیح درباره این جابه‌جایی خودداری کرده‌اند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

لینیک در سال ۲۰۱۳ و در دوره زمامداری باراک اوباما به عنوان بازرس عمومی وزارت امور خارجه برگزیده شده بود. او چهارمین بازرسی است که توسط دونالد ترامپ از اوایل ماه آوریل سال جاری تا کنون برکنار می‌شود.

گفته می‌شود که پس از شکست طرح استیضاح ترامپ در مجلس سنای آمریکا، دونالد ترامپ اقدام به اخراج کسانی کرده که در آن پرونده علیه او شهادت داده‌ یا نقشی ایفا کرده بودند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.